هاشمي رفسنجاني:

اين دو سال کارهاي بزرگي انجام شده اما هنوز مسئله معيشت مردم باقي مانده/ ليست منتشر شده به نام من، ليست من نيست

30 بهمن 1394 ساعت 20:31

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: در اين دو سال کارهاي بزرگي انجام شده اما هنوز مسئله معيشت مردم باقي مانده که اگر اين کارهاي بزرگ انجام نمي‌شد امروز ايران نيز مثل ترکيهٔ چند سال گذشته و ونزوئلا با تورم ماهانه روبرو بود، اما در ايران نيز هنوز تورم ۱۰ درصدي است يعني قيمت‌ها هر سال ده درصد افزايش پيدا مي‌کند.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: هاشمي رفسنجاني در حسينيه جماران با اشاره به سوره نصر خطاب به افرادي که در انتخابات از ايشان حمايت مي‌کنند، گفت: از شما به خاطر هزينه و و قتي که گذاشتيد متشکرم اما اشکال اين بود که از من تعريف کرديد، چراکه تعريف از من مشکلي را حل نمي‌کند.


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه از ابتداي انقلاب انتخابات در اين کشور برگزار شده است، گفت: ساختار نظام، ساختار خوبي است و نمونه بي‌نظيري در دنياست، اما به اين ساختار خوب عمل نمي‌شود.

او افزود: حتي رهبري ما که جنبه اسلاميت نظام بر عهده اوست، در انتخاب دو مرحله‌اي برگزيده مي‌شود؛ دليل اين کار آن است که توده مردم نمي‌توانند شرايط رهبري را تشخيص دهند و اين کار از عهده مجتهد برمي‌آيد.

هاشمي رفسنجاني افزود: رئيس جمهور و مجلس را نيز مردم انتخاب مي‌کنند و شوراي شهر، شوراي شهرستان و... نيز به همين ترتيب توسط مردم انتخاب مي‌شوند، لذا از اين جمهوري‌تر در دنيا پيدا نمي‌کنيم.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: درباره بعد اسلامي نيز بايد توجه کرد که همه قوانين درچارچوب قوانين اسلام باشد و اگر جمهوري اسلامي اينطور بماند، در دنيا نمونه است.

نامزد دوره پنجم انتخابات مجلس خبرگان با اشاره به اينکه چندسالي است جمهوريت نظام مشکل پيدا کرده است، گفت: متاسفانه در تشخيص صلاحيت‌ها و راي‌گرفتن‌ها و راي خواندن‌ها مشکلاتي پيش آمد که برخي به دولت و هيات اجرايي بازمي‌گردد و برخي هم به هيات نظارت که اگر خوب انجام شود، جمهوريت نظام حفظ مي‌شود.

هاشمي رفسنجاني ايران را کشور بي‌نظيري خواند که تمدن چند هزار ساله و منابع طبيعي غني و جغرافياي منحصر به فردي دارد و گفت: اگر براساس قرآن امت ميانه‌اي باشيم به دستورهاي دين عمل کرده‌ايم و هرگونه افراط و تفريط، انحراف است.

او با اشاره به اينکه اميدوار بوده اين دو انتخابات پايه‌هاي انقلاب را دوباره محکم کند، تاکيد کرد: البته که در اين سال‌ها اسلاميت نظام نيز آسيب‌ديده و بداخلاقي‌ها، تهمت‌زدن‌ها و فساد اقتصادي در کنار متزلزل شدن خانواده‌ها به دليل مواد مخدر و مسائل ديگر سازگار با نظام اسلامي نيست و ان‌شاءالله نتيجه انتخابات طوري باشد که مردم دسته دسته به راه حق عمل کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به فراز ديگري سوره نصر گفت: وقتي که به قدرت رسيديد بايد مرتب استغفار کنيد؛ پيامبر نيز مرتب استغفار مي‌کرد تا خود را از انحراف‌ها دور نگه دارد.

هاشمي رفسنجاني گفت: دو سال قبل و در گام اول نسبتا موفق شديم، اما مجلس و قوه‌قضاييه و صدا و سيما و سپاه و بسيج و شوراي نگهبان در دست دولت نيست و اگر برنامه‌اي را دولت بنويسد، در ‌‌نهايت تصميم‌نهايي را مجلس مي‌گيرد.

او با اشاره به اينکه گام اول‌‌ همان بود که بعد از ردصلاحيت در انتخابات سال ۹۲ از آقاي دکتر روحاني حمايت شد، تاکيد کرد: در اين دو سال کارهاي بزرگي انجام شده اما هنوز مسئله معيشت مردم باقي مانده که اگر اين کارهاي بزرگ انجام نمي‌شد امروز ايران نيز مثل ترکيهٔ چند سال گذشته و ونزوئلا با تورم ماهانه روبرو بود، اما در ايران نيز هنوز تورم ۱۰ درصدي است يعني قيمت‌ها هر سال ده درصد افزايش پيدا مي‌کند.

هاشمي‌رفسنجاني گفت: ان‌شاالله گام بعدي و گام دوم انتخابات پيش‌رو باشد، گرچه متاسفانه نيروهاي زيادي به دلايلي که درست نيست، کنار گذاشته‌ شده‌اند، اما اصلاح‌طلبان و نيروهاي نزديک به دولت نزديک به دويست نفر را در سراسر کشور معرفي کردند. در خبرگان نيز بيش از ۶۰ نفر معرفي شدند که عليرغم رد صلاحيت اين افراد، اميدوارم مثل من که بعد از ردصلاحيت از آقاي روحاني حمايت کردم، چهره‌هاي مشهور ردصلاحيت‌شده نيز کمک کنند تا اين افراد گمنام بتوانند در انتخابات افراد موفق شوند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اينکه گروهي که خود را در خط ولايت مي‌دانند، برخلاف بيانات رهبري دوست ندارند انتخابات با حضور گسترده مردم برگزار شود، گفت: انتخابات بسته به اين است که مردم فوج فوج بيايند و به اعتدال راي دهند و اين کار عملي است.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به مسئله‌اي فقهي اشاره و تصريح کرد: انتخابات هم حق است و هم تکليف و حق هر انساني آن است که در سرنوشت کشور خود دخالت کند و تکليف او آن است که به سرنوشت خود توجه کند.

او با اشاره به اينکه ليست منتشر شده به نام من، ليست من نيست، گفت: گروهي از نخبگان و خبرگان داخل و خارج مجلس خبرگان اين ليست را تهيه کرده‌اند و از بنده و آقاي روحاني خواستند سرليست آن باشيم.

هاشمي رفسنجاني در پايان با بيان اينکه مردم مرا مي‌شناسند و موافق و مخالف مي‌دانند که به من راي بدهند يا ندهند و بنا نداشتم ستاد انتخاباتي داشته باشم، خاطرنشان کرد: اما آنچه که هست ستاد‌ها راهي براي ارتباط با مردم است و تشکر مي‌کنم از کساني که بدون اينکه از من چيزي بخواهند، اين کار را انجام دادند.منبع: ايلنا


د


کد مطلب: 324636

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/324636/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir