تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹
 

پول تو جیبی ربع پهلوی در ایران چقدر بوده است؟

Share/Save/Bookmark
پول تو جیبی ربع پهلوی در ایران چقدر بوده است؟
 
پژوهشکده تاریخ معاصر سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد درآمد ماهانه پسر ۱۷ ساله شاه در سال 56 مبلغ ۶۰۰ هزار تومان است که معادل ۵۰۵ برابر متوسط درآمد سرانه هر ایرانی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: پژوهشکده تاریخ معاصر سندی را منتشر کرده است حاوی نکات جالبی است.

۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاید گرد فراموشی بر خاطر تاریخی ما نشسته است. به یاد نیاوریم چرا همه ملت از حکومت محمد‌رضا پهلوی ناراضی بودند.

برای یادآوری آن ایام، سندی که در پژوهشکده است که نشان می‌دهد در بهمن ماه سال ۱۳۵۶ حقوق رضا پهلوی ولیعهد ۱۷ ساله ایران ۶۰۰ هزارتومان بود و علاوه براین حقوق بودجه دفتر وی نیز ۶۰۰ هزار تومان می‌شد.


این در حالی است که تولید ناخالص داخلی در سال ۵۷ معادل ۴۹۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است. این رقم با احتساب جمعیت ۳۵ میلیون نفری ایران در سال ۵۷، نشان می‌دهد درآمد سرانه سالانه هر ایرانی در همان دوره معادل ۱۴ هزار و ۲۴۸ تومان بود براساس این آمار درآمد ماهانه‌ هر فرد ایرانی ۱۱۸۷ تومان،  یعنی متوسط درآمد هر ایرانی در سال ۵۷ معادل ۱۱۸۷ تومان بوده است. در حالی که درآمد ماهانه پسر ۱۷ ساله شاه ۶۰۰ هزار تومان در همون سال ذکر شده است که معادل ۵۰۵ برابر متوسط درآمد سرانه هر ایرانی است. البته این مبلغ با توجه به سن ولیعهد پول تو جیبی منظور می ‌شده است که او نه همسری داشته و نه خرجی.این درحالی است که کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه آنزمان ۲ هزار و پانصد تومان حقوق دریافت می‌کرد با یک حسب سر انگشتی با حقوق ولیعهد برابر با حقوق ۲۴۰ کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه بود.

منبع آمار تولید ناخالص داخلی متعلق به بانک مرکزی است.
 
کد مطلب: 408122
مرجع : جهان