تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۶
۱
 

نامۀ سرگشاده به وزیر جهادکشاورزی: تیر خلاص به سرزمین ایران با ادغام "پژوهشکدۀ آبخیزداری"

Share/Save/Bookmark
نامۀ سرگشاده به وزیر جهادکشاورزی: تیر خلاص به سرزمین ایران با ادغام "پژوهشکدۀ آبخیزداری"
 
استاد حفاظت خاک و آبخیزداری در نامه­‌ای سرگشاده خطاب به وزیر جهادکشاورزی نوشت: ادغام پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری تیر خلاص به مدیریت سرزمین و موضوع بسیار حیاتی "آبخیزداری" است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:جهانگیر پرهمت، عضو هیئت علمی پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری، در نامه­‌ای سرگشاده خطاب به دکتر خاوازی وزیر جهادکشاورزی، با اعتراض شدید نسبت به ادغام پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری در مؤسسۀ تحقیقات جنگل­‌ها و مراتع نوشت:
"جناب آقای دکتر خاوازی
وزیر محترم جهاد کشاورزی
با سلام و عرض تبریک انتصاب جناب‌عالی به سمت وزیر جهاد کشاورزی
خبر منتشرۀ غیررسمی در سایت­‌ها و شبکۀ مجازی با سربرگ "سازمان امور استخدامی کشور" مبنی بر ادغام پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری در مؤسسۀ تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در هفتۀ اول انتصاب جناب‌عالی تیر خلاصی به وضعیت به هم ریخته مدیریت سرزمین در کشور است و نشان‌دهندۀ عدم توجه به اهمیت و جایگاه موضوع بسیار حیاتی آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور است.
امروزه جای‌جای این کشور در معرض سیل، تخریب و فرسایش خاک، بحران­‌های خشکسالی، ناهماهنگی در بهره‌برداری از منابع آب و خاک کشور و افت سطح آب در آبخوان­‌هاست. از یک طرف سیل خانمان‌سوز شده است و از طرف دیگر کم‌آبی بحران‌آفرینی می‌نماید. در چنین شرایطی حذف تنها مجموعۀ پژوهشی که از افتخارات آن صف‌شکنی در مسائل پیچید‌ه منابع پایۀ زیستی و طبیعی و مدیریت اصولی آبخیزها در قالب آبخیزداری و آبخوان‌داری است، ضربۀ جبران‌ناپذیری به زیرساخت­‌های طبیعی تولید و حفاظت، پایداری و سلامت حوزه‌های آبخیز وارد می‌نماید.

انتظار از حضرت‌عالی به‌عنوان یک متخصص خاک‌شناسی این است که حداقل در حوضۀ حفاظت خاک که تنها با یک سیل ظرف چند روز در حد یک میلیارد مترمکعب رسوب از سطح حوضه‌های کرخه و کارون به پایین‌دست منتقل کرد، موضوع حفاظت خاک و آبخیزداری را نه‌تنها تضعیف نفرمایید، بلکه تقویت هم بفرمایید. جای بسی تعجب است که این اتفاق نامیمون در هفتۀ اول صدارت جناب‌عالی اتفاق افتاده است!این بدین معنی است که با این همه معضلات موجود در بخش کشاورزی، وجود پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری در رأس اولویت حذف قرار گرفته است!
به‌عنوان عضو کوچکی از جامعۀ علمی کشور و نیز عضو کوچکی از خانواده جهادکشاورزی توصیه می­‌کنم حداقل نگذارید این موضوع به‌عنوان یک نکتۀ تاریک در کارنامۀ صدارت جناب‌عالی و آن هم در اولین یا دومین هفتۀ شروع به کار شما ثبت شود. مطمئن باشید که آیندگان بر این تصمیم لعن و نفرین خواهند فرستاد.
با احترام
جهانگیر پرهمت
استاد پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری"
شایان ذکر است با توجه به اخبار واصله، تعداد زیادی از اساتید، متخصصان و کارشناسان حفاظت خاک و آبخیزداری نسبت به این ادغام معترض بوده و آن را موجب تضعیف جایگاه آبخیزداری در کشور می­‌دانند. با توجه به اهمیت موضوع در اخبار و گزارش­‌های بعدی به ابعاد و زوایای این موضوع خواهیم پرداخت.
ح

 
کد مطلب: 412039
مرجع : خبرگزاری خبرگزاری تسنیم
 
Romania
۱۳۹۹-۰۲-۰۶ ۱۵:۴۰:۰۲
چند سطر در مورد نویسنده این نامه آقای جهانگیر پر همت که سالیان سال است که تحت عنوان آبخیزداری ردیف بودجه مستقلی برای خود و شرکت های وابستگان خود ایجاد کرده و از بعد انقلاب دارد از سفره انقلاب سواستفاده می کند بنویسم استاد مصنوعی که فکر می کند حوزه ، حوضه است همانطور که در نوشته اش آمده است.. حوضه فرسایش خاک ، یعنی حوزه به آن بزرگی را حوض می بیند. این آدم زمانی که رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی در دوره آقاي احمدی نژاد بود از همه تخلفات علمی و مالی دکتر بهزاد قره ياضی ( همان شخصی که به دروغ بیش از بیست سال بود می گفت گیاهان تراريخته داریم و خودش را به خاطر سواستفاده از ردیف بودجه ای بیوتکنولوژی متخصص تراریخته معرفی می کرد در حالی که دارای مدرک فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس زراعت از گیلان و مدرس بود) چشم پوشی و به قوه قضاییه معرفی نکرد بخاطر اینکه خودش هم سواستفاده مالی داشت. اما در مورد تجمیع ردیف های بودجه هزینه ای و ریخت وپاش باید عرض کنم اساسا وزارت کشاورزی از نود سال پیش همواره به عنوان انگل بیچاره بخش کشاورزی عمل کرده است. هر چه ردیف بودجه ای با مدیریت این آقایان کمتر پول ملت امن تر