تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۸
 

واکنش وزارت خارجه به بیانیه بورل

Share/Save/Bookmark
واکنش وزارت خارجه به بیانیه بورل
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اتحاديه اروپایی را به توجه جدی نسبت به نقض حقوق بشر در برخی کشورهای عضو یا همپیمان، ايفای تعهدات خود در قبال برجام و نقض حقوق بيش از ٨٠ ميليون شهروند ايرانی بر اثر تحريم های غير انسانی و يكجانبه ایالات متحده آمريكا فرا می‌خوانیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید عباس موسوی با اظهار تاسف از بیانیه نماينده جدید اتحاديه اروپا در امور خارجی و سياست امنيتی، این بیانیه را ناشی از اطلاعات نادرست و جهت‌دار خواند و افزود: جمهوری اسلامی ايران هر گونه استفاده ابزاری و سياسی از حقوق بشر عليه كشورهای مستقل را مردود می داند.
وی تصریح کرد: رعایت حقوق مردم برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردمسالار یک اصل و از الزامات امنیت ملی است و عملكرد جمهوری اسلامی ايران طی چهار دهه گذشته نیز بخوبی نشانگر جديت كشورمان در جهت ارتقاء حقوق بشر و حفظ حقوق مردم بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: اعتراضات مردمی و برگزاری تجمعات از جمله حقوق شناخته شده مردم در جمهوری اسلامی است؛ اما سوءاستفاده از این حق برای غارتگری و حمله به مردم و اماکن عمومی قابل تحمل نیست، همانطور که در خود اروپا هم تحمل نمی‌شود و شاهد مثال عینی آن برخورد پلیس با تظاهرکنندگان در پاریس است که تاکنون با تلفات و زخمی ها و بازداشتی های بسیاری همراه بوده است.

     
وی با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد مختلف حوادث اخیر در کشور و با ابراز تاسف از آسیب دیدن برخی تظاهرکنندگان هم گفت: قطعا نسبت به جبران خسارت آسیب دیدگان در این تظاهرات اقدام خواهد شد همان گونه که برخورد قانونی لازم با اشرار مسلح و غارتگران اموال مردم نیز صورت خواهد گرفت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: اتحاديه اروپایی را به توجه جدی نسبت به نقض حقوق بشر در برخی کشورهای عضو یا همپیمان، ايفای تعهدات خود در قبال برجام و نقض حقوق بيش از ٨٠ ميليون شهروند ايرانی بر اثر تحريم های غير انسانی و يكجانبه ایالات متحده آمريكا فرا می‌خوانیم.
ش
کد مطلب: 409558