تاریخ انتشار : شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
 

مصادیق «بیگانه پرستی» دولت یازدهم؛ از اعتماد به آمریکا تا درهای باز برای اروپا +جدول

Share/Save/Bookmark
 
از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم تا به حال، مصادیق زیادی از بیگانه پرستی و غرب محوری دولتی‌ها شاهد بوده‌ایم، مصادیقی که نشان می‌دهد در میان بعضی از اعتدالیون نشانه‌ای از خودباوری وجود ندارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:حسن روحانی بهمن‌ماه 95 در حرم ملکوتی امام خمینی (ره) و در جمع خبرنگاران گفت: گفتمان امام راحل را باید به‌گونه‌ای تفسیر کرد که مایه استحکام بیشتر نظام اسلامی شود، به‌گونه‌ای ارائه کرد که مایه کارآمدی بیشتر دولت جمهوری اسلامی ایران شود و به‌گونه‌ای تبیین کرد که بتوانیم چتر انقلاب را بر سر همه معتقدین و علاقه‌مندان انقلاب اسلامی بگسترانیم و در نهایت عاشقان آزادی و استقلال جذب آن شوند. وی افزود: ما "بیگانه‌پرست و بیگانه هراس"، تافته جدا بافته و همچنین تار و پود گمشده در نقش جهان نیستیم.(1)
اما مروری بر اظهارات مقامات دولت یازدهم به ویژه رئیس‌جمهور نشان‌دهنده آن است که آقای روحانی و تیم همراهش پا را فراتر از آنچه که خود رفع بیگانه هراسی می‌خوانند، نهاده و تمرکز بر توان خارجی را بر استفاده از توان داخلی ترجیح داده‌اند. گزیده برخی از سخنان مقامات ارشد دولت تدبیر و امید در جدول زیر از این واقعیت حکایت دارد:
نام و مسئولیت اظهارنظر
حسن روحانی
رئیس‌جمهور
مذاکره با آمریکا امکان‌پذیر و شدنی است اما سخت است هرچند بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چراکه اروپایی‌ها به دنبال اجازه از آمریکا هستند...آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است.(2)
حسن روحانی
رئیس‌جمهور
حسن روحانی رئیس‌جمهور در پیامی به فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه حوادث تروریستی و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم در پاریس را تسلیت گفت و بر ضرورت تلاش همگانی برای مبارزه با تروریزم تأکید کرد. درحالی‌که پس از انفجارهای تروریستی لبنان، محمد جواد ظریف به جای حسن روحانی، پیام تسلیت برای دولت و ملت لبنان پیام تسلیت ارسال نمود.
با فاصله دو روز از انفجارهای ضاحیه در جنوب لبنان و پس از پیام تسلیت سریع به دولت فرانسه، حسن روحانی در اقدامی دیرهنگام به مردم لبنان هم تسلیت گفت.(3)
محمدرضا نعمت زاده
وزیر صنعت، معدن و تجارت
نعمت زاده در همایش روز ملی صادرات گفت: من به برخی از شرکت‌ها پیشنهاد واردات مدیران خارجی را دادم که برخی از آن‌ها نیز اقدام به این کار و از این شرایط استقبال کردند. هیچ اشکالی ندارد که برای حضور در بازارهای بین‌المللی از مدیران باتجربه خارجی و دانش آن‌ها استفاده کنیم. همان‌طور که در بخش ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در اقتصاد نیز نیازمند به آوردن مدیران اقتصادی خارجی هستیم.(4)
اکبر ترکان
مشاور رئیس‌جمهور
اکبر ترکان در جمع مدیران خودروساز و قطعه ساز اظهار داشت: اگر قرار باشد تعرفه واردات برداشته شود، در هیچ صنعتی به جز آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی، در هیچ تکنولوژی تولید رقابتی و برتری نخواهیم داشت. در سال‌های قبل عده‌ای متفکر سرمایه‌گذاری در صنایع های‌تک در مناطق محروم را مطرح کردند درحالی‌که در شرایط فعلی قابلیت رقابت در هیچ صنعتی را نداریم.(5)
محمدجواد ظریف
وزیر امور خارجه
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان دانشگاه تهران چنین عنوان داشت: " آیا فکر کردید آمریکا که می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟ آیا واقعاً به خاطر  قدرت نظامی، آمریکا جلو نمی‌آید؟"(6)
عباس آخوندی
وزیر راه، مسکن و شهرسازی
مردادماه 95 وزیر راه و شهرسازی به همراه مدیرعامل سابق راه‌آهن در ایستگاه راه‌آهن تهران حضور یافت تا به طور رسمی کترینگ اتریشی‌ها را افتتاح کند. کترینگ مذکور در فاز اول قابلیت تولید 40 هزار سرویس پذیرایی در انواع مختلف ایرانی و فرنگی را در طول شبانه‌روز دارد و می‌تواند نیازمندی‌های راه‌آهن را تا 10 سال آینده تأمین کند. کترینگ اتریشی‌ها روز یکشنبه (24 مرداد) به دست عباس آخوندی افتتاح شد.(7)
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزاری همایش "ایران کانکت" با نقش‌آفرینی سفارت انگلستان در تهران که با شروط عجیب شرکت‌های اروپایی همراه بود. در اطلاعیه سایت این همایش آمده بود: «علاوه بر ضوابط شرکت برگزارکننده این همایش شرایط الحاقی بر این سمینار حاکم است. شرکت Euromoney حضور افراد حقیقی و حقوقی که برابر مقررات بین‌المللی اتحادیه اروپایی و دولت انگلستان در لیست تحریم قرار دارند را به‌هیچ‌وجه مجاز نمی‌داند و این شرکت مجاز است امکان شرکت افراد را بر اساس این ضوابط بررسی نماید».
پس از مطرح شدن اعتراضات نمایندگان مجلس، وزارت ارتباطات دولت یازدهم صبح امروز (سه‌شنبه 26 مرداد 95) با صدور اطلاعیه اعلام کرد که به منظور رفع هرگونه شائبه این شرط  شرکت مذکور حذف گردیده و طرح و ربط برگزاری این همایش به عدم امکان حضور برخی فرماندهان سرافراز کشورمان منطقی و اخلاقی نیست(8)!
علی نورزاد
معاون وزیر راه و شهرسازی
علی نورزاد گفت: در فراخوان عمومی، یک شرکت ایتالیایی برای انجام معماری تمام مناطق آزاد راه تهران - شمال انتخاب شد تا معماری پل‌ها، تونل‌ها و حاشیه این آزادراه را متناسب با فرهنگ و سنن ایرانی اسلامی بر عهده بگیرد.
وی با اشاره به قرارداد شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با شرکت ایتالیایی یادآور شد: امضای قرارداد با شرکت ایتالیایی به مراحل نهایی رسیده و آن‌ها نخستین طرح خود را برای قطعه یک این آزادراه ارائه دادند و کار خود را نیز در این منطقه آغاز کرده‌اند.(9)
محمد سعیدی
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی
قرارداد ساخت کشتی‌های کانتینری مگا سایز و تانکرهای حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی ۴۹ هزار تنی را با تأمین مالی بانک‌ها و شرکت‌های کره‌ای با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سئول منعقد شد.
روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: کشتی‌های کانتینربر سفارش شده در نوع خود اولین شناورهای نسل جدید با چنین ابعادی است که در اختیار ناوگان ملی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. بر اساس این قرارداد اولین کشتی در نیمه اول سال ۱۳۹۷ تحویل خواهد شد.
قرارداد ساخت ده کشتی، بین کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هیوندای کره جنوبی به امضا رسید که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و همچنین نمایندگان مجلس، این قراردادها با توجه به توان داخلی در ساخت کشتی، خلاف اقتصاد مقاومتی است. کارشناسان در این زمینه معتقدند کارنامه درخشان شرکت‌های داخلی بخصوص طی پنج سال گذشته آن‌چنان بوده که حتی بارها در بخش‌های مختلف صنعت ساخت کشتی و سازه‌های دریایی مورد تقدیر مسئولان داخلی قرار گرفته‌اند.(10)


ن
کد مطلب: 370603
مرجع : مشرق