تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
 
گزارش کامل دومین روز همایش ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی

نقطه سقوط هاشمی، پیروی از مدل توسعه غربی بود/بنزین هزار تومانی دولت را ورشکسته می کرد/عملکرد ضعیف صداوسیمادر تربیت نیروهای انقلابی

Share/Save/Bookmark
 
بعد از اینکه در دولت توسعه نظام اقتصادی تبدیل به سرمایه داری غربی و مدرن شد، در دولت بعدی(دولت خاتمی) تغییر فرهنگ و تغییر سیاسی را پی گرفتند، چرا که معتقد بودند انسانی که در نظام اقتصادی توسعه محور زندگی می کند باید تلقی مدرن از دین و زندگی داشته باشد، باید دین و خدا از صحنه زندگی اجتماعی حذف شود و یا کمرنگ شود تا انسان مدرن بتواند زندگی خود را با ساختارهای جدید اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی تطبیق دهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: چهاردهمین همایش ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی روز جمعه در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم به کار خود پایان داد، این همایش دو روزه که از روز پنج شنبه با حضور فعالان فرهنگی از سراسر کشور  آغاز شده بود با سخنرانی رئیس قرارگاه عمار به کار خود پایان داد.
 
آیت الله میر باقری بعنوان اولین سخنران روز جمعه  با ذکر ویژگی های تمدنی گام دوم انقلاب اظهار داشت: مواجهه ونوع برخورد ما با غرب یکی از مسائل مهم دوران معاصر بوده است معمولا نوع مواجهه ما برخورد با دستاوردهای غرب مانند امور تکنولوژیکی یاساختارهای مدرن سیاسی و اجتماعی بوده است، اما نکته مهمتر نوع برخورد مابا کلیت تمدن غرب است.

عضومجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: مسئله مهم در مواجهه با غرب مسئله انقلاب صنعتی است، انقلاب صنعتی نوع زندگی را تغییر داد مفاهیمی مانند خانواده، اوغات و فراغت، دین و ...مورد دستخوش قرار گرفت، بنابراین تمامیت این تمدن غربی مسئله مستحدثه ماست نه یک اینکه فقط درباره دستاوردهای این تمدن صحبت کنیم که آیا با دین سازگار است یا نه؟آیت الله میرباقری تمدن غرب را دارای روح و غایت کلی دانست و گفت: کلیت روح تمدن غربی ارزشها و ایده هایی است که تبدیل به مطالبه و نیاز اجتماعی شده است،  این ایده ها در عرفی و سکولار کردن و حذف آموزه های دینی از زندگی بشر خلاصه می شود، حذف باورهای اجتماعی دینی بشر مهمترین هدف تمدن غربی بوده است، هرچند ممکن است انسانهای موحدی پس از این دوره در غرب وجود داشته باشند، اما نکته مهم این است که هدف این تمدن حذف دین و خداپرستی از عرصه اجتماعی بوده است.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم تصریح کرد: دین در تمدن غرب ابتدا از عرصه عمومی به عرصه خصوصی کوچ داده شد و به مرور زمان از عرصه زندگی خصوصی هم حذف شد.

عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: تمدن غربی تمام ساحتهای زندگی را تغییر داده است، ساختارها ونظم جدید جهانی، نوع زندگی را تغییر داده است، از الگوی تغذیه تا روابط اجتماعی تا علوم و بهداشت و طب وآموزش و پرورش، ایجاد دولت ملتها همه ساحتهای زندگی زا تغییر داده است، این تمدن مدرن است که با ایجاد دولت ملتها تعیین کرده است فرد کجا به دنیاد بیاید، کجا بمیرد، کی درس بخواند و... یعنی تمدن غرب به نوعی تمام عرصه ها و ساحتهای زندگی را تحت سیطره خود قرار داده است.


وی با بیان اینکه تمدن غربی به دنبال تربیت انسان متناسب با سیستم سلطه است، گفت: تمدن غربی صرفا نمی خواهد نظام اقتصادی و سیاسی ما به سمت سرمایه داری و لیبرالیسم و .. حرکت کند، بلکه تمدن غرب تلاش می کند سطحی ترین ادراکات حسی فرد نسبت به محیط و جهان را تغییردهد، نوع نگاه فرد به جهان و هستی را تغییر دهد.

آیت الله میرباقری با اشاره به سیاستهای دولت توسعه بعد از جنگ و ایجاد اختلاف طبقاتی گفت: بعد از اینکه در دولت توسعه نظام اقتصادی تبدیل به سرمایه داری غربی و مدرن شد، در دولت بعدی(دولت خاتمی) تغییر فرهنگ و تغییر سیاسی را پی گرفتند، چرا که معتقد بودند انسانی که در نظام اقتصادی توسعه محور زندگی می کند باید تلقی مدرن از دین و زندگی داشته باشد، باید دین و خدا از صحنه زندگی اجتماعی حذف شود و یا کمرنگ شود تا انسان مدرن بتواند زندگی خود را با ساختارهای جدید اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی تطبیق  دهد.
 
 استاد سطح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد:مشروعیت تمدن غرب با علم است، یعنی  ظلم نرم افزاری دارد،تمدن غرب با ابزار علم و قانون ظلم می کندایجاد اختلاف طبقاتی و بی عدالتی طبیعت این نظام است، عدالت در این نظام عین بی عدالتی است، تمدن غرب قدرت سیاسی را از عموم مردم می گیرد و  به یک طبقه خاص می سپارد، در عرصه اقتصادی هم این ساختار طبقه99درصد فقیر و یک درصد ثروتمند را پدید می آورد، و برای این بی عدالتی تبعیض قانون و ساختار و توجیه هم دارند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی غرب با بیان اینکه روح و هدف تمدن غرب، ضدیت با دین است،گفت: همین روح دین ستیزی در علم، قانون، ساختارهای اجتماعی و سبک زندگی خود را بروز می دهد و دنیای جدیدی را می سازد، دعوای غرب با تمدن اسلام بر سر نفت و گاز و منابع نیست، بر سر ایدئولوژی است، بر سر اخلاق است، در جریان حمله بوش به خاورمیانه هم در نامه 72نفر تاکید کردند که این لشگر کشی جنگ اخلاقی است وبرای بسط تفکر آمریکایی صورت می گیرد.

آیت الله میر باقری با بیان اینکه بسیاری از افراد همچنان به دنبال ژاپن اسلامی هستند، گفت: اصل و ریشه لغزشگاه هاشمی رفسنجانی همین تفکر بود که او فکر می کرد میشود با ساختار ژاپن،هم اسلام راداشت و هم به توسعه رسید.

وی تصریح کرد: ما در مواجهه غرب تنها با مسائلی مثل پیشرفتهای تکنولوژیکی و فضای مجازی و... مواجه نیستیم، ما با تمدنی روبرو هستیم که از عمیق ترین تا سطحی ترین لایه های زندگی را تحت کنترل دارد، امضا اسناد هفدهگانه که در کشور ما در حال امضا شدن است در راستای قبول این سیطره و تمدن است، در سند2030عملا قبول می کنیم انسان مورد نظر غربی را برای سالهای آینده تربیت می کنیم.

وی با بیان اینکه مواجهه با غرب باید در سطح تمدنی باشد، تصریح کرد: تاکنون مستکبرین دامنه حرکت در جهان را تعیین می کرده اند، و برای مقابله با این تمدن ما هم نیز ساختاری مقابل را عرضه کنیم؛ تمدن در مقابل تمدن.

آیت الله میرباقری گفت: تمدنی که از انقلاب اسلامی در برابر تمدن غرب بر می خیزد باید داعیه جهانی داشته باشد، یعنی ساختارهای متناسب از دین تا سبک زندگی و اجتماعی و اقتصاد و... را ایجاد کند، و این انقلاب ظرفیت جهانی شدن و عرضه به سایر ملتها را دارد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی تصریح کرد: جریان انقلابی باید بتواند نظان دانشی خود را تولید کند و عرصه های مهم عدالت و امنیت و آزادی را،  به صورت نرم افزاری و هم سخت افزاری فتح نماید.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم مرحله ای مهم برای رسیدن برای تمدن اسلامی است، گفت: مقام معظم رهبری معتقددند نسل فعلی که توانمندی ها علمی و عملی گوناگون دارد، می تواند برای حفظ انقلاب قیام کند، و جوشش انقلابی در خون این نسل در جریان است و ظرفیت دولت سازی در این نسل وجود دارد، نسل 57انقلاب کرد اما باید 40سال درگیری و مواجهه با غرب شکل می گرفت تا نسلی به وجود بیاید که بتواند نظام اجتماعی را تبدیل به دولت و سپس جامعه و تمدن اسلامی بسازد.
 
 
از مردم برای تقوبت اقتصاد دعوت کردم، متهم به نئولیبرالیسم شدم
 حجت الاسلام علیرضا پناهیان بعنوان دومین سخنران این همایش به رابطه سبک زندگی و بیانیه گام دوم انقلاب پرداختو گفت: مسئله سبک زندگی در دیدگاه مقام معظم رهبری اهمیت بسیاری دارد، به همین دلیل ایشان درباره کاستی های سبک زندگی اسلامی در جامعه فعلی، در بیانه گام دوم انقلاب تاکید کردندو بر رفع آن در دهه پنجم انقلاب تاکید ویژه واساسی دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه با تغییر سبک زندگی در نهایت فکروفرهنگ و رفتار افراد تغییر می کند، گفت: مسئله مد ومصرف های فرهنگی مثل موسیقی، سینما، یکی از نمودهای عینی سبک زندگی است، این مولفه ها آدمهای خاصی را تربیت می کند که در نهایت فکر و قلب و روحشان مطابق با فضا و خواسته این محصولات رشدمی کند.

حجت لاسلام پناهیان گفت: با غربی شدن سبک زندگی بسیاری از رفتارهای ما شبیه غربی هاشده است، لباسی که می پوشیم، کت و شلواری که به تن داریم غربی است، انگلیسی است، غذایی که می خوریم براساس فرهنگ غربی است، یکی از مشکلات ما این است که به این مسائل به ظاهر جزئی اهمیت نمی دهیم، بسیاری از کشورهای منطقه که از حیث تمدنی از ایران بسیار عقب تر هستند، لباس خود را حفظ کرده اند اما ما با تغییر و تقلید لباس، لباس بومی خود را از یاد برده ایم.


حجت الاسلام پناهیان با اشاره به رابطه بیانیه گام دوم انقلاب و سبک زندگی اسلامی گفت: در بیاینه گام دوم انقلاب، برای مردم مسئولیتهای مهمی در نظر گرفته شده است، براساس این بیانیه باید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنیم و زمانی را برای انجام این مسئولیت برای انقلاب اختصاص دهیم و این مسئله مستلزم تغییرات اساسی در سبک زندگی ست، یعنی باید وقت بگذاریم کار تشکیلاتی انجام دهیم، با آدمهای مختلف تعامل کنیم.

وی با انتقاد از نگاه رییس جمهور درنوع نگاه به سبک زندگی انقلابی گفت: اقای رئیس جمهور در اثر ضعف روحی و فهمی که دارد انقلاب را به محدود به زمان خاصی می کند، انقلابی گری به معنای عقلانیت است، انقلابی گری با احساسات نیست،انقلابی گری با واقع بینی وعقلانیت همراه است و متاسفانه آقای روحانی نمی تواند اینها را از هم تفکیک کند.

عضو هیئت امنای دانشگاه هنر با انتقاد از کاربرد واژه«نیروهای ارزشی، نیروهای اصولگرا» برای جریانهای انقلابی گفت: وقتی این واژه ها را استفاده می کنند می خواهند بگویند اینها نیروهای ارزشی هستند یعنی بر اصول تاکید دارند و از واقعیت فراری هستند، اما این تصور غلطی است، ارزشی و اصولگرایی را مخالف عقلانیت تعریف کرده اند، یعنی کسانی که با واقعیت و مسائل مردم کاری ندارند، همین تلقی را در انتخابات مطرح می کنند و مردم را بدبین می کنند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز مبرم به کار تشکیلاتی و شبکه ای در فعالیتهای فرهنگی داریم، گفت: سبک زندگی اسلامی باید براساس بیانیه گام دوم انقلاب تغییر کند، سبک خرج کردن، سبک پول در آوردن ما باید تغییر کند، شیوه خرید باید تغییر کند باید با تشکیل شبکه های گسترده اجتماعی خرید خودمان را هدفمند و هماهنگ بکنیم و این مسئله فقط با هماهنگی نیروهای دغدغه مند و مردمی میسر می شود.

وی تصریح کرد: زندگی کارمندی را که دهانش به سمت حقوق دولت باز باشد را باید کنار بگذاریم، مردم باید در مساجد و محله ها تعاونی راه بیندازند، خانمها کارهای خانگی داشته باشند، اینگونه است که کالای چینی وارد نمی شودو شعار مرگ بر اسرائیل به صورت عملی تحقق می یابد، شبکه های خریداران هماهنگ چند میلیونی باید تشکیل شود که در موقع نیاز از یک کالا یا کارخانه حمایت کند، این شبکه ها می توانند بزرگترین کارتل های اقتصادی را تشکیل دهند، این چند میلیون نفر میتوانند کارخانه راه بیندازند، بیانیه گام دوم انقلاب به این مسائل توجه دارد.


حجت الاسلام پناهیان گفت: بیاینه گام دوم انقلاب، مردم را به این گونه مشارکتهای اقتصادی دعوت می کند، این بیانیه مردم را به تغییرسبک زندگی سوق میدهد، مسجد در این نوع سبک زندگی باید محل کاریابی و کارآفرینی باشد، باید در مساجد کارهای فنی ومهارتی به مردم آموزش داده شود تا اشتغال ایجاد گردد.

نمره صداوسیما در تربیت نیروی انقلابی صفر است
وی گفت: در طول این یک سال چند بار دعوت به کار اقتصادی کردم اما متاسفانه مورد هجمه های شدید قرار گرفتم، حتی از طرف حزب اللهی هایی که نمی فهمند ماجرا چیست متهم به تئورسین نئولیبرالیسم شدم،هنوز خیلی ها نمی خواهند بفهمند که دغدغه چند سال اخیر رهبری در نامگذاری ها سالها، اقتصادی است، نجات اقتصاد کشور تنها از طریق کار شبکه ای و هماهنگ ممکن است.

وی با بیان اینکه بخش عمده مشکلات صداوسیما بخاطر نبود نیروهای انقلابی هنرمند در حوزه تولید است، خاطرنشان کرد: بنده به صداوسیما بهاز نظر تربیت نیروهای انقلابی هنرمند نمره صفر میدهم.
 
 
در مذاکرات برجام، برسر تغییر رفتار منطقه ای ایران مذاکره شده بود
  
حجت الاسلام مهدی طائب رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار در مراسم اختتامیه چهاردهمین همایش کشوری ستاد فجر انقلاب اسلامی که روزجمعه در مجتمع یاوران مهدی(عح) قم برگزار شد، اظهار داشت: اگر در فتنه بنزینی98 مقام معظم رهبری به ماجرا ورود نمی کردند، اکنون من و شما باید در کف خیابان بودیم و مطمئن باشید مثل عراق اکنون دولتی در ایران وجود نداشت.

حجت الاسلام طائب گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی در دو روز اول ماجرا از برخورد خشن پرهیز می کردند، چون تصورشان این بود که ماجرا مثل 88 است و ممکن است از تبعات برخوردها بر علیه نظام استفاده شود، به همین دلیل از برخوردهای سخت و خشن پرهیز می کردند، اما پس از اینکه با صحبتهای رهبر معظم انقلاب، مردم صف خود را با اشرار جدا کردند، نیروهای امنیتی در کمترین زمان، ماجرا را جمع کردند.

وی با انتقاد از طرح سه فوریتی نمایندگان در رد مصوبه شورای سران عالی سران قوا گفت: متاسفانه نمایندگان تحلیل درستی از ماجرا نداشتند و نمی داستند ادامه قیمت بنزین به نرخ 1000تومان دولت را عملا ورشکسته می کند، به همین دلیل دنبال لغو مصوبه سران سه قوه بودند، اما حضرت آقا با ورود به این ماجرا به نوعی موجویت دولت را حفظ کردند.


استاد حوزه علمیه و دانشگاه با اشاره به نوع مواجهه ترامپ با ایران تصریح کرد: قرار بود در مذاکرات برجام رفتار منطقه ای ایران تغییر کند و مذاکرات فقط هسته ای  نبود، دلیل اینکه ترامپ می گوید آمریکا در برجام بازی خورد همین است و آنر پاره کرد، یعنی آنها انتظارداشتند پس از برجام سیاستهای ایران در منطقه تغییر کند!

رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار با بیان اینکه گام اول انقلاب تثبیت شده است،خاطرنشان کرد: دشمن تثبیت نظام انقلاب اسلامی را در گام اول پذیرفته است و می داند که انقلاب اسلامی تا بیخ گوش اسرائیل نفوذ کرده است، دشمن می خواهد مثل جنگ صفین  که لشگر امیرالمومنین(ع) باخدعه و حماقت خودی ها جنگ را از دست داد، تلاش دارد ما هم به خودمان ببازیم.

حجت الاسلام طائب با تقدیر از اقدامات ریاست قوه قضائیه در مبارزه با فساد گفت: آیت الله رئیسی با اقدامات انقلابی که ریشه در روحیه جوانی و انقلابی دارد، جان تازه ای به قوه قضائیه داده است و در انتخابات آینده هم باید با جوان سازی و کارآمدساختن دوقوه دیگر گام مهمی در عملی کردن گام دوم انقلاب برداشته شود و در این مسیر سه مسئله مهم باید توجه قرار گیرد«جوان سازی»، « همراه سازی»، «حزب اللهی سازی».

گفتنی است چهاردهمین همایش دو  روزه ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی روز جمعه با ارائه گزارش فعالیت دبیران استانی در مجتمع یاوران مهدی(عج) به کار خود پایان داد.
ش
کد مطلب: 409588