تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۱
 
مرکز پژوهشهای مجلس از دروغ بنفش مصیبت عظما پرده برداری کرد

درآمد دولت کلید از فروش حاملهای انرژی 69.7 هزار میلیارد/ سهم یارانه مردم 36 هزار میلیارد تومان!

Share/Save/Bookmark
درآمد دولت کلید از فروش حاملهای انرژی 69.7 هزار میلیارد/ سهم یارانه مردم 36 هزار میلیارد تومان!
 
در حالی که دولت کلید مدام از مصیبت عظمای شب پرداخت یارانه ضجه می زند و جوری حرف می زند که انگار به ملت صدقه می دهد و هرروز جمع زیادی را از لیست صدقه حذف می کند، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرد در سال 94، دولت تنها نیمی از پول پرداختی مردم بابت حامل‌ها را صرف بازپرداخت نقدی میان آنها کرده، ضمن اینکه درآمد امسال حاصل از گران کردن حاملها 10 هزار میلیارد تومان بیش از سال قبل است!
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: مرکز پژوهش‌های مجلس در بخش هفتم گزارش بررسی لایحه بودجه 95 به موضوع هدفمندی یارانه پرداخته که براساس این گزارش سرجمع منابعی که از مصرف‌کنندگان داخلی بابت فروش حامل‌ها در سال 1394 جمع شده است حدود 697 هزار میلیارد ریال است. این میزان در سال 1393 حدود 590 هزار میلیارد ریال بود. پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده و هزینه شرکت ها از مبلغ مذکور، حدود 360 هزار میلیارد ریال در سال 1394 به سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها واریز شده است. این مبلغ در سال 1393 حدود 357 هزار میلیارد ریال بود. به بیان دیگر برآورد می‌شود در سال 94 تنها نیمی از پول پرداختی مردم بابت حامل‌ها، صرف بازپرداخت نقدی میان آنها  شده است.
براساس این گزارش بقیه این مبلغ پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شرکت‌های ارائه دهنده حامل‌های انرژی از جمله شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت و وزارت نیرو قرار گرفته است.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در بخش دیگری به اختلاف‌نظرها درباره سهم شرکت‌های ارائه‌کننده حامل‌های انرژی از منابع هدفمندی یارانه‌ها پرداخته و پیشنهاد کرده مجلس سازوکاری برای تعیین سهم شرکت‌ها در نظر بگیرد.
در این گزارش با اشاره به نحوه محاسبه سهم شرکت‌ها در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده است: «به تدریج در سال‌های بعد با افزایش تورم و در نتیجه افزایش هزینه‌های شرکت‌ها، مطالبه آنها برای افزایش سهم خود از منابع حاصل از فروش حامل‌های انرژی بیشتر شده و هرکدام تا آنجا که توانستند سعی در بزرگ کردن سهم خود از منابع حاصل نمودند.
د
کد مطلب: 324521
مرجع : بهار