تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۷
 
نعمت زاده:

شاهد فاجعه در بخش صنعت هستیم / در رونق اقتصادی بشدت مشکل داریم که می‌توان آن را در بین جوانان مشاهده کرد

Share/Save/Bookmark
شاهد فاجعه در بخش صنعت هستیم / در رونق اقتصادی بشدت مشکل داریم که می‌توان آن را در بین جوانان مشاهده کرد
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه رتبه ایران در فضای کسب و کار جهانی یکی از نقاط ضعف ماست، گفت:‌ به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت شاهد فاجعه هستیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز (سه‌ شنبه، 18 خرداد) به تشریح اهداف، برنامه‌ها و گزارش این وزارتخانه پرداخت.وی با اشاره به اینکه در بین 189 کشور در فضای کسب و کار رتبه 118 را داریم خاطر نشان کرد: در 3 سال گذشته رتبه ما رو به بهبود بوده اما کماکان فضای کسب و کار یکی از نقاط ضعف ماست.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در رونق اقتصادی در بین 128 کشور جهان رتبه 106 هستیم، اظهار کرد: در رونق اقتصادی به شدت مشکل داریم که می‌توان آن را در بین جوانان، فعالان اقتصادی و جامعه مشاهده کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت، در ارزیابی شاخص آزادی اقتصادی با بیان اینکه از بین 186 کشور جهان رتبه ما 171 است، گفت: مقررات دست و پاگیر باعث می‌شود فعالان اقتصادی نتوانند آزادانه فعالیت داشته باشند و مجلس باید در این راستا به ما کمک کند.
وی افزود: رشد اقتصادی ما تا سال90 مثبت بود که از سال 90 تا 92 به شدت کاهش پیدا کرد و رشد منفی داشتیم اما از سال 94 روند کاهش این رشد منفی، کاهش پیدا کرد.
نعمت‌زاده در ارزیابی شاخص سرمایه ثابت ناخالص اظهار کرد: از سال 90 کاهش سرمایه‌گذاری داشتیم و در بخش صنعت  و معدن 41 درصد رشد منفی را شاهد بودیم. در سال 92، 10 درصد رشد منفی داشتیم که از سال 93 این رقم به 8.1 درصد رسید در حالیکه ما باید 20 تا 25 درصد رشد مثبت داشته باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش سرمایه‌گذاریها و روند رشد منفی در این بخش اظهار داشت: فاجعه در بخش صنعت نتیجه عدم سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به بخش معادن گفت: 620 معدن در کشور داریم و اشتغال این بخش 124 هزار نفر است.
نعمت‌زاده با اشاره به اصناف و کسب و کار کشور بیان کرد: 2 میلیون و 117 هزار کسبه در بخش اصناف داریم که آمار رسمی و حدود 700 الی800 هزار مورد هم کسبه و اصناف غیررسمی هستند که به دلیل معضل بیکاری بوجود آمده است. در مجموع 3 میلیون صنف و 6 میلیون نفر را شامل می‌شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات کالا اظهارک رد: از سال 90 تا 94 روند صادرات غیر نفتی رو به افزایش بوده است اما سرعت آن کم است. سال گذشته علیرغم رکود اقتصادی اجازه ندادیم صادرات کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به افت شدید قیمتهای جهانی بویژه نفت و میعانات گازی اظهار کرد: در این بخش جمعا 42 میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال گذشته‌اش کاهش داشته است و دلیل آن کاهش قیمت آن در بازارهای جهانی است.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در دولتهای گذشته خصوصی‌سازی به شکل صحیح انجام نگرفته است، گفت: در دولت گذشته خصوصی‌سازی به خاطر رد دیون انجام می‌شد که در این دولت این کار را متوقف کردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ناهماهنگیها در سیاستهای پولی و ارزی تا زمانی که ارز دو نرخی باشد به ضرر تولید ملی است.
وی با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 94 با بیان اینکه بر مبنای اقتصاد مقاومتی چشم‌انداز جدیدی تعریف کردیم تصریح کرد: بخش صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشران اقتصاد باید بر بازارهای بین‌المللی رقابت‌پذیر باشد و با نگاهی درون‌زا و برون‌نگر در طراز کشورهای نوظهور صنعتی در آید.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در سال 74 به رئیس جمهور وقت مرقوم فرمودند که توسعه کشور باید بر مبنای صادرات غیرنفتی باشد، خاطر نشان کرد: رهبری در سیاستهای اقتصاد مقاومتی باز هم همان رویکرد را اشاره فرمودند و باید صادرات غیر نفتی وظیفه همه ما باشد.
نعمت‌زاده با بیان اینکه تولید ملی اولویت‌ دستگاه‌های کشور نیست، اظهار کرد: در دولتهای گذشته و زمانی که من وزیر بودم 36 درصد تسهیلات بانکی به صنعت اختصاص می‌یافت اما سال گذشته تنها 29 درصد به صنعت اختصاص دادند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به دلیل سود بحث خدمات، بانکها تمایل دارند که تسهیلاتشان را به این بخش بدهند.
وی در پایان با اشاره به انتظارات دستگاه‌ها از مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف و اصلاح شود.
د
کد مطلب: 334880
مرجع : تسنیم