تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۳
 

سیاستمدار کُرد عراقی: دخالت‌های آمریکا عامل مشکلات عراق است/ریشه عمده نارضایتی‌های مردمی

Share/Save/Bookmark
سیاستمدار کُرد عراقی: دخالت‌های آمریکا عامل مشکلات عراق است/ریشه عمده نارضایتی‌های مردمی
 
یک شخصیت سیاسی کُرد عراقی تاکید کرد که دولت‌هایی که با توافق جریان‌های سه گانه شیعه، کُرد و اهل سنت در عراق پس از ۲۰۰۳ امور این کشور را در دست گرفته‌اند در ارائه خدمات مناسب به مردم و مبارزه با فساد عملکرد قابل دفاعی نداشته‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «محمود عثمان» عضو اسبق پارلمان عراق و از شخصیت‌های سیاسی کُرد این کشور در خصوص استعفای عادل عبدالمهدی و تحولات جاری در عراق گفت: عبدالمهدی شخصیت مناسبی برای اداره عراق در شرایط داخلی و منطقه ای کنونی بود، اما عمق مشکلات انباشت شده سنوات و حتی دهه‌های گذشته این کشور و تلاش‌ها برای تضعیف دولت وی از طریق به خشونت کشیدن تظاهرات در نهایت منجر به استعفای وی شد.
وی گفت: عبدالمهدی با استعفای خود به پیام مرجعیت جهت برون رفت عراق از این مرحله حساس تمکین کرد.

عضو اسبق پارلمان عراق، شرایط کنونی این کشور را دشوار توصیف کرد و گفت: دولت‌هایی که با توافق جریان‌های سه گانه شیعه، کُرد و اهل سنت در عراق پس از 2003 امور این کشور را در دست گرفته‌اند در ارائه خدمات مناسب به مردم و مبارزه با فساد عملکرد قابل دفاعی نداشته‌اند و همین امر به نارضایتی عمده مردم تبدیل شده است که سقف درخواست‌های خود را نیز پس از استعفای نخست وزیر به برگزاری انتخابات زودهنگام نیز تغییر داده‌اند.
محمود عثمان اعلام کرد که ممکن است استعفای نخست وزیر عراق به روءسای جمهوری و پارلمان این کشور نیز برسد، زیرا تیم سیاسی و مدیریتی کنونی در این دوره با هم در اداره عراق شریک بوده و نتوانسته‌اند رضایتمندی مردم را محقق کنند.
این شخصیت سیاسی کُرد عراقی تاکید کرد که آمریکا در عراق فاقد جایگاه است و صدور بیانیه‌های سفارت و دیگر مسئولان این کشور نیز اهمیتی ندارد. به طور کلی می توان گفت که نقش آمریکا در منطقه خاورمیانه تضعیف شده است.
وی اعلام کرد که در عراق پس از 2003، دخالت‌های آمریکایی‌ها و سیاست‌های منفی این کشور منجر به افزایش مشکلات عراقی‌ها به ویژه فساد مالی شده است.

م
کد مطلب: 409380
مرجع : تسنیم