تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵
 

حمایت استاد ویروس‌شناسی از ممنوعیت واردات واکسن کرونا / تصمیم رهبر معظم انقلاب حکیمانه بود / اطمینانی به "فایزر و مدرنا" نیست

Share/Save/Bookmark
حمایت استاد ویروس‌شناسی از ممنوعیت واردات واکسن کرونا / تصمیم رهبر معظم انقلاب حکیمانه بود / اطمینانی به "فایزر و مدرنا" نیست
 
به گفته کارشناسان و اساتید پزشکی این تصمیم حاکمیتی از دقت نظر و هوشیاری رهبر معظم انقلاب حکایت دارد و نمی‌توان به کشورهایی که تعهدات خود را به درستی انجام نمی‌دهد اعتماد و مواد بیولوژی تزریقی وارد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ابعاد پزشکی ممنوعیت ورود واکسن کرونا آمریکایی و انگلیسی واینکه آیا علت ممنوعیت این ورود سیاسی است یا پزشکی است در گروه اندیشه و نظر با حضور اساتید پزشکی و داروسازی مورد بررسی قرار گرفت. برخلاف تبلیغات مغرضانه و عوامانه‌ای که تصمیم مقام معظم رهبری را سیاسی می‌دانند، به گفته کارشناسان و اساتید پزشکی این تصمیم حاکمیتی از دقت نظر و هوشیاری رهبر معظم انقلاب حکایت دارد. کما اینکه نه تنها معظم له بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حمایت معنوی و مادی از مدافعان سلامت تاکید داشته‌اند بلکه از دیرباز به صورت علنی و قاطع از فعالیت‌های دانش‌بنیان و رشد علمی و فناوری کشور و به طور خاص در فعالیت‌های علمی کنترل بیماری کویید 19 حمایت کردند به گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که در تولید واکسن این بیماری پیشتاز است.
از سویی دیگر در تولید واکسن‌های آمریکایی فایزر و مدرنا از فناوری جدید «پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی» یا «mRNA» استفاده شده و نخستین واکسن‌هایی هستند که در دنیا با استفاده از این روش تولید شده‌اند. بنا به هر دلیل از جمله شرایط اضطراری این دو واکسن برخلاف پروتکل‌های جاری بدون سپری کردن تمام مراحل مختلف تست‌ها به بازار عرضه شده‌اند و از افراد استفاده کننده این واکسن تعهد عدم پیگیری عوارض جانبی و احتمالی حتی در ایالات متحده آمریکا گرفته می‌شود.
معاون مرکز ویروس‌شناسی دانشگاه اصفهان و متخصص بین‌المللی در زمینه ویروس‌شناسی در خصوص همه‌گیری ناشی از کوید 19 و شرایطی به وجود آمده که برای بسیاری از متخصصان غیرمنتظره بود، اظهار داشت: اگرچه پیش‌بینی می‌شد که در ده‌های نه چندان دور شاهد همه‌گیری ویروسی خواهیم بود اما نوع ویروس مشخص نبود و در حال حاضر مهمترین اولویت ایجاد ایمنی سریع و کم هزینه است.
وی با اشاره به چالش‌های تولید واکسن بیان کرد: حتی شرکت فایزر لیستی از افرادی که قادر به دریافت نیستند را در سایت خود اعلام کرده چراکه برخی از حساسیت‌ها برای افراد شناخته شده نیست و سایر افراد هم باید سیستم ایمنی سالمی داشته باشند که واکسیناسیون بر آنها انجام شود و نکته مهمتر اینکه این واکسن(فایزر و مدرنا) مراحل کارآزمایی بالینی را براساس پروتکل‌ها رعایت نکرده است.
تولید شیر فوق ایمنی‌زا در اصفهان علیه کووید
حسن نیلی گفت: به محصولی تائید شده و ایمن که در واقع شیر فوق ایمنی‌زاست که آنتی بادی اختصاصی علیه کووید دارد دست پیدا کردیم و در بیمارستان الزهرا و عیسی بن مریم استفاده شده و عارضه هم نداشته است و اگر 15 روز همزمان استفاده کنند چرخه انتقال ویروس متوقف می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: در حوزه‌های پاندمی که امنیت عمومی را شامل می‌شود حکم می‌کند و زمانی که مانع ورود انسولینی با کارکرد مشخص می‌شوند حق داریم به سایر روش‌های ایمن‌سازی کشورهای دیگر مشکوک شویم. این ویروس تنوع واکنشی دارد و کسانی بودند که سه مرتبه مبتلا شدند. آنچه که مشاهده می‌شود در کشورهای مختلف جمعیت به صورت سینوسی مبتلا می‌شوند و سطح ایمنی بالا می رود و خود کنترلی ایجاد می‌شود. البته در جمعیت حساس مبتلا شدن دوباره امکان‌پذیر است که ممکن است در ایران یک پیک مجدد در فروردین و اسفند داشته باشیم.
معاون مرکز ویروس‌شناسی دانشگاه اصفهان تصمیم رهبری را حکیمانه دانست و افزود: در حوزه حفاظت و حراست جمعیت نقش پررنگی داریم و نمی‌توانیم به راحتی به کسانی که تعهدات خود را به درستی انجام ندادند اعتماد و مواد بیولوژی تزریقی وارد کنیم. از سویی دیگر امکان انتقال این واکسن با توجه به نیاز به یخچال‌های اختصاصی بسیار مشکل است.
عدم امکان انتقال و ذخیره واکسن فایزر و مدرنا
مهرداد زینلیان، متخصص پزشکی مولوکولی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با توجه به اینکه فرمایشات رهبری معطوف به کشورهای آمریکایی و انگلیسی بوده و به لحاظ زیرساختای کشور ما امکان نگه‌داری واکسن فایزر و مدرنا را ندارد، اظهار داشت: علاوه بر این امکان ذخیره‌سازی آن در کشور فراهم نیست و از اساس جز سیاست‌های وزارت خانه نبوده و جو ایجاد شده یک جو روانی کاذب است. از نظر تکنولوژی امکان راستی آزمایی را نداریم که آیا این واکسن همان واکسنی باشد که به ما تحویل می‌دهند و گفته می‌شود تحت اجبار و فشار این واکسن تائید شده و این به بدگمانی بیشتر منجر می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: این ویروس مرتبا تغییر ژنتیکی می‌دهد و ماهیت تهاجمی و افراد جوان‌تری را درگیر می‌کند و بحث ایمن شدن جامعه عملا مطرح نیست.
ابوالفضل مصطفوی، عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز معتقد است که ویروس کرونا از گروه ویروسی مشترک حیوان و انسان است که می‌تواند جهش پیدا کند و حدس زده می‌شود از خفاش به انسان منتقل شده باشد. تفاوت واکسن مدرنا و فایزر این است که براساس کدهای ژنتیکی برای پاسخ ایجاد ایمنی استفاده شده و واکسن اکسفورد شبیه پروتئین کرونا و ویروس سارس شبیه سازی شده است.

وی ادامه داد: اگر 70 درصد جامعه از این ویروس ایمنی پیدا کنند، چرخه انتقال آن شکسته و محدود می‌شود. واکسن فایزر و مدرنا حتی در کشورهای خودشان با احتیاط مصرف می‌شود و همچنان واکسن به تایید نهایی نرسیده است و ما هم اطمینان نداریم شاید مارا به عنوان موش آزمایشگاهی می‌خواهند استفاده کنند و به محض شروع زدن واکسن در این کشورها کشته هم زیاد دادند، در انگلیس هم از خانه سالمندان شروع به زدن کردند. از طرفی هم ورود این واکسن‌ها تنها یک جمعیت 30 هزارتایی در یک روستا را تامین می‌کند و صرفا یک بازی سیاسی است که در آمریکا هم بسیاری از کارکنان بخش درمان حاضر به استفاده هم نیستند.
مصطفوی  اشاره‌ای به شائبه‌های عوارض این واکسن و عقیم کردن دارد که آیا این واکسن ها با وجود ژن تغییر یافته بر عقیم سازی موثر هستند یا خیر گفت: از نظر تئوری امکانپذیر است اما از نظر عملی خیر. امکان مخفی‌کاری که ژنی را به صورت صلاح بیولوژیک در واکسن استفاده کنند، وجود دارد اما امکان آن بسیارکم است. و البته استفاده از واکسن به عنوان صلاح بیولوژیکی از لحاظ پزشکی خلاف است اما اثبات هم نشده است.
وی معتقد است که درصد و میزان مرگ و میر در کشورها و حتی در شهرها به زمینه ژنتیک برمی‌گردد. با وجودی که پیش‌بینی سخت است و اما معتقدیم که ویروس به تدریج کاهش پیدا می‌کند و از بین می‌رود و اکثر مردم گرفتند و شیوع های مختصری در ماه های بعدی رخ می‌دهد اما مشکل زیادی بعید می‌دانم اتفاق بیفتد.

م
کد مطلب: 419391
مرجع : تسنیم