تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۷
 
وحید یامین‌پور:

هدایت آرا به سمت جریان نفوذی به جای تحریم انتخابات، راهبرد جدید آمریکا خواهد بود

Share/Save/Bookmark
هدایت آرا به سمت جریان نفوذی به جای تحریم انتخابات، راهبرد جدید آمریکا خواهد بود
 
عضو جبهه فرهنگی انقلاب گفت: آمریکا به جای تحریم انتخابات سیاسی هدایت آرا به سمت جریان نفوذی را در پیش می‌گیرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وحید یامین‌پور شامگاه شنبه در جمع طلاب بسیجی مدرسه علمیه معصومیه قم با بیان اینکه نمونه نفوذ مربوط به روابط انگلیسی‌ها با خانواده ابراهیم خان کلانتر در اوایل دوران قاجار است اظهار کرد: انگلیسی‌ها به جای مواجهه مستقیم با ایران از روش حمایت از چهره‌های متمایل به خود در ایران استفاده می‌کردند.
عضو جبهه فرهنگی انقلاب گفت: آنها توانستند میرزا ابوالحسن‌خان ایلچی را پس از سال‌ها آموزش در انگلیس به بالاترین سطح سیاست خارجی در ایران برسانند و نتیجه کار او دو قرارداد ترکمانچای و گلستان و انبوهی از امتیازات براى انگلیسی‌ها بود.
وی بیان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم دکترین دولت امریکا بر توسعه نفوذ و هژمونی آمریکایی در دنیا متمرکز شد؛ یکی از برنامه‌هایی که این راهبرد را محقق می‌کرد دعوت از دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران جوان به اروپا و امریکا برای توسعه روابط فرهنگی و سیاسی با آنها بود.
یامین‌پور گفت: این اقدام استراتژیک به برنامه تبادلات فرهنگی Fullbright معروف است، استراتژی این بود که فارغ‌التحصیلان این برنامه با ارزش‌های آمریکایی آشنا شوند و به آنها گرایش پیدا کنند؛ فارغ‌التحصیلان به طور ناخودآگاهی متمایل به خواسته‌ها و آرمان‌های مدرن غربی خواهند شد.
وی اضافه کرد: اکنون بسیاری از سیاستمداران با نفوذ در جهان سوم، انگلیسی را به خوبی حرف می‌زنند و خاطرات خوشی از دوران تحصیلشان در آمریکا و اروپا دارند؛ آنها حتی تلاش می‌کنند ظاهرشان هم مطلوب و متناسب با پروتکل‌های تشریفات آمریکایی باشد و حتی نگرانند که مبادا طوری رفتار کنند که دیگر در کنفرانس‌های بین المللی دعوت نشوند.
عضو جبهه فرهنگی انقلاب بیان کرد: آمریکا معتقد است تعامل با این دست کارگزاران بسیار ساده‌تر و مفیدتر است بنابراین براى به قدرت رسیدن آنها تلاش کرده و حتی هزینه می‌کند.
وی در خاتمه با اشاره به اینکه پس از شکست فتنه 88، آمریکایی‌ها بر راهبرد دموکراسی هدایت‌شده متمرکز شده‌اند بیان کرد: از این پس به جای تلاش براى تحریم انتخابات از طرف آمریکا، شاهد تلاش آن در مسیر هدایت آراء به سمت جریان نفوذی خواهیم بود.

م
کد مطلب: 308424
مرجع : فارس