تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۳
 
دکتر فریدون عباسی:

روحانی اعتقادی به ساخت نیروگاه هسته‌ای نداشت/دست وپای متخصصین اتمی کشور رابسته‌اند/نظارت دراجرای مصوبه راعلیرغم نظر روحانی اعمال میکنیم

Share/Save/Bookmark
 
آقای پوتین در آخر دولت دهم دستور داد که انرژی اتمی روسیه در ساخت نیروگاه‌های اتمی با ما همکاری کند. روس‌ها فعالانه وارد شدند. اما دولت روحانی که سر کار آمد چهار سال اینها را متوقف کرد چون اعتقادی به نیروگاه هسته‌ای نداشتند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:دکتر فریدون عباسی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان که قبلا مورد سوقصد دشمن واقع شده، صریح و بدون لکنت در برابر تعطیلی صنعت هسته‌ای در دوره غرب‌گرایان ایستاده است. او در آخرین مواضع خود در مقابل جریان تحریف پس از ترور شهید فخری‌زاده ایستاد و مانع از مخفی‌کاری دولتمردان در خصوص هویت واقعی همکار خود شد. او در مصاحبه با رجانیوز از پیگیری برای اجرای مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خبر داد و ماجرای توقف ساخت نیروگاه هسته‌ای در دولت روحانی را روایت کرد.
 
دکتر فریدون عباسی در پاسخ به این سوال که منتقدین مصوبه مجلس معتقدند تامین مالی اقدامات جدید هسته‌ای ایران پیش‌بینی نشده است گفت: مصوبه مجلس در خصوص سانتریفیوژ IR2m است که هزار دستگاه سانتریفیوز از آن موجود است. پس دولت در این خصوص پولی نباید هزینه کند. هم سکوها، هم گیج‌های خلأ، سنسورها و پمپ‌های خلأ، تابلوهای کنترل و همه چیز هست. اینها فقط باید به مرداد 92 برگردانند. اینها پول نمیخواهد.
 
وی در خصوص هزینه ساخت سانتریفیوژهای IR6 گفت: فعلا دولت IR2m را عمل بکند. محل پول هم مشخص است. IR6 تدریجی است. IR6 به تدریج باید ساخته شود. فوقش اگر بخواهند از مصوبات 1400 استفاده کنند متمم بودجه می‌آورند. اینها برای آن چیزی که نظرشان هست پول تامین می‌کنند اما برای آنچه نمیخواهند می‌گویند پول نداریم! فعلا اینهایی که قابل اجرا هست را انجام بدهند.
 
دکتر عباسی در پاسخ به اینکه مصوبه مجلس مخالفت رئیس جمهور و سایر اعضای دولت را در پی داشته گفت: انتقاد حق آنهاست. کشور ما کشور آزادی است و هر کسی می‌تواند انتقاد کند. البته رئیس جمهور قبلا منتقدین را به جهنم حواله می‌داد و توهین میکرد و میگفت اینها بی‌سواد هستند. حالا من طرف ایشان هستم. الان در موضع وکیل و نمایندگی مردم هستم. می‌تواند به من هم بی سواد بگوید؟ نمایندگانی که مصوب کرده اند همه پیگیر این موضوع خواهند بود. ما تیم های نظارتی‌مان را اعزام می‌کنیم در سایت‌های مختلف هسته ای تا خواست مجلس اجرایی شود.
 
این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه دولتمردان ادعا می‌کنند که در دوره ما کلنگ دو نیروگاه هسته ای زده شده است گفت: مذاکرات این پروژه از سال 90 تا 92 انجام شد و آقای پوتین در آخر دولت دهم دستور داد که انرژی اتمی روسیه در ساخت نیروگاه‌های اتمی با ما همکاری کند. روس‌ها فعالانه وارد شدند. اما دولت روحانی که سر کار آمد چهار سال اینها را متوقف کرد چون اعتقادی به نیروگاه هسته‌ای نداشتند. یعنی اینها در شروع کارشان این سوال را میپرسیدند که برق هسته‌ای کیلووات ساعتی چند؟! یعنی افرادی کنار آقای روحانی بودند که این سوالات را مطرح میکردند. یعنی تازه می‌خواستند ببینند اقتصادی هست این کار یا نه! اینها قصد راه‌اندازی و ساخت نیروگاه نداشتند.
 
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که چه شد که دولت به این سمت رفت عنوان کرد: اینها مجبور شدند. وقتی دیدند برجام‌شان نتیجه نداشت و آبروی‌شان می‌رود به این کار مجبور شدند. به هر حال درخواست رهبری بیست هزار مگاوات برق هسته ای است. رهبری از نظرات کارشناسی و عقلا استفاده می‌کنند ولی دولت نه. دولت طایفه‌ای قبیله‌ای نگاه می‌کند. به هر حال این قبیله مجبور شدند که حدی از این بیست هزار مگاوات را راه بیاندازند. این هم در شرایطی است که اینها باید بعد از هفت سال ما الان دوهزارمگاوات برق هسته‌ای دیگر را وارد مدار می‌کردیم. اینها باید به دلیل این سهل انگاری و کم‌کاری به دادگاه معرفی شوند.
 
دکتر عباسی در ادامه از محدودیت دولتمردان برای متخصصان حوزه هسته‌ای کشور افزود: دولت دست و پای افراد هسته‌ای را بسته است. عامل اصلی آقای روحانی در خواباندن صنعت هسته‌ای را به موقع ما به مردم معرفی می‌کنیم. اینها دست و پای افراد متخصص و موجود انرژی اتمی را هم می‌بندند، یا با روش‌های خاص آنها را مرعوب می‌کنند که حرف نزنند، یا تهدید به اخراج می‌کنند یا اگر اینها را نگه می‌دارند نمایشی نگه می‌دارند و دست و پای اینها را می‌بندند. اما مجلس به همه اینها نظارت خواهد کرد. ما طبق مصوبه انتظار داریم که اجرایی بشود و ما نظارت خودمان را علی رغم نظر رئیس‌جمهور اعمال خواهم کرد. 

م
 
کد مطلب: 418380
مرجع : رجانیوز