تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۶
 
شباهت‌های فتنه عراق با فتنه ایران؛

اتاق فرمان مشترک آشوب؛ از تهران تا بغداد/ الگوی فتنه ۹۶ ایران در فتنه ۱۴۴۱ عراق پیاده شد +عکس

Share/Save/Bookmark
اتاق فرمان مشترک آشوب؛ از تهران تا بغداد/ الگوی فتنه ۹۶ ایران در فتنه ۱۴۴۱ عراق پیاده شد +عکس
 
با بررسی حوادثی که در ایران و عراق طی فتنه‌های اخیر، به شباهتهای قابل توجه آنها پی می‌بریم؛ شباهت‌هایی که نشان می دهد هر دو فتنه ساخته و پرداخته عوامل خارجی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در خصوص تحولات این روزهای عراق، آنچه که بیش از همه به آن پرداخته شده است، وجود دستهای پشت پرده برای شعله ور کردن یک اعتراض مدنی و اجتماعی محسوب میشود، اما باید در نظر داشت که فتنه این روزهای عراق یاد آور فتنه‌هایی است که ایران طی سالهای گذشته آنها را از سر گذرانده است. فتنه سال ۸۸ و فتنه سال ۹۶.
با بررسی حوادثی که در ایران و عراق طی فتنه های مذکور رخ داده، به شباهتهای قابل توجه آنها پی می‌بریم؛ شباهت‌هایی که نشان می‌دهد هر دو فتنه ساخته و پرداخته طرفهای خارجی و کشورهای معاند بوده و هدف از آن تضعیف نظام حاکم و ایجاد آشوب در کشور برای بهره برداری‌های سیاسی است.
** نبود رهبری مشخص و مدیریت شبکه های اجتماعی
در فتنه سال ۹۶، یکسری اعتراضات مردمی علیه اوضاع اقتصادی کشور آغاز شد، که رهبری مشخصی نداشت و تنها در شبکه های اجتماعی مدیریت می‌شد. در سال ۸۸ نیز اعتراضات بعد از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج با تحریک شبکه‌های خارجی و ادعای برخی نامزدها در خصوص رخ دادن تقلب در انتخابات، آغاز شد که بیشترین ثقل مدیریتی این فتنه‌ها بر دوش شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیس‌بوک بود.
قصه اعتراضات عراق نیز به هم ترتیب است. هیچ گروه و یا حزب سیاسی مسئولیت دعوت به برگزاری این اعتراضات را به عهده نگرفته و سازماندهی آن بیشتر توسط شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر صورت گرفته است.

** انحراف اعتراضات اولیه و مطرح شدن شعارهای هنجارشکنانه
اعتراضات در سال ۹۶ در ابتدا با شعارهای اقتصادی و مطرح شدن شعارهایی علیه گرانی و همچنین نابه‌سامانی در صندوق‌های اعتباری آغاز شد اما به سرعت به اعتراضات ضد اصل نظام و ضد حاکمیت تبدیل شد، به طوریکه خیلی زود شعارهای هنجار شکنانه مانند شعارهایی علیه اصل ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی مطرح شد. هم چنین سیاستهای خارجه ایران در زمینه حمایت از محور مقاومت، زیر سؤال رفت که نمونه آن را می توان در شعار «نه غزه نه لبنان» یافت. در حالیکه اعتراضات شکل گرفته در ایران پوسته اقتصادی داشت اما این شعارها خیلی زود از دلِ آن بیرون آمد.
در عراق نیز اعتراضات مردمی در روزهای نخست، بیشتر اقتصادی و اجتماعی بود اما خیلی زود تبدیل به اعتراضات ضد ایرانی و علیه سیاستهای ایران در قبال عراق تبدیل شد، که این خود جای ابهام دارد. به آتش کشیدن پرچم ایران در جریان این اعتراضات به دست افراد نفوذی و پاره کردن تصاویر شخصیت ها، نمونه های دیگری از منحرف شدن اعتراضات به دست عناصر مشکوک است؛ اتفاقی که نمونه مشابه آن در ایران و درباره برخی شخصیت‌های نظام رخ داد.

غسان جواد تحلیل گر و فعال رسانه ای عرب در این خصوص می نویسد: فساد عراق را ویران می کند و اقدامات شما قابل درک است اما:

ارتباط ایران با اوضاع نابه سامان موجود در عراق چیست؟ آیا ایران شما را مجبور کرد مسئولان ناکارآمد انتخاب کنید؟ زمانیکه داعش به عراق حمله کرد چه کسی غیر از ایران به شما کمک کرد؟ چه کسی طرح استقلال و جدایی کردها را به جز ایران ناکام گذاشت؟ آیا در اسلام عرب و فارس مطرح است؟ چرا به شعارهای زمان جاهلیت بازگشته اید؟
** مشارکت فعال عربستان در شعله ور کردن آتش اعتراضات
در جریان اعتراضات ایران، شاهد آن بودیم که برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان از آغاز این اعتراضات بسیار خرسند بودند و نیروهای سایبری خود را برای منتشر کردن پست های توئیتری به زبان فارسی و عربی در فضای مجازی، با هدف متشنج جلوه دادن اوضاع ایران گسیل کردند.
در عراق نیز مشخص شده است که حدود ۷۹ درصد از توئیت های منتشر شده با هشتگ #العراق_ینتفض نه از خاک این کشور، بلکه از خاک عربستان منتشر شده و تنها ۶ درصد از این توئیت ها متعلق به خود عراقی ها است.