تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۴
 

محصول دانش‌بنیان عمر آسفالت‌ها را افزایش می‌دهد

Share/Save/Bookmark
 
یک شرکت دانش‌بنیان با به کارگیری فناوری نانو برای تولید یک محصول موفق به ایجاد تحول در راهسازی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ، فرشید مومنی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان دنا پارس آژند، گفت: این شرکت به صورت کلی در حوزه تولید مواد نانو و مواد شیمیایی مختلف فعالیت دارد. زمینه اصلی کار این شرکت، تولید پلیمرهای مختلف است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان دنا پارس آژند، ادامه داد : یکی از محصولات این شرکت، محصول نانویی است که آسفالت و قیر را به شکل چشم‌گیری بهبود می‌بخشد. یکی از مشکلات راهسازی، فرسودگی، ترک‌خوردگی، تغییر شکل و دیگر مشکلاتی است که برای آسفالت جاده‌ها و خیابان‌ها پیش می‌آید. این موضوع سالانه هزینه سنگینی را به بودجه راهسازی کشور، تحمیل می‌کند.

مومنی با اشاره به فعالیت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته در این شرکت، گفت: بر این اساس، یک محصول نانو پایه در شرکت تولید شد که آسفالت  را از ترک خوردگی بر اثر سرما یا عوامل دیگر محفوظ می‌دارد. این محصول همچنین باعث ایجاد خاصیت برگشت‌پذیری در آسفالت می‌شود و طول عمر آن را به شکل بسیار محسوسی افزایش می‌دهد. استفاده از این محصول باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌های نگهداری، توسعه جاده‌ها و خیابان‌های کشور می‌شود.

این فعال دانش‌بنیان در ادامه افزود: این شرکت محصولات مختلف دیگری نیز تولید می‌کند. زئولیت‌های پلیمری غنی شده با نانو، یکی دیگر از این محصولات است. زئولیت‌ها یک ماده معدنی هستند که در این مجموعه به شکل گرانول در می‌آید و سپس فرایند غنی‌سازی روی آنها آغاز می‌شود. از این محصول می‌توان در تولید دستگاه‌ها و ژنراتورهای کوچک اکسیژن‌ساز استفاده کرد.

مومنی همچنین بیان کرد: این محصول امکان تولید اکسیژن با فشار پایین را برای کارخانجات فراهم می‌کند. در حال حاضر موفق شده‌ایم این محصول را به کشورهای مانند افغانستان، پاکستان و عراق نیز صادر کنیم. قیمت محصول این شرکت، با زئولیت‌های معمولی برابر است، اما کارایی آن هزار برابر زئولیت معمولی است. امیدوار هستیم در آینده نیز بتوانیم محصولات دانش‌بنیان بیشتری تولید کنیم.
ش
کد مطلب: 419720