تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۸
 
آیت الله مصباح‌یزدی:

جنایات داعش و صهیونیست‌ها روی هر جانوری را سفید کرده است/اشک کشیش‌های مسیحی از شنیدن دعای عرفه

Share/Save/Bookmark
جنایات داعش و صهیونیست‌ها روی هر جانوری را سفید کرده است/اشک کشیش‌های مسیحی از شنیدن دعای عرفه
 
استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: در سفری به برزیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور برای کشیشان مسیحی سخنرانی کردم و قسمت‌هایی از دعای عرفه را خواندم، آنقدر کلام اهل بیت(ع) روی آنها تاثیر گذاشت که از چشمان کشیش‌های مسیحی اشک جاری شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی شامگاه سه‌شنبه در جلسه درس اخلاق که در دفتر مقام معظم رهبری در برگزار شد، با اشاره به زینت‌های دنیا اظهار کرد: همه وسایلی که بر روی زمین است، زینت دنیا بوده و خلقت اینها حکمتی دارد و اگر اینها نبود، معلوم نمی شد که چه کسانی حاضر هستند که دنیا را بر آخرت ترجیح بدهند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: جنایت‌های داعش و صهیونیست‌ها، روی هر جانوری را سفید کرده است. در وجود انسان باید عامل‌های عقلانی تقویت شود تا انسان گناهان بزرگ را مرتکب نشود. در غرب همه انسان‌ها قسی قلب و جنایتکار نیستند.

وی افزود: زمانی که ما در خصوص آمریکا سخن می‌گوییم، منظور ما این نیست که مردم این کشور جنایتکار هستند، بلکه مراد ما سیاستمداران آمریکا است که جزو شیاطین هستند. در غرب هم انسان‌های سالم و با عاطفه وجود دارد. آدم خوب همه جا است، حتی در قوم بنی اسرائیل هم همه مردم گناهکار نبودند و در میان این قوم افرادی بودند که شب تا صبح عبادت می کردند. آدم‌های خوب مورد تاثیر تعلیمات پیامبران الهی هستند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به خاطره‌ای از سفر به برزیل گفت: در سفری به برزیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور برای کشیشان مسیحی سخنرانی کردم و قسمت‌هایی از دعای عرفه را برای آنها خواندم، این قدر کلام اهل بیت(ع) بر روی آنها تاثیر گذاشت که از چشمان کشیش‌های مسیحی اشک جاری شد.

وی افزود: مقاماتی که برای بزرگان و اولیای الهی در روایات ذکر شده، قابل تصور نیست، با این وجود در حدیثی آمده که اگر انسان به اندازه زمین و انسان نماز و روزه داشته باشد و تمام عمر را به ریاضت سپری کند، اما ذره‌ای محبت دنیا در دلش باشد، در جوار خدا قرار نخواهد گرفت و خداوند لذت محبتش را از این انسان می‌گیرد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به محبت دنیا اظهار کرد: شرط رسیدن به محبت خدا این است که محبت دنیا در دل انسان نباشد، در یک دل، دو محبت جای نمی‌گیرد. ما باید بفهمیم که چنین معارف والایی هم وجود دارد و خیال نکنیم که لذت‌ها تنها در خوردن و آشامیدن خلاصه شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: سه عامل هوای نفس، حب دنیا و وسوسه‌های شیطان به عنوان عوامل فساد و انحراف شناخته می‌شوند. البته این به معنی آن نیست که انسان تنها عبادت کرده و از کارهای دنیا صرف نظر کند، انسان نباید دنیا را هدف قرار دهد. انسان اگر دوست دارد که در جوار الهی قرار بگیرد، باید دنیا در نظرش خوار و پست باشد.

وی افزود: دنیا ارزش چندانی در برابر آخرت ندارد، در روایات آمده است که اگر دنیا به اندازه بال پشه‌ای نزد خداوند ارزش داشت، خدا به کفار حتی جرعه‌ای آب هم نمی‌داد. گاهی این نعمت‌های دنیا برای افراد وسیله عذاب است. امام علی(ع) در مورد بی‌ارزشی دنیا فرمودند که دنیا پیش خداوند قدر و وزنی ندارد و خداوند هیچ خلقتی را پست‌تر از دنیا خلق نکرده است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به حضرت یحیی گفت: پیامبری مثل یحیی بن زکریا که در قرآن از او تعریف شده است، به این دلیل که امر به معروف و نهی از منکر می کرد، توسط اشخاصی سر بریده شد و سر حضرت یحیی را به زنی بدنام دادند.

م
کد مطلب: 336957
مرجع : فارس