تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۷
 

محورهای سخنرانی تلویزیونی رهبرمعظم انقلاب در پایان محفل انس با قرآن کریم

Share/Save/Bookmark
محورهای سخنرانی تلویزیونی رهبرمعظم انقلاب در پایان محفل انس با قرآن کریم
 
ر طول تاریخ مشاهده می­کنیم کسانی که از این قدرت­ها ترسیده‌اند، دچار آزمونهای سخت و تلخ زندگی شده‌اند. امروز دولتها و قدرت­های اسلامی، ملاحظه‌ی قدرت­های ظالم دنیا را می­کنند، از آنها می­ترسند و قدرت خودشان را نادیده می­گیرند؛ نتیجه این می­شود که تو سرشان می­خورد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای سخنرانی تلویزیونی مقام معظم رهبری مدظله العالی در پایان محفل انس با قرآن کریم (1399/02/06)
1. سعادت دنیا و آخرت در گرو عمل به قرآن است.
1/1. ماه رمضان، ماه قرآن است؛ این، یک خصوصیّت بسیار مهمّ این ماه عزیز و شریف است.
2/1. قرآن کتاب زندگی است. اگر آحاد بشر قواعد زندگی را با قرآن تطبیق بکنند، سعادت دنیا و آخرت نصیب آنها خواهد شد.
2. قرآن هم کتاب علم و معرفت، و هم دستور زندگی است.
1/2. قرآن علاوه‌ی بر جنبه‌ی معرفتی و معرفت‌آموزی دستورات کاربردی برای زندگی دارد؛ یعنی محیط زندگی را آباد نموده و زندگی را از امنیّت، سلامت و آسایش برخوردار می­کند.
2/2. انسانها در طول تاریخ دست‌‌‌به‌گریبانِ ظلم و تبعیض و جنگ و ناامنی و لگدمال شدن ارزشها بوده‌اند، راه علاج این­ها قرآن است. اگر به دستوراتِ کاربردی قرآن عمل کنیم همه‌ی این مشکلات برطرف می­شود.
3/2. در همین ظاهرِ قرآن، هزاران دستور زندگی وجود دارد. امیرالمؤمنین فرمود: «اِنَّ القُرآنَ ظاهِرُهُ اَنیقٌ وَ باطِنُهُ عَمیق»(نهج‌البلاغه، خطبه ۱۸)؛ ظاهر قرآن «انیق» یعنی شگفت‌انگیز و زیبا است. برای کسانی که اهل نگاه زیباشناسانه هستند، قرآن در زیبایی و شگفت‌انگیزی بی‌نظیر است؛ امّا باطن او عمیق است.
4/2. مواردی که مثال می­زنم، نمونه­هایی از این هزاران دستور کاربردی قرآنی، عملیّاتی است. یعنی قابل عمل شدن است؛ البتّه دولت­ها و قدرت‌های مسلّط بر کشور و مدیران جامعه مسئولیّت بیشتری دارند.
3. انسان­های متعالی، در کار دنیا و آخرت دنبالِ حسنه هستند.
1/3. قرآن کریم می­فرماید: «فَمِنَ النّاسِ مَن یَقولُ رَبَّنا ءاتِنا فِی الدُّنیا وَ ما لَه فِی الأخِرَةِ مِن خَلاق»(بقره/200)؛ بعضی هستند که قواعد زندگی انسانی را در کار دنیا محصور می­کنند؛ این افراد در زندگی اخروی بی‌بهره‌اند.
2/3. امّا در نقطه­ی مقابل، قاعده‌سازیِ دیگری برای زندگی وجود دارد: «وَ مِنهُم مَن یَقولُ رَبَّنا ءاتِنا فِی الدُّنیا حَسَنَةً وَ فِی الأخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النّار»(بقره/201)؛ این قاعده‌سازی دوّم است. یعنی کسانی که هم در کار دنیا و هم در کار آخرت دنبال حسنه هستند؛ نه دنبال هر چیزی.
3/3. پول و ثروتِ دنیا می­تواند وسیله‌ی رسیدن به مقامات عالیه‌ی معنوی و انسانی قرار گیرد؛ همان­گونه که گروهی از عُقلای بنی‌اسرائیل به قارون توصیه می­کردند: «وَ ابتَغِ فیما ءاتیکَ اللهُ الدّارَ الأخِرَةَ وَلا تَنسَ نَصیبَکَ  مِنَ الدُّنیا وَ اَحسِن کَما اَحسَنَ اللهُ اِلَیک»(قصص/۷7).
4. بعضی از آیات، مربوط به تنظیم مناسبات اجتماعی است.
1/4. بعضی از آیات، مربوط به تنظیم مناسبات اجتماعی است؛ فرض بفرمایید: «وَلایَغتَب بَعضُکُم بَعضًا»(حجرات/12).
2/4. وقتی غیبت می­کنید، دل خودتان و مخاطبتان را چرکین می­کنید و واقعیّت پنهان یک برادر یا خواهر مؤمنی را بی­خودی به رخ این و آن می­کشید؛ این کار، روابط اجتماعی را از نظم صحیح خارج می­کند.
5. رعایت عدالت و انصاف، حتّی در برابر مخالف و دشمن
1/5. قرآن کریم می­فرماید: «لا یَجرِمَنَّکُم شَنَئانُ قَومٍ عَلی اَلّا تَعدِلُوا»(مائده/8)؛ دشمنی و مخالفت شما با کسی، موجب نشود که درباره‌ی او ظلم و بی‌انصافی کنید. این یک دستور کاربردی است.
2/5. خداوند متعال، عدل و انصاف در همه‌ی امور زندگی را دستور داده‌: «اَقسِطوا اِنَّ اللهَ یُحِبُّ المُقسِطین»(حجرات/۹).
3/5. چنانچه به همین یک آیه عمل بکنیم، یعنی درباره‌ی کسانی که با آنها مخالف هستیم، بی‌انصافی نکنیم؛ و آنها هم درباره‌ی ما بی‌انصافی نکنند، ببینید چقدر وضع جامعه، وضع روا و خوبی خواهد شد.
6. پرهیز از شایعه و دروغ‌افکنی
1/6. قرآن کریم می­فرماید: «لا تَقفُ مالَیسَ لَکَ بِه عِلم»(اسراء/۳۶)؛ الان ژورنالیسم رایج دنیا، چیزهایی را شایعه‌پردازی میکنند که از آن اطّلاعی ندارند.
2/6. اگر همین یک دستور را عمل کنیم، بخش مهمّی از مشکلات ما حل خواهد شد.
7. اعتماد نکردن به ستمگر و ظالم
1/7. قرآن کریم می­فرماید: «لا تَرکَنوِّا اِلَی الَّذینَ ظَلَموا»(هود/۱۱۳)؛ به ظالم اعتماد و گرایش پیدا نکنید.
2/7. نتیجه‌ی اعتماد به ظالم همین می­شود که شما می‌بینید دولتهای مسلمان به ستمگرترین عناصر عالَم اعتماد می­کنند و نتیجه‌اش را دارند می‌بینند.
8. پرهیز از خیانت در امانت
1/8. قرآن کریم می­فرماید: «لا تَخونُوا اللهَ وَ الرَّسولَ وَ تَخونوا اَمانتِکُم»(انفال/۲۷)؛ در امانت خیانت نکنید. امانت فقط پولی نیست که شما دست بنده دارید؛ مقام و مسئولیّتی هم که به وسیله‌ی شما به من داده شده امانت است.
2/8. ببینید اگر همین یک دستور را عمل بکنیم، چه اتّفاقی خواهد افتاد. بنابراین، آنچه قرآن برای ما دارد، عبارت است از این دستورات عملیِ کاربردی.
9. کسانی که از قدرت­های استکباری ترسیده‌اند، دچار آزمونهای سخت و تلخ زندگی شده‌اند.
1/9. خداوند متعال فرموده: «فلا تَخافوهُم وَ خافونِ اِن کُنتُم مُؤمِنین»؛ که بعد از: «اِنَّما ذلِکُمُ الشَّیطنُ یُخَوِّفُ اَولِیاءَه» (آل‌عمران/۱۷۵) آمده است، یعنی از دشمنان خدا نترسید، از خدا بترسید و به او اعتماد کنید، اگر در مقابل دشمن محکم بِایستید، می­توانید دشمن را به عقب برانید. خودِ این ترساننده‌ی از قدرتهای ظالم، شیطان است.
2/9. «خافونِ» یعنی ملاحظه‌ی مقرّرات من را بکنید؛ آنجایی که خداوند دستور داده، مجاهدت کنید؛ و آنجایی که امر فرموده، دست نگه دارید؛ این، معنای «خافونِ» است.
3/9. در طول تاریخ مشاهده می­کنیم کسانی که از این قدرت­ها ترسیده‌اند، دچار آزمونهای سخت و تلخ زندگی شده‌اند. امروز دولتها و قدرت­های اسلامی، ملاحظه‌ی قدرت­های ظالم دنیا را می­کنند، از آنها می­ترسند و قدرت خودشان را نادیده می­گیرند؛ نتیجه این می­شود که تو سرشان می­خورد.
4/9. در سالِ ۵۸، آن وقتی که جوانهای ما این جاسوسهای آمریکایی را گرفته بودند، بعضی‌ها فشار می‌آوردند به شورای انقلاب که بگویید اینها را آزاد کنند. اگر قرار بود کسی از آمریکا بترسد و ملاحظه بکند، نتایج بسیار تلخی را آن روز عاید کشور می­کرد.
10. تأثیر نماز خواندن با حضور قلب در اعتلای روحی
1/10. قرآن کریم می­فرماید: «وَ اَقِمِ الصَّلوةَ لِذِکری»(طه/۱۴)؛ نماز برای یاد خدا است. این، یکی از دستورات کاربردی قرآن است.
2/10. اگر ما امروز همین را در مورد خودمان عمل بکنیم؛ یعنی نماز را با توجّه و حضور قلب بخوانیم، یقیناً تأثیرات فراوانی در اعتلای روحی ما خواهد داشت.
11. این روزها، روزهای توبه و استغفار است.
1/11. قرآن کریم می­فرماید: «یـاَیُّهَا الَّذینَ ءامَنوا توبوا اِلَی اللهِ تَوبَةً نَصوحًا»(تحریم/۸)؛ این روزها، روزهای توبه و استغفار است، روزهای رجوع به پروردگار است.
2/11. امیدواریم ان‌شاء‌الله خدای متعال به همه‌ی آحاد ملّت ما و به همه‌ی آحاد مسلمان توفیق بدهد که بتوانند وظایف اسلامی را انجام بدهند و به قرآن عمل کنند.


م
کد مطلب: 413725