تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۰
 

تأکید شیخ نعیم قاسم بر لزوم تشکیل سریع دولت/ مذاکرات غیرمستقیم میان «بعبدا» و «بیت الوسط»

Share/Save/Bookmark
تأکید شیخ نعیم قاسم بر لزوم تشکیل سریع دولت/ مذاکرات غیرمستقیم میان «بعبدا» و «بیت الوسط»
 
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در نشستی با نماینده ویژه سازمان ملل در این کشور ضمن اشاره به ضرورت تشکیل سریع دولت به مقاومت در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی تأکید کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش شبکه المنار، روز گذشته «یان کوبیج» نماینده ویژه سازمان ملل در لبنان در پایان مأموریت خود در این کشور با مسئولان لبنانی از جمله «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار و دو طرف درباره تجاوزات رژیم صهیونیستی به حریم هوایی این کشور و نیز ربودن یک چوپان لبنانی به‌دست عناصر صهیونیست و تلاش برای ربودن یک فرد لبنانی دیگر در داخل اراضی این کشور که نقض صریح قطعنامه‌های بین‌المللی است گفتگو کردند.

نماینده سازمان ملل در لبنان همچنین در حضور «عمار الموسوی» مسئول روابط عربی و بین‌الملل در حزب‌الله با «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله دیدار کرد.
محافل روابط رسانه‌ای در حزب‌الله درباره این دیدار اعلام کردند که دو طرف در نشست مذکور اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز تلاش‌ها برای تشکیل سریع دولت در لبنان را مورد بررسی قرار دادند.
شرایط بهداشتی و اقتصادی لبنان در سایه شیوع اپیدمی کرونا و اوضاع سخت معیشتی مردم این کشور نیز از جمله موضوعاتی بود که در جلسه یان کوبیج و شیخ نعیم قاسم مورد بحث قرار گرفت.
شیخ نعیم قاسم بر موضع حزب‌الله در تشکیل سریع دولت لبنان جهت مقابله با مشکلات و چالش‌ها تأکید و اعلام کرد که حزب‌الله به انجام مسئولیت‌های خود در همه سطوح کنار ملت به‌ویژه در این شرایط سخت پایبند است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که حزب‌الله به‌عنوان نماینده مقاومت عضو جدانشدنی از اراده لبنانی‌ها در مقاومت برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی در اراضی لبنان و جلوگیری از تجاوزات و قانون‌شکنی‌های صهیونیست‌ها در زمین و دریا و آسمان است.
از سوی دیگر منابع آگاه لبنانی درباره پرونده سیاسی این کشور گزارش دادند که در زمان حاضر پرونده تشکیل دولت به‌عنوان بخشی از مذاکرات غیرمستقیم میان کاخ ریاست جمهوری و کاخ نخست وزیری با نظارت «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان در جریان است و تلاش‌هایی برای رفع موانع باقیمانده در برابر روند تشکیل کابینه وجود دارد.
منابع در این زمینه اعلام کردند که مذاکرات مذکور با وجود این که بسیار دشوار است اما به‌دلیل سخت شدن مواضع طرف‌های مربوطه و نیز فشارهای فرانسه برای حل پرونده سیاسی لبنان راهی جز رسیدن به یک توافق جهت تشکیل سریع دولت وجود ندارد.
پیش از این منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری لبنان گزارش دادند که «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور معتقد است که دلیل تأخیر در تشکیل دولت لبنان به مردد بودن، ناتوانی، سردرگمی و ترس «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور برمی‌گردد.
منابع کاخ ریاست جمهوری لبنان اعلام کردند، درست است که شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و خروج وی از کاخ سفید تا حدودی خیال سعد حریری را از تحریم‌هایی که واشنگتن علیه وی وعده داده بود راحت کرد؛ اما حریری همچنان در تنگنای مواضع عربستان سعودی که تأکید دارد دولتی را که حزب‌الله در آن حضور داشته باشد نمی‌پذیرد، قرار دارد، در همین راستا «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی با اظهاراتی درباره لزوم کنار گذاشتن حزب‌الله از دولت لبنان شرایط را برای سعد حریری که از واکنش عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور در صورت تشکیل دولتی در لبنان با حضور حزب‌الله می‌ترسد، دشوارتر کرده است.
این منابع خاطرنشان کردند، میشل عون به‌دنبال تشکیل دولتی است که بتواند چالش‌های لبنان را حل کند و دست‌کم در مقایسه با دولت پیشبرد امور لبنان عملکردی قابل‌قبول‌تر داشته باشد، در غیر این صورت «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور نسبت به حریری گزینه‌ای مناسب‌تر برای نخست‌وزیری است.

م
کد مطلب: 420067