تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۹
 

سه نامزد مطرح برای تصدی نخست‌وزیری/ تأکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه

Share/Save/Bookmark
سه نامزد مطرح برای تصدی نخست‌وزیری/ تأکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه
 
تأکید رئیس ائتلاف دولت قانون بر اینکه هیچ نامزد مشخصی از سوی این ائتلاف برای تصدی نخست‌وزیری وجود ندارد، سه نامزد مطرح برای تشکیل دولت، نامه ائتلاف صدر به برهم صالح، تأکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در دفع فتنه از جمله خبرهای مربوط به عراق است
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون امروز سه‌شنبه تأکید کرد این ائتلاف هیچ نامزد مشخصی برای تصدی نخست وزیری ندارد.
وی افزود از هر نامزدی که ویژگی‌های مشخص‌شده از سوی مرجعیت دینی و گروه‌های سیاسی و اجتماعی را دارا باشد، حمایت می‌کند.
مالکی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بار دیگر تأکید می‌کنیم که هیچ نامزد مشخصی از سوی ما برای تصدی نخست وزیری وجود ندارد.
وی افزود: ما از هر نامزدی که ویژگی‌های مشخص‌شده از سوی مرجعیت عالی دینی و گروه‌های سیاسی و اجتماعی را دارا باشد و از طریق چارچوب‌های مورد تأیید قانون اساسی صورت گیرد، حمایت می‌کنیم.
پارلمان عراق یکشنبه اول دسامبر(دهم آذر) با استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری موافقت کرد.
نامه رسمی هیئت سائرون به برهم صالح
هیئتی از ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر امروز سه‌شنبه نامه رسمی خود را تقدیم برهم صالح رئیس جمهوری کرد که بر اساس آن انصراف خود از تشکیل دولت به‌عنوان فراکسیون بزرگتر را اعلام کرد.
صادق السلیطی از نمایندگان ائتلاف سائرون گفت: ملت فراکسیون بزرگتر است و گزینه‌های میادین تظاهرات مسالمت‌آمیز، گزینه‌های ما است.
وی افزود رئیس جمهور بر ضرورت مشارکت توده‌های مردمی در روند انتخاب نخست وزیر آینده تأکید کرده است.
از سوی دیگر علاء الربیعی از اعضای ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر گفت این ائتلاف از معرفی هر نامزدی برای نخست وزیری که از طریق سهمیه‌خواهی صورت گیرد و مورد رضایت گروه‌های تظاهرات‌کننده و ملت عراق نباشد، جلوگیری خواهد کرد.
الربیعی به السومریه گفت: ائتلاف سائرون با قدرت در برابر هرگونه سهمیه‌خواهی خواهد ایستاد و هرگز اجازه بازگشت آن به سازوکارهای نامزدی نخست وزیر آینده را نخواهد داد که ما به‌صراحت بر ضرورت بازگشت این مسئله به تظاهرات‌کنندگان و ملت عراق تأکید کرده‌ایم.
یک منبع مسئول روز سه‌شنبه گفت اسامی متعددی برای تصدی نخست وزیری مطرح شده و برهم صالح رئیس جمهور هم رایزنی‌های خود را برای انتخاب نخست وزیر آغاز می‌کند.
بر اساس گزارش السومریه، این منبع افزود برهم صالح رئیس جمهور امروز سه‌شنبه اولین رایزنی‌های خود را با گروه‌ها و رهبران سیاسی آغاز می‌کند، گروه‌ها و فراکسیون‌های پارلمانی هم رایزنی‌های داخلی را درباره معرفی نامزد جدید برای نخست وزیری آغاز کرده‌اند.
این منبع گفت دشواری این مأموریت کمتر از متقاعد کردن جامعه برای پایان تظاهرات نیست که روز دوشنبه با وجود شرایط نامساعد آب‌وهوایی در برخی استان‌ها ادامه یافت.
این منبع که نامش فاش نشده است، افزود ویژگی‌ها یا شروطی که برخی گروه‌ها مطرح می‌کنند، همچنان نمایشی است، شروطی همچون نخست وزیر مستقل و خارج از ترکیب سیاسی کنونی.
وی افزود اسامی زیادی از شامگاه جمعه تا کنون مطرح شده از جمله رئیس یک دانشگاه، دیگر مشاور سابق و نزدیک به مرجعیت دینی به‌نام علی شکری و اسامی دیگری همچون صالح الحسناوی وزیر بهداشت اسبق و یک قاضی که البته همه این اسامی از صحنه سیاسی یا صحنه کلی کشور دور هستند.
این منبع افزود بحث و جدل درباره اینکه چه‌کسی نامزد مورد قبول همه است، نیست، بلکه این است که عمر این دولت چقدر باشد و مأموریتی که پیش از رفتن به‌سمت انتخابات زودهنگام به‌عهده خواهد گرفت، چیست.
این منبع همچنین تأکید کرد هر نخست وزیری که روی کار آید باید به گشودن پرونده‌های فساد و قتل تظاهرات‌کنندگان و قوانین انتخابات و کمیساریای عالی انتخابات و آماده‌سازی برای انتخابات و قانون بودجه 2020 پایبند باشد.
این در حالی است که شبکه السومریه روز دوشنبه از مطرح شدن نام ابراهیم بحرالعلوم وزیر نفت اسبق به‌عنوان یکی از گزینه‌های تصدی نخست وزیری به‌جای عادل عبدالمهدی و وجود مذاکرات سیاسی در این زمینه خبر داده است.
تأکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در دفع فتنه
خبر دیگر اینکه سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی امروز سه‌شنبه تأکید کرد عشایر فتنه را مهار کرده فرصت را از دشمنان عراق گرفتند.
وی افزود عشایر عراق فتنه‌ای را مهار کردند که می‌رفت به استان‌های جنوبی ضربه بزند، آنها فرصت را از دشمنان عراق گرفتند.
عدنان الزرفی رئیس فراکسیون پارلمانی النصر به‌ریاست حیدر العبادی نخست وزیر سابق خواستار تشکیل دولت موسوم به بازها برای حل بحران کنونی شد و گفت مشکلاتی که کشور با آن روبه‌رو است، یک نخست وزیر مستقل نمی‌تواند آن را حل کند و به همین سبب باید دولت بازها برای حل بحران کنونی تشکیل شود.
فرماندهی عملیات مشترک عراق: هیچ نیروی رزمی آمریکایی در خاک عراق حضور ندارد.
تحسین الخفاجی سخنگوی عملیات مشترک عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق گفت نظامیان آمریکایی مستقر در عراق، مأموریت حمایت لجستیکی و خدماتی و آموزشی دارند و گاهی هم به آنها برای ضربات هوایی نیاز وجود دارد.
وی افزود سخن گفتن از تردد نظامیان آمریکایی و انتقال آنها از سوریه به عراق صحت ندارد.
وی گفت فقط هنگام حملات ترکیه به شمال سوریه، هماهنگی با نظامیان آمریکایی صورت گرفت و همان زمان پایان یافت، ولی در حال حاضر هر گونه عملیات ورود و خروج نظامیان آمریکایی تنها با اطلاع فرماندهی عملیات مشترک صورت می‌گیرد.
سه نامزد مطرح برای تصدی نخست‌وزیری
حنین القدو از نمایندگان ائتلاف الفتح به‌رهبری هادی العامری خاطرنشان کرد: سه نام برای تصدی نخست وزیری مطرح هستند که شامل سرلشکر عبدالوهاب الساعدی، ابراهیم بحرالعلوم وزیر نفت اسبق و محمد شیاع  السودانی نماینده فعلی پارلمان عراق و البته اسامی برخی شخصیت‌های دیگر هم مطرح خواهد شد.
وی افزود گروه‌های سیاسی اهتمامی به انتخاب نخست وزیر حزبی ندارند، بلکه برای آورده شدن خواسته‌های مردم تلاش می‌کنند.
القدو خاطرنشان کرد گروه‌‌های سیاسی از حق خود در تشکیل دولت کوتاه آمده‌‌اند و آن‌قدر که برای جلب رضایت جامعه عراق و برآورده کردن خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان و تحقق عدالت تلاش می‌کنند، اهتمامی به مناصب ندارند.
وی افزود بحث و بررسی‌ها با انتخاب شخصیت کاملاً مستقل از تمام احزاب پایان می‌یابد.
ع
کد مطلب: 409306
مرجع : خبرگزاری تسنیم