تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۵
 

نمونه ارتقایافته "ربات مسلح سپاه" رونمایی شد + ویژگی‌ها و تصاویر

Share/Save/Bookmark
 
نمونه ارتقایافته ربات مسلح نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:   سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 93 (هفتم اسفند ماه) و در جریان برگزاری رزمایش پیامبر اعظم9(ص)، برای اولین بار از ربات‌های رزمی و شناسایی ساخت جهاد خودکفایی سپاه، رونمایی کرد. (لینک)
آن زمان، ربات شناسایی سپاه با برد 5 کیلومتر و با دوربین‌های ترمال و فنی و همچنین ربات مسلح دیگری با قابلیت انهدام اهداف در برد 5 کیلومتری رونمایی شده بود، اما حالا با گذشت بیش از یک سال و نیم از رونمایی آن ربات‌ها، تصاویر جدیدی از همان ربات در یک مستند تلویزیونی منتشر شده است.
بررسی تصاویری که آن زمان از ربات‌های سپاه منتشر شده بود و تصاویری که دیروز از این ربات‌ها منتشر شده است، نشان می‌دهد که نیروی زمینی سپاه این ربات‌ها را دچار تغییراتی کرده و ارتقا داده است.


تصویر بالا: ربات اولیه ــ تصویر پایین: ربات جدید/ اضافه‌شدن دوربین حرارتی سداد به ربات جدید
از جمله ارتقاهای اضافه‌شده به این ربات، می‌توان به تجهیز آن به دوربین دید در شب حرارتی که یکی از اعضای خانواده دوربین‌های حرارتی "سداد" است، اشاره کرد که با سیستم سلاح ربات نیز هم‌محور شده و هدایت‌کننده ربات به‌راحتی می‌تواند از آن برای هدایت ربات در شب و تاریکی مطلق هوا، استفاده کند.
از جمله دیگر تغییرات می‌توان به تغییر در چرخ‌های شنی ربات اشاره کرد که احتمالاً این تغییر، در راستای ایمنی‌بخشی و حرکت مطمئن‌تر ربات مسلح در نقاط ناهموار صورت گرفته است.
تغییرات دیگری نیز در بدنه ربات ایجاد شده که با توجه به اینکه مشخص نیست به چه دلیل این تغییرات ایجاد شده است، نمی‌توان درباره آن صحبت کرد ولی تصاویر بخش‌های تغییریافته را می‌توانید در ذیل ببینید.


بالا: ربات اولیه ــ پایین: ربات جدید/ به چرخ‌های شنی دقت کنید
 


بالا: ربات اولیه ــ پایین: ربات جدید/ به فلش‌ها دقت کنید، دوربین‌های بالایی تغییر کرده‌اند
 


بالا: ربات اولیه ــ پایین ربات جدید/ احتمالاً در ربات جدید در بخش جلویی محفظه موتور حفره‌هایی برای خنک‌شدن موتور تعبیه شده است
** ویژگی‌های ربات ارتقایافته سپاه
این ربات مسلح به‌منظور درگیری با اهداف و ادوات دشمن در میدان نبرد، تولید و ساخته شده است و می‌تواند در مناطق بیابانی، ذوعارضه، پستی و بلندی‌های زیاد، مناطق برفی، شن‌زارها و. . . به‌راحتی حرکت کند.
این ربات که تماماً ساخت سپاه است، 2 کیلومتر برد داشته و با استفاده از دوربین دید در شب حرارتی در بالای بدنه و همچنین دوربین دیگری که قابل استفاده در شب و روز است در پایین بدنه، هدایت و کنترل می‌شود.
نکته قابل توجه درباره این ربات پیشرفته این است که طراحان ربات با توجه به کنترل از راه دور بودن آن، سیستمی هوشمند برای ربات طراحی کرده‌اند که در صورت ایجاد جمینگ و قطع ارتباط میان هدایت کننده و ربات، این سیستم هوشمند، ربات را به‌صورت خودکار به نقطه‌ای هدایت می‌کند که از آنجا به مأموریت اعزام شده بود.
این ربات از یک تیربار پی‌کاام با کالیبر 7.62 برای درگیری با اهداف بهره می‌برد.
تصاویر بیشتر از نمونه جدید ربات سپاه را در ذیل ببینید:


منبع:تسنیم
کد مطلب: 350327