تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۳
 

قاضی آمریکایی: مقاومت ایران علیه غرب توجه دنیا را جلب کرده است

Share/Save/Bookmark
قاضی آمریکایی: مقاومت ایران علیه غرب توجه دنیا را جلب کرده است
 
یک قاضی بازنشسته و تحلیلگر سیاسی در آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی تأکید کرد مقاومت ایران در برابر کشورهای غربی توجه کشورهای دیگر دنیا را به خود جلب کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «رادنی مارتین»، قاضی بازنشسته و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در یک مصاحبه اختصاصی با بیان اینکه مقاومت ایران در برابر «اهداف هژمونیک» آمریکا و انگلیس توجه دنیا را به خود جلب کرده تأکید کرد جمهوری اسلامی در برابر تمام زور و توان تروریسم اقتصادی آمریکا ایستادگی کرده است.
آقای مارتین که از کارکنان سابق کنگره آمریکا است درباره تصمیم روز پنجشنبه دادگاه عالی جبل‌الطارق برای رفع توقیف از نفتکش حامل نفت ایران، «گریس1»، علی‌رغم فشارهای دولت آمریکا برای ادامه بازداشت آن گفت: «مهم است بدانیم که جبل‌الطارق دولتی ندارد و یکی از آخرین نمونه‌های استعمارگری انگلیس به‌شمار می‌رود».
او در ادامه توقیف ابرنفتکش گریس‌1 (آدریان دریا) را که 13 تیرماه سال جاری در جبل الطارق توسط تفنگداران دریایی انگلیس انجام گرفت نقض قوانین دریایی بین‌الملل توصیف کرد. مارتین گفت: «برای شروع بحث باید بگویم که انگلیسی‌ها طبق قوانین بین‌المللی دریانوردی هیچ حقی برای توقیف این ابرنفتکش نداشتند».
پایگاه خبری «گیبرالتار کرونیکل» پنج‌شنبه گذشته گزارش داد دادگاه عالی منطقه جبل‌الطارق حکم پایان توقیف نفتکش گریس‌1 را صادر کرده است. این حکم در حالی صادر شد که بر اساس گزارش‌های رسانه‌های جبل‌الطارق، ساعاتی قبل‌تر وزارت دادگستری آمریکا نامه‌ای به مقامات قضایی جبل‌الطارق ارسال کرده و از آنها خواسته بود توقیف نفتکش گریس‌1 را تمدید کنند.
آمارها و اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد نفتکش گریس‌یک که به آدریان دریا تغییر نام داده است، ساعت 11 شب گذشته (یکشنبه 27 مرداد) به‌وقت محلی، جبل الطارق را ترک کرده است.

مارتین درباره تلاش ناکام آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش ایران گفت: «دولت ترامپ تلاش کرد با استفاده از وزارت خارجه انگلیس در این دزدی دریایی بین‌المللی همکاری کرده و نفتکش را برای مدت نامعلوم توقیف کند. مهم است بدانیم که آمریکا هیچ اعتنایی به قوانین بین‌المللی ندارد، مگر اینکه بخواهد از آن سوءاستفاده کرده و به‌عنوان یک دلیل ساختگی آن را بهانه ماجراجویی‌های نظامی‌اش قرار دهد. چیزی که در اینجا شاهدش هستیم این است که ایالات متحده حالا دارد تروریسم اقتصادی خودش را به راهزنی دریایی بسط می‌دهد».
او در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع مقاومت فعال ایران در برابر اقدامات تجاوزگرانه آمریکا و انگلیس، از جمله ساقط کردن یک فروند پهپاد آمریکایی پس از تجاوز به حریم سرزمینی ایران پرداخت و گفت: «غرب، به‌ویژه آمریکا و انگلیس به مقاومت در برابر اهداف هژمونیک خودشان عادت ندارند».
قاضی آمریکایی اضافه کرد: «سال‌ها، شوروی سابق تنها نیروی توازن‌بخش و عامل مهار علیه غرب بود، اما با سقوط شوروی، غرب برای یک دوره 12ساله مثل بچه‌زورگوهای مدرسه‌ای وحشی شد. قدرت گرفتن دوباره روسیه، کنار ائتلاف [این کشور] با ایران، چین و هند غرب را دچار شوکه کرده است».
وی تصریح کرد: «توجه کشورهای دیگر مثل کوبا هم به مقاومت ایران جلب شده است. ایران تلاش‌های آمریکا برای فلج کردن این کشور از طریق گرسنگی را رد کرده و در برابر تمام زور و توان تروریسم اقتصادی آمریکا مقاومت کرده است. بریتانیا یک امپراطوری سابق است. ایالات متحده هم یک امپراطوری رو به افول است که دنیا دیگر هراسی از آن به دل ندارد».


م
 
کد مطلب: 407809
مرجع : تسنیم