تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
 
یک مدیر سابق نفتی خبر داد:

افشای پشت‌پردهِ تخلف در بزرگترین پروژه بنزین‌سازی کشور/سود ۲۵ دلاری دلالان از واردات هر تُن بنزین

Share/Save/Bookmark
افشای پشت‌پردهِ تخلف در بزرگترین پروژه بنزین‌سازی کشور/سود ۲۵ دلاری دلالان از واردات هر تُن بنزین
 
دلالان ایرانی وارد کننده بنزین بر روی هر تن واردات این محصول ۲۵ دلار سود می‌کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش 110 درصدی واردات بنزین در سال 94 خبرداد و گفت: در 15 روز ابتدایی امسال هم روزانه 15 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.
" گزارش ها از واردات  ۲.۷ میلیارد لیتر بنزین به کشور از ابتدای سال 94 تا انتهای همان سال حکایت داشته که حجم واردات این فرآورده نفتی در مقایسه با سال ۹۳ حدود یک میلیارد لیتر افزایش یافته است."
"جلیل سالاری"  افزود: میزان واردات بنزین در 15 روز نخست امسال هم در قیاس با همین مدت در سال گذشته 50 درصد رشد داشته است. به گفته وی: واردات کنونی بنزین بدون نظارت کیفی و استاندارد صورت می‌گیرد.
سالاری مدعی شد که در حال حاضر دلالی در واردات بنزین به کشور به شدت بالا گرفته و گفت که وارد کنندگان بنزین نفت کوره را با بنزین تهاتر می‌کنند. این مقام مسئول سابق توضیح داد: دلالان ایرانی وارد کننده بنزین بر روی هر تن واردات این محصول 25 دلار سود می‌کنند.
مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه قانون، اجازه تهاتر نفت خام را با بنزین را نمی‌دهد ، تصریح کرد: طبق قانون تهاتر میعانات با بنزین ممنوع بوده اما به نظر می‌رسد پول حاصل از فروش نفت با بنزین تهاتر می‌شود. وی، پیش بینی کرد که با اجرای برجام وضعیت تولید بنزین در کشور بدتر شده و واردات بنزین هم بیشتر خواهد شد.
سالاری گفت: قرار بود در سال 93 پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار تولید شود که متاسفانه پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر ماهانه 4 دهم درصد است و این یعنی توقف پروژه.
وی با بیان اینکه تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال جاری فاقد ردیف جدولی در تولید بنزین و شرکت پالایش پخش کشور است گفت: قرار بود از مهرماه سال جاری بنزین ستاره خلیج فارس وارد مدار تولید قرار گیرد که اکنون تولید بنزین آن در سال جاری حذف شده است.
وی مدعی شد که تخلفات زیادی در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس رخ داده و برای توضیح بیشتر هم گفت که کاهش سهم 48 به 17 درصدی پالایش و پخش در ستاره خلیج فارس و واگذاری سهام آن به تامین اجتماعی و محاسبه کل تاسیسات پالایشگاه به صورت دفتری بخشی از این تخلفات است.
سالاری اذعان داشت که عده ای در تلاش هستند تا پالایشگاه ستاره خلیج فارس در همین وضعیت فعلی باقی بماند که در این صورت واردات بنزین هم افزایش می‌یابد!

م
کد مطلب: 329311
مرجع : نسیم آنلاین