تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
 
لاریجانی در دیدار اعضای خانه احزاب:

برای اداره کشور به ۶ حزب قوی نیاز داریم که توسط مردم همراهی شوند

Share/Save/Bookmark
برای اداره کشور به ۶ حزب قوی نیاز داریم که توسط مردم همراهی شوند
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قرار است احزاب در جایگاه اداره کشور فعالیت کنند با این تعداد نمی‌شود و باید حدود ۵ یا ۶ حزب به‌صورت قوی داشته باشیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه 15 آذرماه) با جمعی از اعضای خانه احزاب دیدار و گفت‌وگو کرد.
 لاریجانی با بیان "معتقدیم احزاب در کشور ما جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند"، گفت: اگر می‌خواهیم در حوزه احزاب قوی باشیم باید ساختار تشکیلاتی تقویت شود چنانچه قصد داشتیم در زمان انتخابات، این کار با تکیه بر احزاب صورت گیرد اما اشکالاتی وجود دارد.
لایحه قانون جامع انتخابات قانون جامعی برای جایگزینی قوانین خُرد انتخاباتی باشد
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید روی قانون انتخابات بر اساس سیاستهای کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری کار شود، افزود: دولت لایحه‌ای در خصوص انتخابات در دست بررسی دارد که امیدواریم کامل باشد و قانون جامعی را به‌جای قوانین خرد انتخاباتی ارائه کند.
وی اضافه کرد: لازم است قانون انتخابات قوی شود و شکل فعلی قانون انتخابات که روی افراد مستقل کار می‌کند به‌سمت احزاب نیز برود چنانچه افراد حزبی می‌توانند در داخل مجلس بسیار عمیق‌تر فعالیت کنند اما تمام اینها به‌شرطی است که احزاب نیز وظیفه اصلی خود یعنی تربیت افراد را انجام دهند و صرفاً در زمان انتخابات فعالیت نکنند.
تعدد احزاب فی‌نفسه مشکلی ندارد/ احزاب برای حضور مثمرثمر باید قوی باشند
 لاریجانی همچنین با اشاره به این مطلب که اینکه "به هیچ حزبی اتکا نداریم جالب نیست"، عنوان کرد: احزاب باید بتوانند برنامه تهیه و کار ارائه کنند که ممکن است بخشی از این مشکلات در قالب قانون انتخابات برطرف شود؛ بخشی هم مربوط به گلایه از شورای نگهبان است که افرادی که در شورای مرکزی برخی احزاب هستند رد صلاحیت می‌شوند که در این خصوص باید گفت ممکن است این رد صلاحیت‌ها در مواردی درست باشد چرا که حتی امکان دارد افرادی که در شورای مرکزی احزاب حضور دارند شرایط نمایندگی نداشته باشند لذا به‌صورت کلی باید مسائل در جلسات مشترک مطرح و راه حلی پیدا شود.
وی در ادامه با ابراز اینکه تعدد احزاب در کشور فی‌نفسه مشکلی ندارد، اظهار داشت: تعدد احزاب در مواردی می‌تواند خوب هم باشد اما اگر قرار است در جایگاه اداره کشور فعالیت کند با این تعداد نمی‌شود و باید حدود 5 یا 6 حزب فعالیت کنند که احزاب قوی باشند و توسط مردم همراهی شوند در این خصوص نیز دولت نمی‌تواند کاری کند و اگر احزاب می‌خواهند در صحنه عملیاتی حضور مثمرثمری داشته باشند باید خود اقدام کنند.
ارتباط احزاب داخلی با خارجی طبق قانون امکان‌پذیر است
رئیس قوه مقننه ادامه داد: احزاب می‌توانند تکثر داشته باشند اما شکل قابل گفت‌وگو پیدا کنند به این معنا که 240 حزب باشد اما 6 حزب بزرگ و شاخص تشکیل شود که بتواند وارد گفتمان شود.
لاریجانی در خصوص گلایه‌ای که برخی احزاب از دستگاه قضایی داشتند، بیان داشت: در این خصوص نیز باید در جلسات مشترک و از طریق گفت‌وگو مشکلات برطرف شود.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین در حوزه ارتباط با احزاب خارجی اشاره کرد: در حال حاضر ارتباط با احزاب خارجی در قانون آمده است و پیشنهادی هم که برای حضور در گروه‌های دوستی پارلمانی داده شد به‌شکل عضویت امکان پذیر نیست چرا که حتماً باید نماینده مجلس باشند اما می‌توانند گروه‌های دوستی جلساتی با احزاب داشته باشند تا نظرات انتقال یابد.
پیشنهادات درخصوص توسعه سیاسی در برنامه ششم توسعه کشور ازسوی احزاب برای بررسی ارائه شود
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: درخصوص این موضوع که اشاره‌ای به توسعه سیاسی در برنامه ششم توسعه کشور نشده لازم است اگر پیشنهادی وجود دارد ارائه شود که اگر خلأ قانونی در برنامه ششم وجود دارد به‌صورت دقیق بررسی شود.
وی در پایان درباره قانون جرم سیاسی خاطرنشان کرد: قانونی در این خصوص به‌تازگی تصویب شد و در حال حاضر تغییر سریع قانون شکل خوبی ندارد و باید بعد از چند سال بررسی و ایرادات آن گرفته شود.
به گزارش خانه ملت، طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران و از اعضای خانه احزاب در این جلسه با بیان اینکه دولت قبل طرح «مجلس در رأس امور نیست» را رواج داد، گفت: مجلس یکی از بزرگترین اصول انقلاب است لذا باید اقتدار آن حفظ شود، همچنین پذیرش اصل انتخابات به‌معنای پذیرفتن احزاب است.
کنعانی مقدم عضو جبهه ایستادگی نیز درباره ضرورت توسعه سیاسی در برنامه ششم اظهار کرد: احزاب می‌توانند به این توسعه کمک کنند همچنین مجلس می‌تواند قراردادی با احزاب برای ایجاد اطلس سیاسی ببندد چنانچه در حال حاضر اقوام و احزاب مختلفی در سطح کشور وجود دارد که می‌توان روی آنها سرمایه‌گذاری کرد، از سوی دیگر اطلس سیاسی لازمه آمایش سرزمینی است.
هاشمی دیگر عضو خانه احزاب، انسجام ملی را مهم‌ترین مسئله کشور عنوان کرد و گفت: در ایران قومیت‌ها و احزاب با نگاه‌های مختلف سیاسی وجود دارد که باید آن را پذیرفت و صرفاً عده‌ای کار را در دست نگیرند، چنانچه تمام تفکرها در وقوع انقلاب اسلامی نقش داشتند و نمی‌توان عده‌ای را از آن حذف کرد.
وی افزود: از طرف دیگر قانون جرم سیاسی باید به‌گونه‌ای اجرا شود که افراد متعلق به احزاب اجازه اظهارنظر بدون هراس از بازخواست داشته باشند.
مرتضوی دبیرکل جامعه جانبازان و ایثارگران در ادامه این جلسه بیان کرد: حدود 700 جانباز نابینا در کشور وجود دارد که بعضاً توانایی حضور در عرصه نمایندگی را دارند اما متأسفانه همچون بی‌سوادان به‌علت نابینایی به آنها اجازه ثبت نام در عرصه انتخابات داده نمی‌شود.
احمد شریف دبیرکل حزب دانش آموختگان ایران گفت: متأسفانه از توانمندی احزاب برای پیشبرد راهبردهای نظام استفاده نمی‌شود و در حالی که هم‌اکنون در سراسر جهان از قدرت نرم به‌جای قدرت سخت استفاده می‌شود ایران با سبقه فرهنگی 7هزار ساله که می‌تواند مانع تأثیر قدرت سخت در کشور شود از این حوزه به‌خوبی استفاده نمی‌کند.
مسئول کمیته بین‌الملل خانه احزاب گفت: همچنین احزاب هراسی از ارتباط با سفارتخانه‌های خارجی دارند که حتماً باید با هماهنگی وزارت خارجه یا کشور باشد و ممکن است انگ ارتباط با عوامل این کشور به احزاب بخورد، از سوی دیگر با توجه به اینکه گروه‌های دوستی مختلف پارلمانی و دولتی وجود دارد خوب است نمایندگانی از احزاب در این گروه‌ها حاضر باشند.
کاشفی دیگر عضو خانه احزاب در ادامه خواستار اختصاص بخشی از برنامه‌های شبکه خبر به حوزه احزاب شد و آن را حق طبیعی برای توسعه سیاسی دانست.
محمدزاده رئیس سابق کمیته بانوان خانه احزاب در پایان این جلسه با بیان اینکه خانه احزاب با مساعدت وزیر کشور تشکیل شد، خاطرنشان کرد: بانوان سیاسی به‌صورت فعالی در احزاب حضور دارند که لازم است جایگاه آنها به‌صورت منصفانه‌تری تبیین شده و مشکلات آنها نیز جهت انسجام ملی بررسی شود.
پایان پیام/
د
کد مطلب: 357648
مرجع : تسنیم