تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵
۱
 

آیت‌الله شیخ یوسف صانعی درگذشت

Share/Save/Bookmark
آیت‌الله شیخ یوسف صانعی درگذشت
 
آیت‌الله شیخ یوسف صانعی از مراجع تقلید در سن ۸۳ سالگی درگذشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت‌الله شیخ یوسف صانعی از مراجع تقلید درگذشت.
دفتر آیت‌الله صانعی روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «آیت‌الله العظمی صانعی که به ‌علت حادثه دچار شکستگی از ناحیه دست و لگن شدند در بیمارستان نکوئی قم بستری هستند. این حادثه شب گذشته (پنجشنبه شب) و در منزل ایشان به دلیل پیچ‌خوردگی پا اتفاق افتاد.» ساعاتی از این بیانیه نگذشته بود که دقایقی پیش خبر درگذشت آیت‌الله صانعی منتشر شد.
براساس گفته یکی از مسؤولان دفتر آیت‌الله صانعی، وی به بیماری سیروز کبدی مبتلا بوده و مشکلات کلیوی نیز برای او ایجاد شده بود. پنجشنبه شب و به‌ دلیل شکستگی از ناحیه دست و لگن در بیمارستان نکویی قم بستری شد و برای تامین فاکتورهای مورد نیاز کبد و کلیه تحت دیالیز قرار گرفت، اما حین دیالیز درگذشت.
آیت‌الله یوسف صانعی متولد ۱۳۱۶ نیک‌آباد اصفهان بود. پدر وی، محمدعلی صانعی، و پدربزرگ وی، حاج ملایوسف، هر دو از روحانیون شناخته شده زمان خود بودند.
این مرجع تقلید سال ۱۳۲۵ وارد حوزه علمیه اصفهان شد و پس از گذراندن دروس مقدمات در سال ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیل، به حوزه علمیه قم رفت. وی در سال‌های طلبگی از جلسه درس امام خمینی (ره)، آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله اراکی، آیت‌الله محقق داماد کسب فیض کرد.
عضویت در شورای نگهبان به عنوان یکی از ۶ فقیه این شورا و دادستانی کل کشور از جمله سوابق وی در سال‌های پس از انقلاب است، همچنین وی در اولین دوره مجلس خبرگان به عنوان نماینده مردم تهران حائز اکثریت آراء شد.
آیت‌الله صانعی از جمله اعضای مجلس خبرگان بود که سال ۶۸ و در جریان انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی، ایشان را دارای اجتهاد مسلم می‌دانست و حتی اعلام کرد آیت‌الله خامنه‌ای در جایگاه مرجعیت تقلید هستند.
گفته می‌شود بنا به وصیت این مرجع تقلید، هیچ مراسمی در ایام کرونا برای او برگزار نخواهد شد.

م
کد مطلب: 415082
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۱۶:۰۵:۲۷
خب ،خدا همه رفتگان را رحمت کند ،ولی فراموش نمیکنیم اولین مرجع تقلیدی که با استناد به یک روایت ضعیف حکم سن تکلیف دختران را از ۹سال به ۱۳سال برد ایشان بود و این حکم چقدر به طیف مسیح علینژاد برای پیشبردن اهداف به ابتذال کشاندن دختران در ایران کمک کرد ،چند روز پیش هم ایشان در لبیک گویی به شیعه انگلیسی ترویج قمه زنی در عاشورا را کردنذ