تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۷
 

اجماع نظر داخلی و خارجی بر سر پایان مشروعیت منصور هادی در یمن

Share/Save/Bookmark
اجماع نظر داخلی و خارجی بر سر پایان مشروعیت منصور هادی در یمن
 
یک وبگاه خبری در یمن نوشت با سقوط پایتخت نمادین دولت منصور هادی حالا دیگر چه برای یمنی‌ها و چه خارجی‌ها مثل روز روشن است که مشروعیت منصور هادی تمام شده و پنج سال جنگ فقط کشتار و آوارگی برای یمن به ارمغان آورد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: تحولات اخیر در شهر عدن که با سرنگونی موجودیت رسمی دولت منصور هادی از سوی شورای انتقالی جنوب همراه بود منجر به اجماع نظر داخلی و خارجی بر سر پایان مشروعیت عبد ربه منصور هادی شده است، زیرا دیگر جز بر مناطق محدودی که نیروهای وابسته به آن حضور دارند هیچ کنترلی بر مناطق شمال و جنوب یمن ندارد در حالی که دولت آن هم در هتل‌های ریاض در تبعید به سر می‌برد.
وبگاه «الخبر الیمنی» با ذکر مقدمه بالا در یادداشتی با عنوان «اجماع داخلی و خارجی بر سر پایان مشروعیت منصور هادی» نوشت: اتفاق نظر بر سر پایان مشروعیت منصور هادی پس از گذشت پنج سال از حمله ائتلاف سعودی-اماراتی به یمن با ادعای تلاش برای بازگرداندن دولت وی حاصل شد، زیرا حالا که نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی دولت منصور هادی را در استان عدن، پایتخت آن سرنگون کردند، عمر مشروعیت این دولت به سر آمد.
این یادداشت به اظهارات «عبدالناصر المودع»،  تحلیلگر سیاسی یمن اشاره کرد که می‌گوید: مشروعیت منصور هادی پس از سقوط عدن به دست شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت امارات است دیگر ارزشی ندارد، زیرا تا حالا هم دولت منصور هادی موجودیت نمادین در عدن داشت و آنجا را تحت کنترل نداشت. حالا که ائتلاف همین موجودیت نمادین را هم از میان برداشت.
الخبر الیمنی افزود: این عقیده را «حسین البهام» نویسنده یمنی در یادداشتی برای روزنامه «عدن الغد» مطرح کرد و گفت: امارات تیر خلاص را به سمت دولت منصور هادی شلیک کرد.
این وبگاه خبری تاکید کرد: این فقط نظر دو فعال و یا تحلیلگر سیاسی نیست. چیزی است که خود دولت منصور هادی هم آن را درک کرده است، اما از بیان آن خجالت می‌کشد.
«یحیی ابوحاتم»، مشاور وزیر دفاع دولت منصور هادی هم در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: حوثی‌ها دیگر نیازی به ریشه کنی دولت منصور هادی ندارند شورای انتقالی این ماموریت را به بهترین نحو انجام داد.
«احمد بلحاف»، رئیس کمیته اطلاع رسانی تحصن مسالمت آمیز در المهره تاکید کرد: ائتلاف عربی همه قدرت تصمیم گیری‌ را در طول مدت گذشته از دولت منصور هادی گرفت و آنچه امروز رخ می‌دهد، نتایج آن است.
الخبر الیمنی نوشت: نویسندگان عرب حوزه خلیج فارس و حامیان ائتلاف عربی هم به این قضیه واقفند. از جمله آنها انور الرشید، یک روزنامه نگار است که در توئیتر نوشت: دولت منصور هادی پایان یافت و نه در شمال و نه در جنوب جایی ندارد.
در پایان این یادداشت آمده است: دیدگاه مذکور مطابق با نظرات بیان شده در رسانه‌های خارجی است که در آن تأکید می‌شود که توجیهات ائتلاف برای مداخله در یمن با کودتایی که علیه دولت منصور هادی در عدن با پشتیبانی امارات انجام شد از بین رفت و در مقدمه این توجهیات قطعنامه 2216 شورای امنیت(قطعنامه حمایت شورای امنیت از تجاوز عربستان به یمن) است که به اعتقاد وبگاه المانیتور با تحولات فعلی در یمن دیگر  نامتناسب است.


م
کد مطلب: 407833
مرجع : فارس