تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۱
 

شمخانی: با برنامه آمریکا برای احیاء جریان تروریسم در منطقه مقابله خواهیم کرد

Share/Save/Bookmark
شمخانی: با برنامه آمریکا برای احیاء جریان تروریسم در منطقه مقابله خواهیم کرد
 
فواد حسین وزیر خارجه عراق در ادامه سفر به تهران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فواد حسین وزیر خارجه عراق امروز شنبه در یک سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.
پیشتر پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» عراق به نقل از یک منبع آگاه خبر داده بود که «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق، شنبه  به تهران سفر می کند.
این دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران طی یک ماه گذشته است.

دریابان علی شمخانی در دیدار فواد حسین وزیر خارجه عراق با وی  که پیش از ظهر امروز، شنبه انجام شد با اشاره به تحرکات اخیر امریکا در عراق،تاخیر در اجرای قانون مصوب مجلس این کشور مبنی بر خروج نیروهای نظامی بیگانه از عراق را موجب افزایش تنش و تصاعد بحران در منطقه دانست.   
در این دیدار  شمخانی بر ضرورت همکاری و تشریک مساعی کشورهای منطقه برای کاهش تنش و انجام گفتگوهای سازنده برای فروکش کردن بحران‌های موجود تاکید کرد و افزود: آرامش و امنیت امروز عراق حاصل اقتدار مرجعیت،تدبیر دولتمردان و مجاهدت حماسی نیروهای مسلح و گروه‌های مقاومت مردمی است و باید از آن حراست شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه اقدامات اخیر امریکا برای تقویت و توسعه فعالیت‌های تروریستی داعش در منطقه و حمله وحشیانه به نیروهای ضد تروریستی مقاومت، آغاز دور جدیدی از تروریسم سازمان یافته است  تصریح کرد:ایران و دیگر کشورهای ضد تروریسم اجازه نخواهند داد تروریسم تکفیری وابسته، بار دیگر در منطقه احیاء شود.
شمخانی همچنین با اشاره به وضعیت اسفبار مردم مظلوم یمن که نوعی نسل کشی را تداعی می‌کند؛ آمادگی کشورمان را برای همکاری در پایان دادن به جنگ 4 ساله در این کشور اعلام کرد.
در این دیدار فواد حسین وزیر خارجه عراق نیز با ارائه گزارشی از تحولات سیاسی و امنیتی اخیر در عراق اظهار داشت: امنیت و ثبات زیر ساخت توسعه اقتصادی و رفاه است و برای کشوری چون عراق که سال‌ها درگیر مبارزه با تروریسم و ناامنی بوده برقراری امنیت اولین اولویت محسوب می‌شود.
وی با اشاره به توافقات انجام شده میان مسئولین دو کشور برای تادیه بدهی عراق به ایران که بدلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده اظهار داشت: با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برخی از موانع مهم برداشته شده و بزودی بر اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود.

م
کد مطلب: 421650