تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
 

آخرین اخبار از عملیات نظامی ترکیه| درگیری‌های شدید در اطراف «رأس العین» و «تل ابیض»

Share/Save/Bookmark
آخرین اخبار از عملیات نظامی ترکیه| درگیری‌های شدید در اطراف «رأس العین» و «تل ابیض»
 
درگیری‌های شدید در اطراف شهرهای «تل ابیض» و «رأس العین» از بامداد امروز (شنبه) جریان دارد و دو طرف در حال استفاده از تمامی توان خود هستند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در چهارمین روز از عملیات ارتش و عناصر همسو با ترکیه در شمال سوریه، همچنان مرکز ثقل درگیری‌ها در اطراف شهر «تل ابیض» و «رأس العین» گزارش می‌شود.
به نوشته منابع ترکی و سوری، جنگنده‌های ارتش ترکیه از شب گذشته تا صبح امروز اطراف دو شهر مذکور را به شدت بمباران کرده‌اند. در همین حال درگیری‌های شدید در شمال شهر «رأس العین» میان نیروهای کرد سوریه و عناصر «ارتش آزاد سوریه» که مورد حمایت ترکیه هستند، در جریان است. توپخانه دو طرف نیز به طور وسیع در حال فعالیت است.
شبکه العربیه گزارش داده است که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) تجهیزات و نیروهای خود را در این دو شهر افزوده‌اند و در مقابل نیز ارتش ترکیه از نیروهای کماندوی خود در عملیات زمینی بهره می‌برد.
خبرگزاری تی آر تی ترکیه نیز مدعی شد که عناصر ارتش آزاد توانسته‌اند خود را به بزرگراه میان شهر «منبج» و «القامشلی» برسانند.
ترکیه: بمباران‌ها در تمام طول شب ادامه داشت
وزارت دفاع ترکیه نیز صبح امروز (شنبه) در بیانیه‌ای مدعی شد که از آغاز عملیات در شمال سوریه، ۴۱۵ نفر از نیروهای کرد سوریه کشته شده‌اند. در این بیانیه آمده است که مواضع یگان‌های مدافع خلق (YPG) در تمام طول شب از هوا و زمین هدف قرار گرفت.
بر خلاف ادعای وزارت دفاع ترکیه، نهاد موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» تعداد کشته‌شدگان نیروهای کرد را در روزهای گذشته ۷۴ تن ذکر کرده است. به گفته این نهاد ۴۹ تن از عناصر مورد حمایت ترکیه نیز تا کنون کشته شده‌اند. تعداد غیرنظامیان کشته شده نیز به گفته این نهاد، ۲۰ تن بوده که عمده آنها از شهر «تل ابیض» هستند.
طبق آخرین اخبار، هم اکنون درگیری‌ها در ۱۳ روستا و منطقه جریان دارد. صبح امروز نیروهای ارتش آزاد توانستند بر گذرگاه میان «تل تمر» و «عین عیسی» مسلط شوند. منابع محلی گفته‌اند که برخی عناصر ناشناس به نیروهای ارتش آزاد در این عملیات کمک رسانده‌اند.

مناطق عمده درگیری با خط تیره مشخص شده است
 
فرار عناصر داعش
«مظلوم عبدی»، فرمانده شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) شب گذشته (جمعه) گفت که دیگر حفاظت از اسرای داعش اولویت این‌ نیروها نیست و اگر ترکیه عملیات علیه آن‌ها را متوقف نکند، نیروهای دموکراتیک سوریه عناصر مسلح داعش را رها خواهند کرد و به حفاظت از خانواده‌های خود خواهند پرداخت.
در همین راستا ویدئویی در شبکه‌های از فرار عناصر داعش از اردواگاه «الهول» در استان «الحسکه» منتشر شده است. هرچند فرماندهی قسد مدعی شده است که توانسته مقابل فرار تروریست‌ها را بگیرد.
 
فرار عناصر داعش از اردوگاه «الهول» سوریه
 
بیش از ۱۲ هزار تن از تروریست‌های داعش به همراه خانواده‌های خود در این اردوگاه در حالت اسارت به سر می‌برند که بحث اطمینان از عدم خروج این عناصر در پی عملیات نظامی ترکیه، محل نگرانی‌ بسیاری از کشورها است.
در این میان سازمان ملل متحد روز جمعه (دیروز) اعلام کرد حدود ۱۰۰ هزار نفر در شمال سوریه بعد از عملیات ترکیه در این منطقه آواره شده‌اند. در بیانیه سازمان ملل متحد گفته شده شمار افرادی که در حال اسکان در پناه‌گاه‌ها و مدارس هستند رو به افزایش است.
پیش از این برنامه جهانی غذا اعلام کرده بود عملیات ترکیه باعث شده ۷۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای «رأس العین» (استان حسکه) و «تل ابیض» (استان رقه) آواره شوند.سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده که تنها بیمارستان موجود در «تل ابیض»، با توجه به اینکه کارکنان آن مجبور به فرار شده‌اند روز جمعه بسته شده است.
رئیس‌جمهور ترکیه چهارشنبه (۱۷ شهریورماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

م
کد مطلب: 408380
مرجع : فارس