تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۶
 

آشوب‌ها و اغتشاشات در ایران توسط سازمان سیا سازماندهی شد

Share/Save/Bookmark
آشوب‌ها و اغتشاشات در ایران توسط سازمان سیا سازماندهی شد
 
پل کریگ رابرتس تحلیلگر سیاسی آمریکایی در مصاحبه‌ای به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسائل مختلف از جمله سیاست کاخ سفید در قبال جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دکتر «پل کریگ رابرتس» دستیار وزیر خزانه داری سابق آمریکا در امور سیاست اقتصادی در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان در سال 1981 میلادی بوده و هم اکنون رئیس موسسه اقتصاد سیاسی است.
رابرتس در مصاحبه ای به تحولات اخیر ایران پرداخته و از پشت پرده اغتشاشات در کشورمان سخن گفته است که متن کامل آن در زیر آمده است:
 برایان هوک فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که "واشنگتن از اعتراضات اخیر در ایران به خاطر افزایش قیمت سوخت بسیار راضی است و فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد یافت. ترامپ و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا هم از توئیتر برای بیان حمایت خود از اعتراضات ایران استفاده کرده‌اند. حمایت آشکار از آشوبگران و اغتشاشگران تنها موجب تقویت این موضع جمهوری اسلامی ایران شده است که هدف واقعی ایالات متحده از اعمال فشار حداکثری، مجبور کردن ایران به آمدن سر میز مذاکره نیست بلکه واشنگتن به دنبال تغییر رژیم سیاسی در ایران است. نظر شما چیست؟ پشت این نوع سیاست ایالات متحده چه چیزی وجود دارد؟
رابرتس: سئوال اصلی این است که چرا دولت ایران با افزایش قیمت سوخت، در واقع در راستای سیاست واشنگتن عمل کرده است؟
 گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی ایران نشان می‌دهد که آمریکا و متحدانش در منطقه در تشدید آشوب‌ها و اغتشاشات ایران دست داشته‌اند. سرویس‌های اطلاعاتی ایران گفته‌اند که به شواهد و اسنادی دست یافته‌اند که ثابت می‌کند آنها در ایجاد و تشدید اغتشاشات و آشوب‌ها دست داشتند. بهمن ریحانی یک فرمانده نظامی در کرمانشاه گفته است که آشوبگران به گروه‌های ضد انقلاب و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا تعلق داشته‌اند. دیدگاه شما در این باره چیست؟
رابرتس: واشنگتن قصد اجرای انقلاب‌های رنگی را دارد، مثل جنبش سبز در ایران. اکثر این انقلاب‌ها موفقیت آمیز بوده است. سئوال واقعی این است که چرا کشورها به صندوق‌هایی که از سوی آمریکا تامین مالی می‌شود و همین طور سازمان‌های غیردولتی اجازه فعالیت به عنوان ستون پنجم را در کشورهای خود می‌دهند؟ چرا خرابکاران دستگیر نشده و این سازما‌ن‌ها متلاشی نمی‌شوند؟

 روز چهارشنبه، مدیرکل بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران گفته است که تعدادی از عناصری که قصد جمع آوری اطلاعات درباره آشوب‌ها و اغتشاشات و انتقال آنها به کشورهای خارجی را داشته‌اند، شناسایی و بازداشت شده‌اند، قبل از آنکه موفق به اجرای این ماموریت خود شوند. وی گفته است که "این عناصر از سوی سازمان سیا در کشورهای مختلف آموزش دیده‌اند تا اطلاعات را در پوشش شهروند-خبرنگار جمع آوری کنند. چقدر فکر می‌کنید سازمان سیا، موساد و آژانس جاسوسی عربستان سعودی در آشوب‌ها و اغتشاشات دست داشته‌اند؟
رابرتس: آشوب‌ها و اغتشاشات در ایران توسط سازمان سیا سازماندهی شد همانطور که در اوکراین، هنگ کنگ، گرجستان و در قالب بهار عربی نیز این کار انجام شد. چرا این مساله برای ایران روشن و واضح نیست؟
 مقام‌های ایرانی بارها گفته‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه تهران، یک مانع جدی برای چشم اندازهای مذاکرات بین تهران و واشنگتن است. به نظر می‌رسد دولت ترامپ در دیپلماسی را بسته است. آیا با این دیدگاه هم نظر هستید که کاخ سفید مایل به اعمال دیپلماسی در قبال ایران نیست؟
رابرتس: ایالات متحده مایل به دیپلماسی در تعامل با هیچ کشوری نیست، حتی با کشورهای بسیار قدرتمندتر از ایران، مثل روسیه و چین. واشنگتن از تهدید و زور استفاده می‌کند، نه دیپلماسی.
ع
کد مطلب: 409221