تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۵
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

ایران دهمین کشور حادثه‌خیز جهان است

Share/Save/Bookmark
ایران دهمین کشور حادثه‌خیز جهان است
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تأکید بر باور کردن بحران در کشور، گفت: ایران دهمین کشور حادثه‌خیز جهان است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اسماعیل نجار صبح امروز که به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده به استان لرستان سفر کرده بود، در جلسه شورای عالی مدیریت بحران این استان،‌ اظهار داشت: پس از سال‌ها خشک‌سالی و کم‌آبی متوالی در بین 13 مرکز استان و 520 شهر کشور، اینک شاهد بارش باران و نزول رحمت الهی هستیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ادامه داد: متأسفانه در بحث بارندگی به اولین موضوعی که توجه می‌شود، بحث تعداد کشته‌شدگان و خسارات مالی است که این موضوع تا حدی بی‌انصافی است.
وی با بیان اینکه در ادامه این بارندگی‌ها، حوادث ناگوار و سختی به بار آمد که دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که تلاش‌های لازم را در راستای کاهش تلفات جانی انجام دهند تأکید کرد: تمام دستگاه‌های ملی در خدمت همه استان‌ها به‌ویژه استان‌هایی که در معرض آسیب بیش‌تری هستند، می‌باشد.
نجار با اشاره به خسارات مالی و تلفات جانی به بار آمده در استان لرستان، بیان کرد: خسارات مالی در همه استان‌ها به‌وجود آمده و ما نیز در خصوص میزان اعتبارات با توجه بیش‌تری در خدمت مردم هستیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، در ادامه سخنان خود در خصوص پرداخت خسارات مالی و جانی از طرف دولت، گفت: در بخش کشاورزی تلاش بر این است که بیمه را به صددرصد برسانیم، زیرا طی بازدید به‌عمل آمده، بسیاری از علوفه‌های مردم در محل‌های نگهداری دچار آسیب شدند که باید تمهیدات خوبی اندیشیده شود.
وی در بخش تجاری نیز اظهار داشت: محل‌های تجاری و اقتصادی حتماً باید دارای بیمه باشند، در غیر این‌ صورت نمی‌توان به آنها خساراتی پرداخت شود.
وی با تاکید بر اینکه خسارات واردشده به زیرساخت‌ها باید برآورده شود و بعد از اعلام به ما اقدامات لازم در این جهت انجام می‌پذیرد خاطرنشان کرد: در بحث مسکونی هر جا که حادثه‌ای پیش می‌آید، تمام تلاش دستگاه‌های اجرایی این است که به حل‌وفصل مشکلات بپردازند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، از پرداخت 20 میلیون تسهیلات ارزان‌قیمت به روستائیان خبر داد و گفت: به روستائیانی که واحد مسکونی آنها صددرصد تخریب شده است، علاوه بر 20 میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت، مبلغ 5 میلیون تومان نیز بلاعوض به آنها داده می‌شود.
وی بیان کرد: در خصوص واحدهای تخریب‌شده در سدها نیز مبلغی معادل 30 میلیون تومان، تسهیلات ارزان‌قیمت و 6 میلیون تومان بلاعوض پرداخت خواهد شد.
این مسئول در خصوص پرداخت دیه به خانواده‌های فوت‌شدگان سیل، اظهار داشت: هیچ‌گونه‌ای دیه‌ای به این افراد تعلق نمی‌گیرد و تنها به منظور هزینه‌های کفن و دفن این عزیزان،‌ مبلغ 2 میلیون تومان به خانواده‌های آنها پرداخت می‌شود.
نجار در بخش دیگری از سخنان خود به میزان بارندگی در استان لرستان اشاره کرد و افزود: 90 میلی‌متر بارندگی نباید تا این حد حادثه‌ و خسارات را در پی داشته باشد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ادامه داد: با رخ دادن چنین اتفاقاتی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که در بحث پیشگیری و پیش‌بینی اقدامات بیش‌تری را انجام دهند.
وی با توجه به وظیفه ذاتی دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: بعضی از کارها و اقدامات جزو وظایف ذاتی دستگاه‌ها هستند، مانند لایه‌روبی رودخانه‌ها که تا حد زیادی می‌تواند از وقوع سیل جلوگیری کند.
این مسئول از مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان خواست که با توجه به حجم بالای خسارات منطقه شاهیوند شهرستان دوره چگینی توجه ویژه‌ای درخصوص امدادرسانی داشته باشد.
نجار در خاتمه به بسته شدن محور بخش گران کوهدشت در گل و لای اشاره کرد و گفت:‌ این راه ارتباطی که به‌طور کامل تخریب شده است، هرچه زودتر باید مشکلاتش برطرف شود و بعد از ارائه امکانات گزارش کاملی به ما داده شود.


د
کد مطلب: 307877
مرجع : فارس