تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۳
 

تصویب قطعنامه ضد سوری آمریکا در شوراي امنيت

Share/Save/Bookmark
تصویب قطعنامه ضد سوری آمریکا در شوراي امنيت
 
شوراي امنيت سازمان ملل روز جمعه با اجماع آرا قطعنامه اي را تصويب کرد که بر اساس آن يک هيئت کارشناسي براي شناسايي عوامل حملات با گاز کلر در سوريه تشکيل خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: شوراي امنيت سازمان ملل روز جمعه با اجماع آرا قطعنامه اي را تصويب کرد که بر اساس آن يک هيئت کارشناسي براي شناسايي عوامل حملات با گاز کلر در سوريه تشکيل خواهد شد.

خبرگزاري فرانسه اعلام کرد؛ بر اساس اين قطعنامه که از سوي آمريکا ارائه شده و ماه ها مورد بحث قرار گرفت تيمي از کارشناسان براي شناسايي عوامل حملات مرگبار شيميايي در سوريه و هموار کردن راه براي تحريم احتمالي آنان تشکيل خواهد شد. همچنين هيئت تحقيق اجازه خواهد داشت در همه مناطق سوريه حاضر شود و به منظور جمع آوري اطلاعات با شاهدان مصاحبه کند. قطعنامه مورد بحث هيئت تحقيق را مکلف خواهد کرد «افراد، نهادها، گروه ها يا دولتهايي را که عامل، سازمان دهنده يا حامي استفاده از مواد شيميايي به عنوان سلاح در سوريه بوده اند يا به هر شکل ديگر در اين اقدام دخيل بوده اند، تا حد امکان شناسايي کند». بر اساس اين قطعنامه، بان کي مون دبير کل سازمان ملل موظف خواهد بود با همکاري سازمان منع استفاده از سلاح هاي شيميايي در لاهه هيئت تحقيق را تشکيل دهد. اين هيئت 90 روز پس از تشکيل بايد نخستين گزارش خود را به شوراي امنيت ارائه کند.

سامانتا پاور نماينده آمريکا در سازمان ملل در نشست شوراي امنيت پس از تصويب قطعنامه مربوط به تحقيق براي شناسايي عامل استفاده از سلاح شيميايي در سوريه گفت: "سلاح شيميايي به صورت روشمند در سوريه استفاده شده است. اين قطعنامه به مصونيتي که عاملان حملات شيميايي در سوريه برخوردار بودند پايان مي‌دهد."

ويتالي چورکين، نماينده روسيه در سازمان ملل، نيز در اين نشست گفت: "هنوز نمي‌دانيم چه کسي از گاز کلر در سوريه استفاده کرده است. عاملان استفاده از گاز کلر در سوريه بايد مجازات شوند." چورکين گفت: "اولويت اصلي در سوريه دستيابي به راه حل سياسي و مبارزه با تروريسم است."

اما نماينده فرانسه در سازمان ملل که به نظر مي رسيد باز هم نقش پليس بد را بر عهده دارد در نشست شوراي امنيت، در اظهاراتي يکسويه و جانبدارانه دولت سوريه را به استفاده از گاز کلر متهم کرد. وي که دولت متبوعش سابقه حمايت همه جانبه از معارضين سوري را در کارنامه خود دارد مدعي شد: "ما مي‌دانيم چه طرفي در سوريه بالگردهايي را که از آنها گاز کلر پرتاب مي شد، در اختيار دارد." وي در ادامه ادعاهاي خود افزود: "بايد براي پايان خشونت ها در سوريه از طريق گفتگو تلاش کرد."

در همين رابطه نماينده چين در سازمان ملل در نشست شوراي امنيت پس از تصويب قطعنامه مربوط به تحقيق براي شناسايي عامل استفاده از سلاح شيميايي در سوريه گفت: ما مخالف استفاده هر طرفي از سلاح هاي شيميايي در سوريه هستيم. ما خواهان کشاندن عاملان استفاده از گاز کلر در پاي ميز عدالت هستيم. به گزارش واحدمرکزي خبر ، وي از سازمان ملل خواست تا براي حل بحران سوريه در چارچوب سياسي تلاش کند.

بشار الجعفري: سوريه به تمام تعهدات خود در قبال سلاح شيميايي عمل کرده است
اين در حالي است که بشار الجعفري نماينده سوريه در سازمان ملل در نشست شوراي امنيت پس از تصويب قطعنامه مربوط به مشخص کردن عاملان استفاده از سلاح شيميايي در سوريه، گفت: امروز سالگرد استفاده آمريکا از تسليحات هسته اي در ژاپن است. دولت سوريه هرگز از سلاح هايي شيميايي، هسته اي و بيولوژيک استفاده نکرده است. سوريه در گذشته قطعنامه اي را براي عاري اعلام شدن منطقه خاورميانه از انواع تسليحات کشتار جمعي پيشنهاد کرد، اما يکي از کشورهاي صاحب نفوذ و عضو دائم شوراي امنيت با اين قطعنامه متاسفانه مخالفت کرد که علت آن تلاش براي حمايت از تسليحات هسته اي اسرائيل بود.

الجعفري افزود: گروه هاي تروريستي که بعضي از آنها وابسته به القاعده هستند از تسليحات شيميايي در سوريه استفاده مي کنند. اين گروه ها از حمايت بعضي از کشورها برخوردارند. سوريه تاکنون دهها نامه به سازمان ملل و شوراي امنيت درباره استفاده گروه هاي تروريستي از سلاح شيميايي ارسال کرده است. سوريه خواستار تحقيق درباره استفاده از سلاح شيميايي در منطقه خان العسل شد، اما تحقيقي انجام نشد.بشار الجعفري نماينده سوريه در سازمان ملل در نشست شوراي امنيت پس از تصويب قطعنامه مربوط به مشخص کردن عاملان استفاده از سلاح شيميايي در سوريه، افزود: ما اطلاعات مربوط به استفاده گروه هاي تروريستي از سلاح هاي شيميايي در سوريه را در اختيار شوراي امنيت قرار داديم.

الجعفري گفت: سوريه تاکنون بارها بر محکوميت استفاده از سلاح شيميايي و هر نوع تسليحات کشتار جمعي در هر جا و از سوي هر طرفي تاکيد کرده است. ارتش و غيرنظاميان سوريه قرباني حملات گروه هاي تروريستي با سلاح هاي شيميايي بوده اند. وي خاطر نشان کرد: سازوکار تحقيق در قطعنامه 2235 شوراي امنيت بايد مبتني بر شفافيت و بيطرفي باشد. ما دو سال پيش فيلمي را که تروريست ها در آن بر روي خرگوش گازهاي شيميايي را آزمايش مي کردند در اختيار سازمان ملل قرار داديم. اين گروه ها در آن زمان تهديد کردند از اين سلاح ها در سوريه استفاده خواهند کرد. سوريه به تعهدات خود در توافقنامه منع اشاعه تسليحات شيميايي عمل کرده است.

نماينده انگليس در سازمان ملل هم در واکنش به تصويب اين قطعنامه گفت: امروز به تعيين سازوکاري براي پايان دادن به فرار عاملان استفاده از سلاح شيميايي در سوريه نزديک شديم. ما امروز ثابت کرديم امکان توافق در شوراي امنيت وجود دارد.

اما نماينده اسپانيا گفت: اين قطعنامه ثابت مي کند عاملان جنايت جنگي نخواهند توانست از مجازارت فرار کنند. ما از تصويب اين قطعنامه ابراز خرسندي مي کنيم، زيرا نشانه قاطعيت و جديت شوراي امنيت است.

برخلاف اتهامات نماينده فرانسه، نماينده ونزوئلا در سازمان ملل در نشست شوراي امنيت از جامعه جهاني خواست که از دولت و ملت سوريه در مبارزه با تروريسم دفاع کنند.

در ادامه اين نشست نماينده ليتواني درشوراي امنيت، گفت: غيرنظاميان همچنان هدف اصلي حملات شيميايي در سوريه هستند. حملات شيميايي در سوريه از زمان تصويب قطعنامه قبلي تاکنون متوقف نشده است.

نماينده اردن هم در اظهاراتش گفت: بايد براي متوقف کردن همه جنايت هايي که ملت سوريه با آن روبروست تلاش کرد. نماينده اردن گفت: بايد ايجاد سازوکاري را براي تحقيق مشترک در مورد استفاده از سلاح شيميايي در سوريه پيگيري کرد. عاملان استفاده از سلاح شيميايي در سوريه بايد بازخواست شوند.

د
کد مطلب: 293205
مرجع : تسنیم