تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۳
 
سردار جزایری:

طرح نظامی«تعقیب دشمن در دوردست‌ها» آماده است/ به قدرت «بازدارندگی پشیمان‌ کننده» رسیده‌ایم

Share/Save/Bookmark
طرح نظامی«تعقیب دشمن در دوردست‌ها» آماده است/ به قدرت «بازدارندگی پشیمان‌ کننده» رسیده‌ایم
 
معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اکنون دکترین ما یک گام رو به جلو حرکت کرده است و ما در مرز متوقف نمی‌شویم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اکنون دکترین ما یک گام رو به جلو حرکت کرده است و ما در مرز متوقف نمی‌شویم و همانطور که گفته شد در واقع یک نظام بازدارنده پشیمان کننده را طراحی و پیاده سازی کرده‌ایم.
 با سردار سید مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح درباره توان نظامی و ارتباط پایه موشکی با توان فضایی به گفت‌وگو نشستیم. او می‌گوید: خوشبختانه امروز نه تنها از بازدارندگی مناسبی برخوردار هستیم بلکه باید گفت از یک بازدارندگی پشیمان کننده برخودار هستیم.

سردار جزایری با بیان اینکه "افزایش توان موشکی مخل پیشبرد مناسبات دیپلماتیک است" یک طنز است، تاکید می‌کند: اگر فاقد توانمندی دفاعی - موشکی باشیم، زیر دست و پای سیستم ناعادلانه جهان له می‌شویم.

وی همچنین خاطرنشان می‌کند: اگر بخشی از توانمندی‌ها به عرصه و میدان بیاید و به عقیده بنده اگر آن اتفاق بیافتد، بسیار باعث تعجب خواهد شد که جمهوری اسلامی تا چه میزان به طور ناگهانی در عرصه‌های دفاعی پیشرفت داشته است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تاکید می‌کند: اکنون دکترین ما یک گام رو به جلو حرکت کرده است و ما در مرز متوقف نمی‌شویم و همانطور که گفته شد در واقع یک نظام بازدارنده پشیمان کننده را طراحی و پیاده سازی کرده‌ایم، بر روی آن رزمایش انجام داده و به لطف خداوند به موفقیت‌های خوبی نیز در این زمینه رسیده‌ایم.

مشروح این گفت‌وگو را در ذیل بخوانید:

 موضوع صحبت ما پیرامون اهمیت توان دفاعی و به‌ویژه مسئله موشکی در پیشبرد مناسبات دیپلماتیک است و این مسئله که آیا دوگانه‌ای که قصد دارند بسازند و موشک و توان دفاعی را در مقابل راهبردهای دیپلماتیک ما قرار دهند، صحیح است یا خیر؟ اساسا چرا جمهوری اسلامی بر روی مسئله موشکی سرمایه گذاری کرد و در میان همه ابزارهای  دفاعی و حوزه‌های نظامی که وجود دارد به صورت ویژه بر روی مسئله موشکی متمرکز شد؟ از این منظر توان موشکی چه موقعیت برتری را برای ما ایجاد می‌کند؟

- سردار جزایری: ابتدا لازم است به یک مغلطه پاسخ روشنی بدهم. موضوع موشک و آنچه که به صورت پروپاگاندا توسط رسانه‌های امپریالیستی و صهیونیستی تبلیغ می‌شود، یکی از مسائل فرعی دفاعی هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران است. صراحتا عرض می‌کنم که مسئله موشکی ایران یک مسئله متعارف است و هیچ ویژگی خاصی نسبت به سایر عرصه‌های دفاعی در سایر کشورها ندارد.

بله، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند هر بار به بهانه‌ای جمهوری اسلامی ایران را در کنج دفاعی در معرض افکار عمومی قرار دهند؛ دیروز به بهانه انرژی هسته‌ای، امروز به بهانه توان موشکی، فردا به بهانه به اصطلاح خودشان مسائل حقوق بشر و یا ضد حقوق بشری و روزهای آتی یا ماه‌های آتی به بهانه‌های دیگری. این در حالی است که ایران تلاش می‌کند مشابه هر کشور دیگری که می‌خواهد روی پای خود بایستد و مستقل باشد، همه ابزارهای دفاعی را برای حفاظت و حراست از خود به کار ببندد.

لازم است هر حکومتی خود را در عرصه‌های مختلف قوی و توانمند کند. این عرصه می‌تواند علمی و فناوری یا صنعتی باشد، یا ممکن است سیاسی و دیپلماسی باشد و یا در عرصه دفاعی متمرکز شود. البته کشورهای بزرگ سعی می‌کنند مجموعه‌ای از توانمندی‌ها را اعم از سخت، نیمه سخت و نرم در اختیار بگیرند.

این ویژگی خاص موشک که جمهوری اسلامی بر روی آن سرمایه گذاری کرد، چه بوده است؟ چرا در این عرصه سرمایه گذاری ویژه‌ای صورت گرفت؟

- سردار جزایری:‌ جمهوری اسلامی ایران یک انقلاب نوپا را پشت سر گذاشته و با توجه به عقب ماندگی‌های تاریخی که داریم آحاد مردم، دولت و حاکمیت تلاش می‌کنند این عقب ماندگی‌ها را جبران و حرکت رو به جلو را تسریع کنند. ما در همه عرصه‌ها از جمله عرصه‌های علمی و فناوری پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم و در عرصه‌های دفاعی نیز همینگونه بوده است.

** پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه دفاعی داشته‌ایم

جمهوری اسلامی از بدو تولد تا امروز مدام و لاینقطع مورد انواع تهدیدها از جمله تهدید نظامی قرار گرفته است. در اوایل انقلاب یک جنگ بزرگ هشت ساله به ما تحمیل شد و امروز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها اعلام می‌کنند که همه گزینه‌ها علیه جمهوری اسلامی از جمله گزینه نظامی را روی میز دارند. در این شرایط طبیعی‌ترین کار این است که شما خود را در عرصه‌های مختلف از جمله نظامی و دفاعی قوی و توانمند سازید.

در این میان موشک یک پتانسیل بسیار بالا است و خوشبختانه از آنجایی که جوانان خلاق، مبتکر، دانشمند و اندیشمند بسیاری داریم و مدیریت بسیار خوبی بر عرصه‌های دفاعی حاکم است، توانسته‌ایم در عرصه‌های نظامی و دفاعی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته و حرکت رو به جلو داشته باشیم. این عوامل به ما کمک کرد تا بتوانیم در عرصه موشک نیز از توانمندی‌های قابل توجهی برخوردار شویم و سدی مستحکم و پدافندی مطمئن برای کشور ایجاد کنیم، بنابراین می‌توان گفت از این عرصه در کشور  به خوبی استفاده و از آن حراست و نگه‌داری می‌شود.

 اگر این توان موشکی را نداشتیم آیا قادر بودیم به این سطح از بازدارندگی دست یابیم؟ در صورت عدم برخورداری از چنین توانمندی، رفتار کشورهای متخاصم  از جمله رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورها با ما چگونه بود؟

- سردار جزایری: به نظر بنده پاسخ روشن است. اکنون که جمهوری اسلامی ایران به اعتراف دوست و دشمن از توانمندی خوبی در این زمینه برخوردار است، رفتار حکومت‌هایی چون آمریکا، رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای اروپایی، ارتجاع عرب و ارتجاع منطقه با کشور ما چگونه است و تا چه حد در معرض تهدید در همه زمینه‌ها هستیم؟ آنها به دفعات اعلام کرده‌اند که می‌خواهند علیه ایران دست به اقدام نظامی بزنند اما هرگز نتوانسته‌اند.

** از یک بازدارندگی پشیمان کننده برخودار هستیم

در این وضعیت، توان دفاعی و از جمله توان موشکی ایران یک عامل بازدارنده است. خوشبختانه امروز نه تنها از بازدارندگی مناسبی برخوردار هستیم بلکه باید گفت از یک بازدارندگی پشیمان کننده برخودار هستیم. به این معنا که هم می‌توانیم به خوبی از خود دفاع کنیم و هم می‌توانیم آفند موثر داشته باشیم. مجموعه این توانمندی‌ها قدرتی به ملت ما داده است که می‌تواند به پشتوانه آن مستقل بایستد و پیام خود را ارائه کند.

 اخیرا مغالطه‌ها و شائبه‌هایی از سوی برخی افراد مبنی بر اینکه "افزایش توان موشکی و دفاعی مخل پیشبرد مناسبات دیپلماتیک ایران است"، مطرح شده است. هر چند این افراد کمی بعدتر حرف خود را پس گرفتند، اما بفرمایید آیا اساسا این دوگانه حقیقی است یا کسانی که این مطالب را مطرح می‌کنند نیات دیگری دارند؟

- سردار جزایری: این مسئله بیشتر یک طنز است که نه در گذشته واقعیت داشته و نه امروز و نه فردا واقعیت خواهد داشت. کشورها باید در تمام عرصه‌ها توانمندی لازم را داشته باشند‌ و مجموعه این توانمندی‌ها پازل شما را کامل می‌کند. پازلی که این توان و قدرت را به شما می‌دهد تا در سیاست خارجی مستقل باشید، در سیاست داخلی خودتان برای خودتان تصمیم گیری کنید و منویات جامعه خود را پیش ببرید.

** اینکه می‌گویند "افزایش توان موشکی مخل پیشبرد مناسبات دیپلماتیک است" طنز است

متاسفانه در جهانی به سر می‌بریم که بر بخش‌هایی از آن گرگ‌ها حکومت می‌کنند. گرگ‌هایی چون آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها یا همان بریتانیای کبیر که سابقه ده‌ها و صدها سال استعمارگری و استثمارگری دارد. تاریخ سرشار از داستان‌های غم‌بار، ناراحت کننده و وحشتناک از نحوه ددمنشی برخی کشورهای اروپایی، آمریکا و صهیونیست‌ها نسبت به بشریت است.

اگر نگاهی گذرا به منطقه خاورمیانه، غرب آسیا، آفریقا، برخی کشورهای آسیایی داشته باشید در می‌یابید که آمریکا با این مردم، با زیربناهای اساسی آنها و با آنچه که در طول هزاران سال ساخته شده است چه می‌کند، چگونه همه چیز را ویران می‌کند، چگونه با بی‌رحمی با کودکان و زنان برخورد می‌کنند و کشتارهای دسته جمعی به راه می‌اندازند.

حتی اگر مروری بر تاریخ 10 ، 20 سال گذشته برخی کشورهای اروپایی داشته باشید، جای پای این گرگ‌ها را در جنایت‌های ضدبشری بخوبی می‌توانید ببینید و این مسئله پنهانی نیست.

بدیهی است در چنین جهانی برای آنکه شما پایدار بمانید و بتوانید در برابر این گرگ‌ها مقاومت نشان داده و روی پای خود بایستید و خصلت کدخدامنشی سیستم‌های سلطه و استکباری را نپذیرید، باید از توان لازم برخوردار باشید. مجموعه این توانمندی‌ها، قادر خواهد بود منویات شما را در مذاکره، مراوده و هر نوع ارتباطی حفظ کند و پیش ببرد. اگر شما فاقد این توانمندی‌ باشید زیر دست و پای این سیستم ناعادلانه له می‌شوید.

** اگر فاقد توانمندی دفاعی - موشکی باشیم، زیر دست و پای سیستم ناعادلانه جهان له می‌شویم

بنابراین چاره‌ای ندارید مگر اینکه هر آنچه می‌توانید بر توان و قدرت خود اضافه کنید که از مسائل علمی فناوری گرفته تا مباحث نظامی و دفاعی را در برمی‌گیرد. در حیطه مسائل نظامی نیز در کلیه عرصه‌ها اعم از دریایی، هوایی و زمینی باید قدرتمند باشید. اگر دشمن با هر شکلی به شما هجوم ببرد باید بتوانید از خود دفاع مستحکم و لازم به عمل بیاورید و اگر دشمن به شما هجمه آورد و خواست شما را مورد تحمیل نیات شوم خود قرار دهد ولو در دورست‌ها باید بتوانید علیه دشمن اقدام و او را تعقیب کنید. موشک این خصلت را دارد و می‌تواند دست بلند شما علیه دشمن در هرکجا باشد.

طبیعی است که دشمن این موضوع را بر نمی‌تابد و سعی می‌کند این توان را از شما بگیرد. البته گاهی اوقات نیز این توان را چند 10 برابر نشان می‌دهد. زیرا به دنبال همان دکترین ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی است و برای آنکه از ایران یک موجود ترسناک بسازد و به این وسیله کشورهای منطقه را به خود وابسته‌تر سازد و  مردم جهان را نسبت به ایران با ابهام مواجه کند، سعی می‌کند از قدرت متعارفی که هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی دارد، یک غول و هیولا بسازد که همگان از او بترسند. از این رو باید مراقب این گونه خطوط تبلیغاتی و علمیات روانی دشمنان نیز باشیم.

 شما از برآورد کشورهای متخاصم و دشمنان ایران مثل رژیم صهیونیستی و آمریکا از توان موشکی ایران اطلاعی دارید؟ آیا مطلع هستید چه طور توان ما را ارزیابی می‌کنند و نسبت به آن چه برآوردی دارند و اگر بخواهند دست اندازی کنند، پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟

- سردار جزایری: اصولا مراودات جهانی در همه زمینه‌ها به گونه‌ای است که کشورها تا حدودی از امکانات همدیگر مطلع هستند. دشمنان جمهوری اسلامی و در راس آنها آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها نیز از بخشی از توان جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف چون دفاعی و موشکی مطلع هستند، البته از "بخشی از توان ما" مطلع هستند. خوشبختانه به این علت که به داخل متکی هستیم دشمنان ما از بخش‌هایی اطلاع ندارند و به این زودی‌ نیز مطلع نخواهند شد، مگر آنکه اتفاقی رخ دهد.

** آمریکا و رژیم صهیونیستی فقط از بخشی از توان نظامی ایران مطلع هستند

در این صورت ممکن است لازم باشد بخشی از توانمندی‌ها به عرصه و میدان بیاید و به عقیده بنده اگر آن اتفاق بیافتد، بسیار باعث تعجب خواهد شد که جمهوری اسلامی تا چه میزان به طور ناگهانی در عرصه‌های دفاعی پیشرفت داشته است.

** اگر توانمندی‌های خود را به میدان بیاوریم، باعث تعجب دشمنان خواهد شد

برآورد بنده این است همان میزان که دشمن از توان ما اطلاع دارد، توانسته یک بازدارندگی موثر را در سیاست‌ها و در برنامه‌ریزی‌های دشمن ایجاد کند. بارها گفته شده که ممکن است آمریکایی‌ها یا صهیونیست‌ها آغازگر یک منازعه باشند؛ اما جمهوری اسلامی هیچ گاه شروع کننده نبوده، نیست و نخواهد بود. این اصل در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی و مبتنی بر آموزه‌های دینی ما است. البته آمریکایی‌ها بر این باورند که نمی‌توانند از آن مهلکه‌ای که درست کرده‌اند یا دیگران برایشان درست کرده‌اند به سلامت بیرون بیایند.

قبلا وعده داده بودید اگر دشمن بخواهد دست اندازی کند قابلیت انهدام پایگاه‌های آمریکا در منطقه را داریم. اگر دشمن قصد دست اندازی داشته باشد انهدام پایگاه‌ها در کوتاه‌ترین زمان امکان پذیر است؟

- سردار جزایری: این مسئله چندان مهمی نیست، یعنی انهدام پایگاه‌های دشمن در صورت دست اندازی، برای منطقه و محدوده جغرافیایی که شما ممکن است در ذهنتان باشد، ممکن است ولی ما از این مسئله عبور کرده‌ایم. در واقع اگر قرار باشد جمهوری اسلامی در معرض یک هجمه قرار بگیرد بدون تردید منافع آمریکا، صهیونیست‌ها و کسانی که در این جرگه قرار بگیرند و بخواهند به آنها مستقیم یا غیرمستقیم کمک کنند تهدید خواهیم کرد ولی از این محدوده عبور کرده‌ایم. سیاست ما تعقیب دشمن در دوردست‌ها است.

** به ایران حمله کنند، در مرز متوقف نخواهیم شد/ نظام پشیمان‌کننده‌ای طراحی کرده‌ایم

اکنون دکترین ما یک گام رو به جلو حرکت کرده است و ما در مرز متوقف نمی‌شویم و همانطور که گفته شد در واقع یک نظام بازدارنده پشیمان کننده را طراحی و پیاده سازی کرده‌ایم، بر روی آن رزمایش انجام داده و به لطف خداوند به موفقیت‌های خوبی نیز در این زمینه رسیده و مردم ما در سایه خداوند متعال و توانی که برای ما ایجاد شده این نوع گرفتاری‌ها را نخواهند داشت.

م
 
کد مطلب: 336332
مرجع : تسنیم