تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
 
گفتگو باعضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت؛

تعریف ۴۵میلیارد دلارپروژه نفتی حاصل یک جلسه مهم/گرفتار کارگزاران بی‌سواد،بی‌برنامه، بی‌عرضه و بعضاً مفسد هستیم

Share/Save/Bookmark
تعریف ۴۵میلیارد دلارپروژه نفتی حاصل یک جلسه مهم/گرفتار کارگزاران بی‌سواد،بی‌برنامه، بی‌عرضه و بعضاً مفسد هستیم
 
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: ظرفیت های ایران آنقدر زیاد است که می توانیم بگوییم کف خیابان های این مملکت پول ریخته؛ آنچه ما مشکل داریم نبود ظرفیت یا نبود پول نیست، بلکه بی سوادی، بی برنامگی، بی عرضگی و فساد است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: 28 آبان سال 98 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با 2500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کرده اند: تولید بایستی در کشور پیشرفت پیدا کند؛ علاج کار این است. کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع میکنم.
رهبر انقلاب در این جلسه تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط‌شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.

 به مناسبت سالگرد این جلسه مهم و استراتژیک که حاوی نکات بسیار مهم در راستای حمایت از رونق تولید در کشور بوده است، تلاش کرده تا با برخی از سخنرانان آن جلسه در محضر رهبر انقلاب گفتگو کند و درباره آنچه طی یک سال گذشته بر صنعت خودشان و کل تولید گذشته است، گفتگو کند، بر همین اساس سراغ سیروس تالاری، عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و تولید کننده تجهیزات این صنعت رفته ایم.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:
سیروس تالاری، عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به جلسه 28 آبان ماه سال 98 در محضر مقام معظم رهبری اظهار داشت: گزارشی که در آن جلسه ارائه کردم بر روی سه محور بود؛ محور اول سیر تکاملی خطوط داخلی ساخت تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور طی سه دهه گذشته، یعنی دهه 70، دهه 80 و دهه 90 بود.
وی افزود: اینکه در این سه دهه چالش های اساسی ما چه بود و چگونه توانستیم از این چالش ها عبور کنیم.
* دستور مقام معظم رهبری برای پیگیری گزارش سازندگان تجهیزات صنعت نفت
تالاری محور دوم گزارش را پرداختن به دستاوردهای ساخت تجهیزات صنعت نفت در سه دهه گذشته اعلام کرد و گفت: بخش دوم بیان این مسئله بود که در این سه دهه، علی رغم تمام مشکلاتی که پیش روی ما بود چه دستاوردهایی داشتیم و بخش سوم نیز بیان راهکارهایی بود که خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادم و عنوان کردم برای رسیدن به یک توسعه پایدار برگشت ناپذیر، چه اقداماتی باید انجام دهیم.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در همان جلسه خطاب به من بیان فرمودند که شما گزارشتان را تحویل مسئولان دفتر دهید و من هم به نمایندگی از انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، پس از پایان این جلسه، گزارش را تقدیم مقامات دفتر رهبری کردم و ایشان هم دستور اکید به ستاد دفتر بررسی های بیت رهبری فرمودند تا در آنجا مسائل بررسی شود.
* تعریف 45 میلیارد دلار پروژه در دو حوزه بالادستی و پایین دستی صنعت نفت
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: جناب آقای آقامحمدی به عنوان مسئول این ستاد، یک تا دو هفته بعد از جلسه با مقام معظم رهبری دو کارگروه تشکیل داد که مباحث بالادستی و پایین دستی را در بربگیرند؛ جلسات منظم هفتگی تشکیل شد، پروژه های بسیار خوبی تعریف شد؛ در حوزه بالادستی حدود 25 میلیارد دلار و در حوزه پایین دستی نیز 20 میلیارد دلار پروژه تعریف شد.
وی افزود: این پروژه های تعریف شده، تمامی بخش ها از مهندسی گرفته تا ساخت و خدمات و تولید تجهیزات و ... را دربرمی گیرد و فعال می کند.
تالاری با بیان اینکه "روند برگزاری این جلسات به طور منظم و جدی ادامه داشت تا اینکه بحث شیوع کرونا بسیار جدی شد"، گفت: از آنجا که این کارگروه ها هر کدام بیش از 20 تا 30 نفر عضو داشت، برگزاری جلسات آن در شرایط کرونایی تحت تأثیر قرار گرفت و با وجود آنکه جلسات این کارگروه ها بسیار خوب پیش رفته بود، شیوع کرونا در ادامه مسیر برگزاری این جلسات اختلال ایجاد کرد.
* دولت درک درستی از وضعیت تولیدکنندگان ندارد
وی ادامه داد: بعد از شیوع گسترده کرونا، شاهد این بودیم که آمریکا به صورت ناجوانمردانه، هر روز شرایط تحریم را سخت تر و تنگ تر کرد و فعالیت ها ناشی از تحریم ها و کرونا، کمی از تک و تا افتاد.
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در تشریح وضعیت فعلی ساخت داخل اظهار داشت: صنعتگری و تولید دو سه ویژگی منحصر به فرد دارد که اگر کسی صنعتگر و تولیدکننده نشود، شاید نتواند از مشکلات و چالش های صنعتگری و تولید درک درستی پیدا کند.
وی افزود: چالش اصلی ما با دستگاه کارگزاری مملکت که دولت است، چالش اساسی ما با نظام مالی مملکت که بانک ها هستند، چالش اساسی ما با وزارت اقتصاد و دارایی، چالش اساسی ما با وزارت صمت و هر نهادی که در فعالیت ما اثرگذار است، این است که اینها صنعتگر نیستند، هیچ وقت تولیدکننده نبودند و لذا درک درستی از وضعیت تولیدکنندگان ندارند.
* انقلاب صنعتی در ایران یک فرهنگ ساخته که دولت دارای این فرهنگ نیست
تالاری تصریح کرد: شبی که خدمت مقام معظم رهبری بودیم در گزارش خود عرض کردم که سه دهه فعالیت ما یک انقلاب صنعتی در کشور ایجاد کرده و این انقلاب صنعتی، طی این سه دهه برای ما یک فرهنگ ساخته، فرهنگی که دولت هیچ درکی از آن ندارد؛ یعنی نقطه اساسی چالش ما این است که ما تولیدکنندگان و صنعتگران دارای یک فرهنگ هستیم که دولت دارای این فرهنگ نیست.
وی ادامه داد: این فرهنگ سه مولفه دارد، اول اینکه متولی اش را چنان در خودش غرق و متأثر می کند و تمام افکارش را اسیر می کند که یک تولیدکننده، فقط و فقط به تولید فکر می کند.
تالاری با بیان اینکه "یک تولیدکننده واقعی به تنها چیزی که فکر نمی کند، سوداگری است"، گفت: تمام وجود یک تولیدکننده زمانی احساس رضایت می کند که تریلی پر از بار تولید شده، از در کارخانه تولیدکننده به سمت مقصد حرکت کند.
* در هیچ فسادی پای یک تولیدکننده واقعی بخش خصوصی در میان نبوده
وی افزود: مولفه دوم این است که تولیدکننده آنچنان به کیفیت محصولات و خدماتش وابسته می شود که وقتی می بیند مصرف کننده ای با رضایت و بدون مشکل از کالای تولیدی وی استفاده می کند، احساس رضایت کامل خواهد داشت.
این تولیدکننده باسابقه تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: سومین مولفه این است که یک تولیدکننده حقیقی، یک انسان وارسته بدون غل و غش است؛ این همه فسادی که در نهادهای دولتی است، این همه فسادی که در نظام بانکی ما رخ می دهد، این همه فسادی که آقازاده ها در کشور انجام می دهند، آیا در درون آنها یک تولیدکننده بخش خصوصی پیدا شده؟
* دولت با فرهنگ تولید بیگانه است اما تولید متوقف نمی شود
وی ادامه داد: دستگاه کارگزاری کشور ما در تمام ابعاد با این فرهنگ تولید بیگانه است اما تولید در هیچ لحظه ای در کشور متوقف نمی شود.
تالاری اذعان داشت: وقتی امسال را بخواهیم با سال گذشته مقایسه کنیم، قطعا تولید یک گام به جلو رفته؛ وقتی تولید در مسیر افتاد، مسیر رو به پیشرفت را طی می کند.
وی افزود: قطعا و یقینا عمق ساخت تجهیزات صنعت نفت، امسال به مراتب بهتر و باکیفیت تر از سال گذشته است؛ اما فضای کسب و کار کشور به شدت متأثر از تحریم قرار گرفته و متأسفانه اکنون ظرفیت های خالی فراوانی در تولید تجهیزات صنعت نفت داریم.
* تولیدکنندگان تجهیزات صنعت نفت در مضیقه جدی
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه "ظرفیت ها خالی مانده چرا که پروژه ها فعال نیست"، گفت: خرید تجهیزات به شدت کاهش پیدا کرده، در پروژه هایی که دیگر کارد به استخوان رسیده و نیاز شدید وجود دارد تنها خرید صورت می گیرد و در مجموع از نظر فضای کسب و کار همه تولیدکنندگان تجهیزات صنعت نفت در مضیقه جدی هستیم.
تالاری در پاسخ به اینکه "راهکار چیست؟"، اذعان داشت: راهکار این است که ما دولتی داشته باشیم که این دولت بفهمد چه کار می کند؛ شما ببینید از روزی که ترامپ کشور ما را تحریم کرد و درآمدهای ما را کاهش داد، چقدر دزدی و فساد در کشور ما اتفاق افتاده؟ در کشوری که نمی توان میزان نقدینگی موجود در آن را با اعداد ریاضی به سهولت بیان کرد.
* کف خیابان های ایران پول ریخته اما مشکل بی سوادگی، بی عرضگی و فساد داریم
وی افزود: ظرفیت های ایران آنقدر زیاد است که می توانیم بگوییم کف خیابان های این مملکت پول ریخته؛ آنچه ما مشکل داریم نبود ظرفیت یا نبود پول نیست، بلکه بی سوادی، بی برنامگی، بی عرضگی و فساد است.
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: اینکه چند میلیارد دلار ثروت کشور توسط باندهای مافیایی حیف و میل می شود ربطی به تحریم ندارد، از فساد است؛چقدر ریال ها از صندوق دولت بیرون رفته؟ چقدر صادرات انجام شده و پول آن توسط شرکت های خصولتی وابسته به باندهای مافیایی به کشور بازنگشته؟ این کشور دچار کمبود نقدینگی نیست، بلکه دچار سوء مدیریت است.
* 70 درصد مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت و فساد در کشور است
وی ادامه داد: 80 درصد وضعیتی که ما اکنون با آن روبه رو هستیم ناشی از این است که یک دولت بی خاصیت، بی انگیزه و بی سواد داریم؛ 20 درصد شرایط نیز از آن ناشی می شود که وقتی کشور تحریم می شود، به هر صورت تبعاتی برای اقتصاد کشور دارد؛ اما تحریم نهایتا 20 تا 30 درصد مشکلات کشور را به خود اختصاص دهد، قریب به 70 درصد مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت و فساد در کشور است که اگر این سوءمدیریت ها نبود، وضعیت تولید داخل و در مجموع اقتصاد کشور، اینگونه نبود.

م
کد مطلب: 417116
مرجع : تسنیم