تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶
 

آیا صدا و سیما می تواند تیزر هر فیلمی را پخش کند؟/وقتی تهیه کنندگان عذر بد تر از گناه می آورند

Share/Save/Bookmark
 
توقف اکران فیلم «عادت نمی کنیم» و قاطعیت قوه قضاییه در لغو اکران فیلم هایی که تیزر آن ها از شبکه ماهواره ای «جم» پخش می شود باعث شد تا سازندگان این اثر و سایر آثار سینمایی به تکاپوی لغو پخش تبلیغ فیلم های خود از این شبکه ماهواره ای بیفتند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:در روزهایی که تهیه کنندگان برخی از فیلم ها سر خوش از پخش تیزر تبلیغاتی فیلمشان در یک شبکه ماهواره‌ای بودند و از تأثیر مثبت آن در فروش فیلم می گفتند گمان نمی کردند به زودی دستگاه های نظارتی کشور با جدیت وارد عمل شوند و آن ها مجبور به تحمل هزینه هایی بایت این اتفاق شوند.
 
اوایل ماه جاری بود که دادستانی کل کشور، سعید ملکان تهیه کننده فیلم «ابد یک روز» مصطفی شایسته تهیه کننده «50 کیلو آلبالو» و منصور  لشکری قوچانی تهیه کننده فیلم سینمایی «کوچه بی‌نام» را احضار کرد تا در شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یابند و توضیحاتی در خصوص همکاری خود با شبکه ماهواره ای جم ارادئه دهند.  اقدامی که نشان از قاطعیت قوه قضایه برای مقابله با مدل جدیدی از همکاری برخی از سینماگران در داخل کشور با شبکه های معاند به حساب می آمد. شبکه هایی که آثارشان نشان می دهد، به رغم فارسی زبان بودن، فاصله فرهنگی عمیقی با مردم ایران دارند.
 
علاوه بر فیلم هایی که نام برده شد در روزهای گذشته پخش تیزر فیلم «عادت نمی کنیم» به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان از این شبکه ماهواره ای برای این فیلم حاشیه ساز شد و دادستانی حکم به لغو پروانه نمایش این فیلم داد. حکمی که تکاپوی سازندگان این اثر را در پی داشت و آن ها کوشیدند تا با تعهد کتبی مبنی بر توقف پخش تیزرهای فیلم خود در شبکه جم به اکران ادامه دهند.
 
در پی لغو اکران این فیلم ها، در جلسه شوراى عالى تهیه کنندگان عنوان شدکه از سوی دادستان کل کشور به وزارت ارشاد نامه ای ارسال شده است که در آن اعلام کرده از این پس جلوی اکران  هر فیلمى که تیزر آن از شبکه هاى ماهواره اى پخش شود گرفته می شود. جزئیات این نامه اما در رسانه ها منتشر نشده و منشأ اعلام این خبر همان جلسه شورای عالی تهیه کنندگان به حساب می آید.
 
 
 انتشار خبر نامه دادستان کل کشور مبنی بر لغو اکران هر فیلمی که در شبکه های ماهواره ای تبلیغ شود، گردانندگان شبکه جم را به این صرافت انداخت که دست به شیطنت بزنند و به خیال خودشان زمین بازی جدیدی را برای قوه قضاییه تعریف  و این دستگاه را با چالش رو به رو کنند. این حرکت پخش خودسرانه تیزر  دو فیلم «ایستاده در غبار» و «رسوایی2» از این شبکه بود. اقدامی که البته اعتراض حبیب اله والی نژاد، تهیه کننده فیلم «ایستاده در غبار» را در پی داشت و او با انتشار متنی در رسانه ها نوشت: « ضمن اعتراض به رفتار مزورانه و شیطنت مدیران شبکه مذکور برای حل مشکلات ایجاد شده برای بعضی فیلم‌ها، اعلام می‌کنیم که عوامل تولید و نمایش فیلم سینمایی ایستاده در غبار، هیچ درخواستی را برای نمایش هرگونه تیزر یا تبلیغی در آن شبکه نداشته‌اند.»
 
دلیل اینکه قوه قضاییه در اقدامی تحسین برانگیز وارد این بحث شد و این مسئله را پیگیری کرد قبح شکنی ارتباط با شبکه های معاند توسط هنرمندانی بود که مشروعیت شغلی خود را از نهاد های جمهوری اسلامی گرفته اند.حرکتی که در چارچوب حفاظت از قانون منع فعالیت ماهواره در ایران کار به جایی به حساب می آید. تبعیت از قوانین هر کشور مقدمه انجام هر فعالیتی در آن کشور محسوب می شود. این امر مختص ایران نیست و همه کشور ها برای حفظ منافع خود در برابر اجرای قانون سخت گیر هستند.
 
در پاسخ به این حرکت قوه قضاییه سازندگان فیلم ها عدم پخش تبلیغشان در تلویزیون را دلیل سفارش پخش تیزر به شبکه های ماهواره ای بیان می کنند و می کوشند تا سخت گیری های مدیران رسانه ملی را علت العلل این اتفاق بیان کنندموضعی که البته به صورت ضمنی با سخنانی دو پهلو توسط وزیر ارشاد نیز تأیید شد.
 
 
علی جنتی در حاشیه جلسه ای در این خصوص گفت:
 
«ممکن است این موضوع به حوزه سینمایی ابلاغ شده باشد اما من چنین چیزی ندیده‌ام. البته به خود تهیه‌کنندگان گفته‌ایم که نباید به شبکه‌های ماهواره‌ای تیزر بدهند و باید با صداوسیما توافق کنیم تا تسهیلات ویژه‌ای با قیمت بسیار ارزان‌تر از آگهی‌های تجاری به فیلم‌های سینمایی بدهند تا دیگر لازم نباشد تیزر این فیلم‌ها در شبکه‌های خارج از کشور پخش شود.»
 
صدا و سیما  مختار است که پس از اطلاع از محتوای آثار و مشورت با مشاوران امین خود پخش تیزر برخی از فیلم ها را قبول کند و از پخش تیزر آثاری دیگر سر باز زند.سازندگان آثار باید قبول کنند که پخش تبلیغ فیلمشان از تلویزیون یک امتیاز است که مسئولان رسانه ملی برخی را شایسته دریافت آن می بینند و برخی دیگر را نه. به نظر می رسد که وقت آن رسیده تا فیلمسازان ایرانی آثاری به لحاظ محتوایی سالم تر بسازند تا از این امتیاز برخوردار شوند. اتفاقی که در تمام دنیا مرسوم است و نهاد های حاکمیتی اقدام به تبلیغ آثاری می کنند که به لحاظ مختلف با نگاه آن ها همسو باشد.
 
تعامل و گفتگو میان سینما گران و مسئولان صدا و سیما راه گشا خواهد بود. البته واضح است که این تعامل شامل تهیه کنندگان برخی از فیلم ها که هم منتقدین و هم مدیران سینما فیلمشان را اثر مناسبی برای پخش نمی دانند نمی شود و آن ها نباید  انتظار همکاری از صدا و سیما را داشته باشند. چرا که به هر حال کشور ما خطوط قرمز فرهنگی مشخصی دارد که همه ارگان های فرهنگی ملزم به رعایت آن هستند و صدا و سیما هم به رغم گستردگی مخاطب از این قاعده مستثنی نیست و نمی تواند به بهانه جذب افراد مختلف این خطوط را نادیده بگیرد.منبع:رجا
کد مطلب: 335206