تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سخنرانی زنده به مناسبت عید سعید قربا

قطعا تحریم قابل علاج است و قطعا این علاج عقب‌نشینی ما مقابل آمریکا نیست. دشمنان می‌خواهند به‌وسیله تحریم‌ها رابطه جمهوری اسلامی را با نیر

Share/Save/Bookmark
 
سخنرانی تلویزیونی زنده حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز جمعه ۱۰ مرداد به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان انجام شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:این سخنرانی تلویزیونی از شبکه‌های رسانه ملی و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR و حساب‌های این پایگاه در شبکه‌های اجتماعی به‌صورت زنده پخش شد.
بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری در جریان سخنرانی روز عید سعید قربان در ادامه می‌آید:
خاطره روز عید قربان، خاطره بزرگی است. دهه اول ذی‌الحجه دهه خاطره‌هاست. دهه اول هم دهه خاطره‌های پرشکوه و مهم و آموزنده است و هم دهه توجه و عنایه الی‌الله است.روز عرفه؛ اوج توجه به خداست. دهه دوم ذی‌الحجه دهه ولایت است. ولایت از همه احکام الهی جایگاه برتری دارد. دهه سوم نیز برهه‌ای است که حوادث مهمی در آن رخ داده، از جمله مباهله.
یکی از دلخوشی‌های بنده دیدار‌های با مردم بوده است. این دشمن صغیر و خطیر (کرونا) مانع شده است. قرار بود با خدمتگزاران وادی سلامت و کمک‌های مومنانه دیدار تصویری داشته باشیم که با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شد.
بنده سراغ ندارم و نشنیده‌ام در جایی این همه تحرک مردمی و پشتیبانی‌های مردمی وجود داشته باشد که این از خصوصیت‌های ملت ما در بلایای طبیعی و غیرطبیعی از جمله دفاع مقدس. مجموعه‌های درمانی واقعا فداکاری کردند و زبان قاصر است از بیان اهمیت کارهای کادر درمانی. عده‌ای از مردم در حوادث به‌طور جدی آسیب دیدند؛ این را باید جبران کرد. مسئولین دولتی و شبه دولتی وظایفی دارند و باید انجام دهند اما این کافی نیست و باید عموم مردم در قالب کمک مومنانه به کمک آسیب‌دیدگان بیایند. اطعام‌های محرم را می‌توان در قالب کمک مومنانه به دست نیازمندان رساند؛ انقلابی‌گری با زبان نیست و با عمل است.
در سیل خوزستان شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در کف میدان حضور داشتند. شهید ابومهدی موجب شد از آن طرف مرز امکانات و ابزاری که لازم بود به داخل کشور بیاورند. حضور این دو عزیز و ستاره میدان مجاهدت افراد زیادی به میدان وارد شوند. در این قضایا مردم ما امتحان خوبی پس داده‌اند. دشمنی امروز با ملت ایران زیاد است؛ وقتی دشمنی زیاد شد باید تلاش بیشتر شود. دشمن‌ها درصدد هستند ملت ایران را اذیت کنند؛ مثل دوران دفاع مقدس. یکی از کارهای مهمی که در این دوران می‌توان انجام داد کار علمی است. کارهای زیادی علمی درحال انجام است؛ این کارها خود دارای برکت است.
تحریمی که آمریکایی‌ها علیه ملت ایران به کار گرفته‌اند قطعا جنایت بزرگی علیه یک ملت است. هدف کوتاه مدت دشمن این است که ملت ایران را به ستوه بیاورند. می‌خواهند انقدر فشار بیاورند تا مردم را به ستوه بیاورند و مردم مقابل نظام بایستند. هدف میان مدت دشمن این است که با تحریم‌ها مانع پیشرفت‌ها شوند؛ ازجمله پیشرفت علمی. این اهداف را خود آنها به زبان آورده‌اند و اذعان داشته‌اند. هدف بلندمدت دشمنان به ورشکستگی کشاندن و فروپاشی اقتصاد کشور است. دشمنان می‌خواهند به‌وسیله تحریم‌ها رابطه جمهوری اسلامی را با نیروهای مقاومت قطع کنند.
تحریم موجب شده ارتباط اقتصاد کشور با نفت [که بسیار ارتباط مضر و زیانباری بود] کم شود. ظرفیت‌های فراوانی داخل کشورهست که می‌تواند جایگزین نفت شود ومشکل بودجه را حل کند. قطعا تحریم قابل علاج است و قطعا این علاج عقب‌نشینی ما مقابل آمریکا نیست. امروز حرف آمریکا با ما این است که شما صنعت هسته‌ای را به‌طور کامل کنار بگذارید؛ امکانات دفاعی خود را به یک دهم تقلیل دهید؛ اقتدار منطقه‌ای خودتان را رها کنید. صرف‌نظرکردن از این‌ها موجب عقب‌نشینی آمریکا نمی‌شود.
مدتهاست هرکسی یک چیزی درباره محرم میگوید. خب عزاداری را بالاخره به یک شکلی میکنند. من میخواهم تأکید کنم در عزاداریها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما میگویند. بنده خودم شخصا هرچه را که آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من به هیئات منبریها و مداح ها و دیگران این است که هرکاری میکنید ببینید ستاد ملی کرونا چه میگوید اگر ضابطه ای تایید کردند همه ما موظفیم آنرا رعایت کنیم.
کد مطلب: 414274