تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸
 
حقایق برجام یکی یکی رو می شود!

پس از "صالحی" و سیف" نوبت به "زنگنه" رسید/ برجام به شرطی خوب است که...

Share/Save/Bookmark
پس از "صالحی" و سیف" نوبت به "زنگنه" رسید/ برجام به شرطی خوب است که...
 
وزیر نفت گفت: اگر مانع افزایش تولید نفت ایران شوند یعنی در لغو تحریم‌ها هیچ اتفاقی نیفتاده است
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حقایق اقتصادی برجام به تدریج در حال آشکار شدن است و بعد از اظهارات سیف حالا نوبت زنگنه است که گوشه‌ای از واقعیت را بگوید.  بعد از اینکه سیف در آمریکا اعلام کرد پس از اجرای برجام تقریبا هیچ اتفاقی نیفتاده حالا زنگنه، وزیر نفت نیز اعلام می‌کند اگر مانع افزایش تولید نفت ایران شوند، یعنی در لغو تحریم‌ها هیچ اتفاقی نیفتاده است. 

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد دیروز عربستان در نشست اضطراری اوپک دوباره در موضوع فریز نفتی بهانه آورد و اعلام کرد اگر همه اعضا چنین اقدامی انجام دهند حاضر است فریز نفتی را بپذیرد! عربستان با همین بهانه دوباره به ایران فشار وارد کرده تا تولید خود را به صفر برساند. جالب اینکه فشار بر ایران برای پذیرفتن فریز نفتی و توقف تولید بیش از پیش شده و این یعنی تلویحا زنگنه نیز اعلام می‌کند پس از اجرای برجام در حوزه انرژی نیز هیچ‌ چیز عاید ایران نشده است.

وزیر نفت گفت: ما به اعضای اوپک و برخی کشورهای غیرعضو اوپک گفتیم باید واقعیت بازگشت نفت ایران را به بازار درک کنند و اگر ایران بخواهد تولید نفت را در سطح ماه ژانویه تثبیت کند بدان معناست که هیچ اتفاقی در رفع تحریم‌های این کشور نیفتاده است.

بیژن نامدارزنگنه در شبکه خبر تأکید کرد: از آنجا که قرار نیست ایران طرح فریز نفتی را امضا کند، بنابراین ضرورتی ندارد نماینده ایران در نشست دوحه حضور یابد.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که نشست دوحه برای کسانی است که می‌خواهند طرح فریز نفتی را امضا کنند و اگر می‌خواستیم نماینده‌ای از ایران در این نشست حضور داشته باشد برای این بود که حمایت خود را از این طرح نشان دهیم.

زنگنه درباره اینکه «انتشار خبر حاضر نشدن شما در این نشست سبب شد قیمت نفت بیش از یک دلار کاهش یابد»، گفت: ممکن است هرگونه اتفاقی بیفتد اما مهم‌ترین موضوع برای ما این است که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم از حق و سهم تاریخی خود از بازار نفت صرف‌نظر کنیم.

وزیر نفت تأکید کرد: ایران تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از حق و سهم تاریخی خود از بازارهای جهانی نفت‌خام صرف‌نظر کند.

وی خاطرنشان کرد: طرح فریز یا منجمد کردن تولید نفت‌خام در سطح ژانویه 2016، در نشست چهارجانبه وزیران نفت و انرژی روسیه، ونزوئلا، قطر و عربستان فوریه امسال در دوحه مطرح شد. در این نشست تصمیم گرفته شد برای سامان دادن بازار و برای اینکه نبود تعادل میان عرضه و تقاضا از میان رود (هم‌اکنون بیش از 2 میلیون بشکه مازاد نفت در بازار وجود دارد) تولید نفت در سطح ماه ژانویه 2016 تثبیت شود.

وزیر نفت تصریح کرد: در این طرح نخستین بار یک همکاری جدی، مؤثر و سازنده میان تولیدکنندگان اوپک و بخشی از تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان به‌وجود آمده است.

وی گفت: روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیا و یکی از تولیدکنندگان بزرگ غیرعضو اوپک پیش از این حاضر نبود با اوپکی‌ها همکاری کند و این آغاز همکاری مناسبی است، به‌تبعیت از مسکو برخی کشورهای دیگر غیرعضو اوپک نیز حاضر شدند با اعضای اوپک همکاری کنند.

زنگنه افزود: «با کاهش قیمت نفت عده‌ای از اعضای اوپک اعتقاد داشتند باید بازار را به حال خود رها کرد و این سازمان نباید درباره قیمت تصمیم بگیرد اما هم‌اکنون اعضا به این نتیجه رسیدند باید برای بهبود وضع بازار اقدامی کرد که این تصمیم‌گیری جای خوشامد دارد».

وزیر نفت با تأکید بر اینکه ایران از طرح فریز نفتی حمایت می‌کند اما آن را کافی نمی‌داند، یادآور شد: به اعضای اوپک و برخی کشورهای غیرعضو اوپک همچون روسیه که با ما در ارتباط بودند گفتیم باید واقعیت بازگشت نفت ایران را به بازار درک کنند زیرا اگر ایران بخواهد تولید نفت را در سطح ماه ژانویه تثبیت کند بدان معناست که هیچ اتفاقی در رفع تحریم‌های این کشور نیفتاده است.

وی بزرگ‌ترین خواسته ملت و دولت را اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و رفع تحریم‌ها دانست و با بیان اینکه مهم‌ترین تحریم علیه ایران، تحریم نفت بود، اظهار کرد: در دوران تحریم مقدار صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که این رقم پیش از تحریم‌ها 2 میلیون و 300 تا 2 میلیون و 400 هزار بشکه در روز بود.

وزیر نفت با ابراز اینکه ایران پیش از لغو تحریم‌ها در نشست‌های متعدد با اعضای اوپک و همچنین نوشتن نامه، بازگشت نفت ایران را به بازار یادآور شده بود و اعضای اوپک نیز این موضوع را منظور کردند، افزود: اعضای اوپک نیز به‌طور عمومی با بازگشت ایران به بازار نفت برخورد مثبتی داشتند.

زنگنه بازگشت به بازار نفت را حق ایران دانست و با یادآوری اینکه ایران نقشی در  نامتعادل کردن بازار نداشته است و زمانی که بازار نامتعادل شده و عرضه بیش از تقاضا بوده است ایران حداقل تولید تاریخی خود را داشته است، تصریح کرد: انصاف و منطقی نیست و کسی هم نمی‌تواند از ایران چنین انتظاری داشته باشد که تحریمی خودخواسته بر خود تحمیل و با دست خود خودش را تحریم کند.

درباره کرسنت حرف نمی‌زنم

زنگنه در ادامه با بیان اینکه ما در همه قراردادهای‌مان با شرکت‌های خارجی، دانشگاه‌های کشور را هم درگیر می‌کنیم، افزود: دانشگاه‌ها، بازوی قدرتمند ما هستند و مشاور اصلی ما در این قراردادهای مهم به حساب می‌آیند. ما در همه قراردادهای‌مان با شرکت‌های خارجی، دانشگاه‌های کشور را هم درگیر می‌کنیم، در حقیقت دانشگاه‌ها، بازوی قدرتمند ما هستند و مشاور اصلی ما در این قراردادهای مهم به حساب می‌آیند. وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره پرونده کرسنت گفت: نمی‌خواهم به این موضوع بپردازم و جوابی هم به آن نمی‌دهم. زنگنه همچنین اضافه کرد: عمر کارت سوخت برای گازوئیل هنوز باقی است ولی برای بنزین خیر.

م
کد مطلب: 330112
مرجع : وطن امروز