تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۰
 
در داخل خاندان حاکم سعودی چه می‌گذرد ؛

صف‌بندی شاهزادگان مخالف سعودی علیه حکام جدید/روند امور به‌میل سعودی‌ها پیش نمی‌رود

Share/Save/Bookmark
صف‌بندی شاهزادگان مخالف سعودی علیه حکام جدید/روند امور به‌میل سعودی‌ها پیش نمی‌رود
 
اکنون فرزندان پادشاهان گذشته به‌ویژه ملک عبدالله احساس می‌کنند به حاشیه رفته‌اند، در نتیجه جبهه‌ای که آنان برای تضمین منافع خود تشکیل داده‌اند، در حال توسعه یافتن است، این در حالی است که ملک سلمان در تلاش است به‌نفع پسرش از قدرت کنار برود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش پایگاه خبری العهد؛ سران سعودی که این روزها گرفتار مشکلاتی مانند جنگ علیه یمن، سوریه و عراق شده و با کسر بودجه و کمشکش داخلی بر سر قدرت دست به گریبان هستند، اکنون شاهد اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران بوده و اوضاع را برای خود از آنچه بود هم بدتر می‌بینند.
روند امور به‌میل سعودی‌ها پیش نمی‌رود
در حالی که سران سعودی خود را در باتلاق‌های مختلف منطقه‌ای گرفتار کرده‌اند، روند امور طبق خواست آنان پیش نمی‌رود زیرا میدان‌های جنگ در یمن، سوریه و عراق و نیز سایر نقاط باز است و هر روز خبرهای فاجعه‌بار به دست آنان می‌رسد.
در این میان اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه آن از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا و نیز تمام کشورهای جهان اوضاع را برای عربستان بدتر کرد.
به‌عبارت بهتر با لغو تحریم‌ها علیه تهران، میلیاردها دلار در حال سرازیر شدن به خزانه ایران است در حالی که خزانه عربستان با کمبود منابع مالی روبه‌رو است. در این شرایط هنوز در عربستان برخی اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 را باور نکرده‌اند.
هزینه‌های سیاسی و اقتصادی جنگ قدرت در خاندان حاکم سعودی
سخن گفتن در مورد اختلافات برادران و نوادگان خاندان سعودی به اخبار و گزارش‌هایی که از اینجا و آنجا درز می‌کند، محدود نمانده است بلکه تیرگی روابط بین آل سعود هر روز شدت بیشتری پیدا می‌کند و زیان‌های سیاسی و مالی را بر آنان تحمیل می‌کند.
تصمیم‌گیری‌های بی‌هدف آل‌سعود
سیاست‌های سران سعودی به‌گونه‌ای بوده است که دیگر این اختلافات داخلی علنی شده است تا جایی که منابع آگاه که از نزدیک در جریان شرایط عربستان سعودی قرار دارند، در این باره گفتند که بی‌نظمی در تصمیم گیری‌ها بر مواضع عربستان چیره شده است و اخبار اختلافات بین خاندان حاکم صحت دارد.
به‌گفته این منابع، «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان به «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد اطمینان ندارد و اصل و اساس رقابت‌های موجود بر سر قدرت و این است: چه‌کسی تصمیمات مهم کشور را اتخاذ کند؟
نزدیک‌شدن فرزندان ملک عبدالله به یکدیگر برای حفظ قدرت
در این میان احساس اینکه پسر پادشاه در صدد خلاص شدن از «نیروهای» موجود است، موجب شده است بن نایف و فرزندان ملک عبدالله به‌ویژه متعب به یکدیگر نزدیک شوند تا از این طریق بتوانند حفظ منافع و قدرت خود را تضمین کنند.
یکی از نتایج تصمیم گیری‌های بدون برنامه ریزی و نیز رقابت موجود در داخل خاندان حاکم سعودی تصمیم به اعدام شیخ نمر باقر النمر بود.
تکاپوی محمد بن نایف برای ایجاد کشمکش مذهبی با ایران
به‌عبارت دیگر منابع مزبور اعلام کردند که قهرمان این تصمیم محمد بن نایف بود و با این کار در صدد برآمد از یک سو با ایجاد کشمکش مذهبی با ایران و از سوی دیگر از طریق در تنگنا قرار دادن پادشاه و پسرش، تندروهای سعودی را تحریک کند به‌ویژه اینکه ملک سلمان به برخی طرفهای عربی و بین المللی تضمین داده بود که حکم اعدام شیخ نمر را اجرا نمی‌کند.
بن نایف تا اندکی قبل بر این باور بود که به‌دلیل روابطی که با آمریکا دارد، برای آنان مهره برتر به شمار می‌آید اما اخیراً احساس کرد که آمریکایی‌ها در حال تعامل با محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع هستند و بر اساس اوضاع جاری در عربستان، او را مرد تصمیم‌گیر این کشور می‌دانند.
اعتراف سعودی‌ها به تعامل نادرست با ایران
اما دردناک‌تر از همه برای سعودی‌ها وجهه آنان در برابر ایران است تا جایی که اکنون تصمیم به فراهم کردن امکان رویارویی با ایران بخش بزرگی از بحث و جدلها و اعتراض‌ها بین سران سعودی را به خود اختصاص داده است.
به‌عبارت بهتر اتهام‌زنی‌هایی در خصوص شکست و ناکامی در برابر خواسته‌های ایران مطرح است و این وضعیت تا حدی پیش رفته است که انتخاب درست زمان حمله به ایران از سوی سران سعودی، زیر سؤال رفته است.
در نتیجه این شرایط اکنون یک گروهی در عربستان به هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود به‌دیده تردید می‌نگرند.
ناکامی عربستان در مانع‌تراشی در مسیر اجرای توافق هسته‌ای
به‌گفته کسانی که در این گروه قرار دارند، زمان حمله به ایران اشتباه بود زیرا جمهوری اسلامی ایران از چند ماه پیش در انتظار لحظه تاریخی اعلام لغو تحریم‌ها بود در حالی که عربستان در مانع تراشی در مسیر این دستاورد ناکام ماند.
عربستان در اوج قدرت گرفتن ایران، بودجه سال جدید را با کسر 327 میلیارد ریالی (حدود 87 میلیارد دلار) اعلام کرد در حالی که به‌زبان آمار باید گفت که در ایران توافق هسته‌ای موجب افزایش تولید نفت و در نتیجه افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای صادرات آن می‌شود و به این ترتیب بازی کاهش قیمت‌ها برای عربستان نتیجه معکوس خواهد داشت.
آزادشدن اموال بلوکه‌شده ایران
بر اساس آمار اولیه، ایران 400 میلیون دلار دارایی‌های خود را که از زمان شاه در آمریکا بلوکه شده بود، پس خواهد گرفت و 1.7 میلیارد دلار سود این مبلغ را نیز دریافت می‌کند به‌اضافه اینکه 150 میلیارد دلار از دارایی‌های تهران نیز در بانک‌های غربی بلوکه شده است. البته دوبرابر این مبلغ نیز از سرمایه گذاری‌های قابل پیش‌بینی در ایران، از آن این کشور خواهد شد.
به‌اضافه اینکه متحدان ایران در صحنه سوریه، عراق و یمن نیز پیروزی‌هایی را به ثبت رسانده‌اند.
در این میان آنچه مراجع تصمیم‌گیر را در عربستان نگران کرده است اینکه ایران که چهارمین ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد دیگر اکنون برای تحرک در بازارهای جهانی آزادی عمل خواهد داشت.
اکنون بین اعضای خاندان حاکم سعودی گروهی وجود دارند که اعلام کرده‌اند: «تصمیمات ما مبتنی بر واکنش‌های عاطفی عصبی است نه بر اساس بررسی و دیدگاه‌های راهبردی».
جبهه‌بندی امیران سعودی در داخل خاندان حاکم
در این شرایط مهم نیست که نظر این گروه از خاندان سعودی برگرفته از کشمکش قدرت باشد یا خیر، بلکه نکته مهم این است که چنین صحبتی از سوی یک گروه سعودی به گوش می‌رسد و زمینه به وجود آوردن حالت مخالفت در داخل خاندان حاکم را فراهم می‌کند آن هم در شرایطی که گروه‌هایی متشکل از امیران در داخل این خاندان شکل گرفته‌اند.
نکته قابل ملاحظه اینکه اکنون فرزندان پادشاهان گذشته به‌ویژه ملک عبدالله احساس می‌کنند به حاشیه رفته‌اند، در نتیجه جبهه‌ای که آنان برای تضمین منافع خود تشکیل داده‌اند، در حال توسعه یافتن است.
احساس به حاشیه رفتن از سوی این گروه زمانی قوت می‌گیرد که گزارش‌های غربی و نیز داخلی سعودی حاکی از این است که پادشاه در صدد است به‌نفع پسرش محمد بن سلمان از قدرت کنار برود.
جالب اینکه ملک سلمان با این کار روند «انتقال قدرت از برادران عبدالعزیز» مؤسس عربستان را به «انتقال قدرت به فرزندان» تغییر می‌دهد و این کار از پسرش محمد آغاز شده است.

م
 
کد مطلب: 320740
مرجع : تسنیم