تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸
 
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به ادعاهای حقوق بشری علیه ایران:

گزارش حقوق بشری جدید غیرمنصفانه و سیاسی است

Share/Save/Bookmark
 
سخنگوی وزارت خارجه گزارش جدید حقوق بشری علیه ایران را غیرمنصفانه و سیاسی خواند و به جهانگیر توصیه کرد که کارنامه ناموفق گزارشگر قبلی را در نحوه انجام کار حرفه‌ای مدنظر داشته و از تکرار خطاهای مشابه پرهیز کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص انتشار اولین گزارش «اسما جهانگیر» گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر کشورمان در جریان اجلاس جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، ضمن محکوم کردن این اقدام غیرمنصفانه و سیاسی گفت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام کرده است گزارشی را که توسط گزارشگر ویژه‌ای تهیه شده که ماموریتش را بر اساس قطعنامه‌ای مبتنی بر اهداف و اغراض سیاسی و گزینشی برخی کشورهای خاص بر عهده گرفته است، به رسمیت نمی‌شناسد.
وی هدف این گزارش را سیاه‌نمایی وضعیت حقوق بشر داخلی جمهوری اسلامی ایران با هدایت تعداد محدودی از کشورها در شورای حقوق دانست و اظهار داشت: بسیاری از کشورهای بانی و حامی چنین رویکردی علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر از مشکلات و معضلات بیشمار حقوق بشری رنج می‌برند و از کارنامه سیاه و غیرانسانی حقوق بشری برخوردارند و همین موضوع دلیلی محکم بر بی‌اعتباری رویکرد اتخاذ شده علیه کشورمان در گزارش خانم اسما جهانگیر است.
قاسمی ادامه داد: متاسفانه گزارش ایشان همانند گزارشگر قبلی مبتنی بر مجموعه‌ای از اطلاعات نادرست و پیشداوری‌های ناصواب در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران و با اتکا بر منابع غیر معتبر تهیه شده است که وجاهت و اعتبار گزارش را به صورت جدی خدشه‌دار می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: گزارشگر متاسفانه چشم خود را بر موارد متعدد پیشرفت‌های حقوق بشری در ایران بسته است و در گزارش خود متأسفانه همچنان با به کارگیری عباراتی مبهم و با اظهار نگرانی‌های بلاوجه بر اساس اطلاعات غیرموثق، سعی کرده تصویر مخدوشی از وضعیت حقوق بشری در ایران ترسیم کند.
وی گفت: پاسخ مفصل و مستدلی از سوی مراجع ذیربط کشورمان به ادعاهای مطروحه در گزارش وی قبل از انتشار رسمی آن تهیه و در اختیار ایشان قرار گرفته است که متاسفانه در گزارش گزارشگر کاملا نادیده گرفته شده و هیچ راهی به گزارش نیافته است که این مسئله اصل بی طرفی و حرفه‌ای‌گری گزارشگر را خدشه دار می‌کند.
قاسمی اضافه کرد: علی‌رغم آنکه جمهوری اسلامی ایران نصب گزارشگر ویژه را غیرموجه، بی معنا و غیر سازنده می‌داند، اما در راستای همکاری با سیستم حقوق بشری سازمان ملل متحد و به قصد تصحیح رویکرد گزارشگر و تنظیم گزارش بر اساس اطلاعات موثق، تلاش خواهد کرد با گزارشگر جدید تعامل سازنده داشته باشد؛ در مقابل از خانم جهانگیر توقع می‌رود کارنامه ناموفق گزارشگر قبلی را در نحوه انجام کار حرفه‌ای مدنظر داشته و از تکرار خطاهای مشابه پرهیز کند.
وی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده و هست که رویکردهای سیاسی مبتنی بر استانداردهای دوگانه تعدادی از کشورها برای به انحراف کشاندن سازو‌کارهای بین‌المللی حقوق بشری به اعتبار و جایگاه نهادهای حقوق بشری وابسته به سازمان ملل آسیب جدی می‌زند و بی اعتمادی کشورها به کارایی و اثربخشی آنها برای ارتقاء حقوق بشر در کشورها را هر روز بیشتر می‌کند.
قاسمی ادامه داد: معتقدیم بهره گیری از رویکرد سیاسی و گزینشی، به ویژه وقتی بصورت همزمان، جامعه جهانی شاهد نادیده گرفتن موارد نقض فاحش حقوق بشر توسط برخی دیگر از کشورها و گروه‌های تروریستی مورد حمایت آنها می‌باشد، نتیجه‌ای جز تضعیف حقوق بشر در سطح جهانی در پی نخواهد داشت.

ف
 
کد مطلب: 369251
مرجع : دانا