تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۴
 
ابوترابی فرد درنطق پیش از دستور:

مجلس دهم مسیر عزت و اقتدار ملی را هموار کند/ مجلس، نماد تفاهم و همدلی شود

Share/Save/Bookmark
مجلس دهم مسیر عزت و اقتدار ملی را هموار کند/ مجلس، نماد تفاهم و همدلی شود
 
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس دهم درخواست کرد تا در سایه اصل کلیدی و محوری ولایت فقیه، مسیر عزت و اقتدار ملی را هموار کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمد حسن ابوترابی فرد در نشست علنی امروز (سه شنبه 4خردادماه ) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود،سالروز پیروزی قهرمانان دفاع مقدس بر مزدوران استکبار جهانی و آزادسازی خرمشهر را  تبریک گفت و افزود:ایستادگی در راه خدا، شناخت راه روشن مبتنی بر آموزه های دینی و حرکت در آن راه روشن مستقیم و استقامت بر این سلوک، رمز پیروزی ملت ایران بر نظام شاهنشاهی، استکبار جهانی و پیروزی در دوران سخت دفاع مقدس و پیروزی بر اتحاد نامقدس شرق و غرب در شکستن اقتدار و ایستادگی ملت ایران در داشتن دانش و فناوری هسته ای و چرخه کامل سوخت بوده و ما با ادامه این راه می توانیم عزت و اقتدار خویش را رقم بزنیم که در این زمینه همکاران ارجمندم را در مجلس دهم بر پاسداری از این اصل کلیدی توصیه می کنم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: میوه تلخ شجره ملعونه فتنه 88 ثمره زاویه از نقشه راهی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین نمودند و دستاوردهای عزت بخش انقلاب، دستاورد ارزشمند حرکت در این راه است؛ امید است مجلس دهم با الهام از آموزه های اسلام و اصول قانون اساسی این اصل را استحکام بخشیده و در سایه استحکام اصل کلیدی و محوری ولایت فقیه، مسیر عزت و اقتدار ملی را هموار کند.
 
مجلس شورای اسلامی نماد مردم سالاری دینی است
وی افزود: اصل دیگری که اقتدار و عزت نظام بر او استوار است جمهوریت نظام و مردم سالاری برآمده از آموزه های دینی است که مجلس شورای اسلامی نماد مردم سالاری دینی است و از این زاویه، نماد وحدت ملی است و باید نمایندگان مردم راه را برای استحکام و نهادینه نمودن اصل جمهوریت و مردم سالاری برآمده از آموزه های اسلام هموار کنند و در سخنان، تصمیمات و مصوبات خویش به گونه ای گام بردارند که راه برای استقرار و استحکام این اصل گام بردارد.
ابوترابی فرد تاکید کرد: بدون تردید یکی از مهمترین نکاتی که راه را برای استحکام مردم سالاری دینی در کشور هموار می کند ارتقای رضایتمندی مردم است و ارتقای رضایتمندی مردم محصول افزایش کارآمدی نظام است که باید تصمیمات ما راه را برای ارتقای کارایی نظام مقدس جمهوری اسلامی هموار کند.
 
چند توصیه به نمایندگان مجلس دهم
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس، چند توصیه به نمایندگان مجلس دهم کرد و گفت: اولا مجلس را به نماد تفاهم و همدلی بین نمایندگان فراکسیون های مختلف مجلس، دولت و مجلس تبدیل کنید. به هر میزان که بر اعتماد ، همدلی ، هماهنگی و همراهی جریان های درون نظام، دولت و مجلس افزوده شود، قطعا راه برای ارتقای کارایی نظام ارتقای کارایی مجلس شورای اسلامی هموار خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: امیدوارم که با ترکیب مجلس دهم راه همدلی و هماهنگی جریان های سیاسی درون نظام که اعتقاد به ارکان کلیدی نظام دارند هموار شود و مجلس از این زاویه به عنوان یک مجلس موفق و کارآمد کارنامه خود را ارایه کند.
وی افزود: به دولت توصیه جدی دارم مجلس آماده همدلی و همراهی است. این اراده دولتمردان است که از این ظرفیت مجلس برای دستیابی به تصمیماتی که از بالاترین پشتوانه علمی و کارشناسی برخوردار است و در نتیجه همراهی نمایندگان را با خود دارد بهره گیرد و راه را برای رسیدن به اجماع برای گشودن گره های فراروی ملت هموار کنند.
ابوترابی فرد تاکید کرد: نکته دیگر آن ست که ما برای خلق اقتصاد مقاومتی با چالش ها و مشکلاتی روبرو هستیم باید این چالش ها را از میان برداریم. حجم بزرگ دولت و هزینه های سنگین جاری کشور از چالش های جدی، فراروی خلق اقتصاد مقاومتی است که دولت و مجلس باید به صورت هماهنگ اراده و عزم جدی برای کاهش هزینه های اداره کشور و کوچک نمودن حجم بزرگ دستگاه اجرایی کشور داشته باشند زیرا درسایه این اراده است که راه برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی، آزاد شدن منابع برای تزریق به اقتصاد ملی و فعال شدن تولید هموار خواهد شد.
 
نظام بودجه ریزی فعلی با نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد فاصله معناداری دارد
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم ادامه داد: نکته دیگر آن است که نظام بودجه ریزی ما با نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد فاصله معناداری دارد. بدون حل این مشکل نمی توان راه را برای حلق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری هموار کرد و گشوده شدن این گره در دستان توانای دولت است زیرا دولت مسئول تدوین لایحه بودجه و ارایه آن به مجلس است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید از تمام ظرفیت خودش برای شکل گیری بودجه مبتنی بر عملکرد استفاده کند و در این راه از مشورت کمیسیون های تخصصی، نگاه کارشناسانه مجلس دهم بهره گیرد.
وی تاکید کرد: امیدوارم در کارنامه مجلس دهم شکل گیری نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد ثبت شود که راه را بر اسراف و تضییع منابع ملی خواهد بست و مسیر شکل گیری اقتصاد مقاومتی را هموار خواهد کرد.
 
از تورم قوانین رنج می بریم
ابوترابی فرد خطاب به نمایندگان مجلس دهم، یادآور شد: ما امروز از تورم قوانین رنج می بریم. عزم و اراده خود را بر تنقیح قوانین مصوبه کشور بنمایید. از پرداختن به طرح و تصویب طرح های گوناگون تا آنجا که می توانید پرهیز کنید. بگذارید وقت مجلس برای بررسی لوایحی صرف شود که دولت با مشورت کمیسیون های تخصصی و استفاده از بدنه کارشناسی دستگاه اجرایی با استحکام به مجلس ارایه می کند. امید است با بررسی دقیق و عالمانه لوایح توسط نمایندگان هوشمند مجلس راه برای تصویب قوانین گره گشا هموار شود و از تورم قوانین فاصله بگیریم.
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: امیدوارم عزم دولت و مجلس بر تحقق عدالت و مبارزه جدی با هرگونه فساد و دوری از مصالح ملی باشد. مبارزه با فساد یکی از مسایل کلیدی است که رهبری معظم انقلاب همیشه بر او تاکید داشتند و اگر نظام جمهوری اسلامی به یک نظام پاکیزه از کمترین فساد تبدیل نشود. قطعا آرمان های بلند امام (ره) و رهبری معظم و شهدای عالیقدر تحقق نخواهد یافت.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در پایان از سوی هیات رئیسه و همکاران ارجمندم در هیات رئیسه همچنین آقای باهنر، از یکایک همکاران عزیزم پوزش می طلبم اگر در اداره جلسه حقی از حقوق شما تضییع شده این حقیر و همکاران ارجمندم را مورد محبت و لطف خویش قرار داده است و همچنان که در طول دوره نهم شاهد محبت و لطف شما بودیم با این محبت و لطف ما را مشمول گذشت خویش قرار بدهید./
پایان پیام
د
کد مطلب: 333459
مرجع : مجلس