تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۳
 
دوشنبه ۲۹ دی؛

کرونا ۸۳ هموطن دیگر را به کام مرگ کشاند/ شناسایی ۵ هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹

Share/Save/Bookmark
کرونا ۸۳ هموطن دیگر را به کام مرگ کشاند/ شناسایی ۵ هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹
 
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۲۱۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۳ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۸۸۶ نفر رسیده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۹ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۵ هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۸۶ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

لاری افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۸۸۶ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۱۲۵ هزار و ۴۹۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۳۴۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۱۲۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و ۱۰ شهر قرمز کشور در استان مازندران و شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.
 

کمترین میزان رعایت پروتکل ها در نانوایی ها
لاری گفت: کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی هاست. اکیدا به سالمندان و بیماران مزمن و دارای بیماری های زمینه ای قلبی و تنفسی توصیه می شود از رفتن به نانوایی خودداری کنند.

وی افزود: به مردم توصیه می شود قبل از دست زدن به نان دستهای خود را ضدعفونی کنند یا به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویند. نان نیز باید کاملا به صورت داغ در سفره یا پارچه تمیز قرار گیرد و هنگام پرداخت وجه نان نیز توصیه می وشود پرداخت به صورت آنلاین یا از طریق کارتخوان انجام شود و از دست زدن به وجه نقد خودداری شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: تنها راه مطمئن شدن از آلوده نبودن نان این است که قبل از مصرف دوباره نان را حرارت دهیم و گرم کنیم تا از آلوده نبودن نان قبل از مصرف مطمئن شویم.

بر اساس گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۹۵ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

م
کد مطلب: 419679