تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۲
 

سراج: انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است/ الویری: انتخابات شورایاری‌ها قانونی است

Share/Save/Bookmark
سراج: انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است/ الویری: انتخابات شورایاری‌ها قانونی است
 
در حالی که رئیس سازمان بازرسی کشور تأکید بر غیرقانونی بودن پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها دارد اما اعضای شورا و رئیس شورای عالی استان‌ها تأکید بر قانونی بودن این انتخابات دارند و ملاک خود را نامه معاون اول رئیس جمهور اعلام می‌کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: قرار است پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در4 مرداد به روش الکترونیک در تهران برگزار شود. 
ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کشور 18 تیر به یکی از رسانه، گفت: این انتخابات غیرقانونی است و در این باره نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته‌ایم.

وی در ادامه گفته بود ما گزارش این موضوع را به وزارت کشور، شورای  اسلامی شهر تهران و رئیس جمهور ارسال کرده‌ایم و تذکرات لازم در این زمینه داده شده است.
اعضای شورای پنجم شهر تهران به جد معتقد هستند که برگزاری انتخابات شورایاری‌ها قانونی است و برای این کار نامه‌ای از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دارند که به وزارت کشور اعلام کرده، همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.
محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: مشکلی برای برگزاری انتخابات نیست و مجوز قانونی آن اخذ شده و حتی نامه جهانگیری در این باره هم منتشر شده است. 

همچنین حسن خلیل آبادی عضو دیگر شورای شهر تهران هم به فارس گفت این انتخابات قانونی است و شاید از نظر شکلی به برگزاری این دوره از انتخابات ایراد گرفته شده باشد.

همچنین محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس شورای اسلامی تاکید بر قانونی بودن این انتخابات دارد و گفت: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها جزو وظایف شورای شهر است و وزارت کشور نیز پذیرفت که این انتخابات برگزار شود.

با این وجود دوباره ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته نامه‌ای را که برای رؤسای سه قوا در خصوص غیرقانونی بودن انتخابات نوشته شده بود را منتشر کرد.
وی در این نامه گفته است؛ اقدام به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها برخلاف اصل 100 قانون اساسی است و نیز قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران دانسته شده لذا اقدام شورای شهر تهران و هیأت وزیران در وضع مصوبه مبنی بر تشکیل انجمن شورایاری‌های محلات در تهران و برگزاری انتخابات خارج از حدود اختیارات قانونی مراجع مزبور است.
این نامه 9 روز پیش به رؤسای قوه مجریه، مقننه، قضائیه و همچنین وزیر کشور ارسال شده است. 
هاشمی: مسیر دیگران را می‌رویم
با وجود اینکه سراج تأکید بر غیرقانونی بودن پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها دارد محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران تأکید می‌کند که ما هم مسیری که دیگران در انتخابات شورایاری‌ها را رفته‌اند می‌رویم و انتخابات را برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم قانون انتخابات شورایاری‌ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.  البته بنده به آقای سراج عرض کردم با توجه به اینکه 4 دوره انتخابات شورایاری‌ها برگزار شده این دوره نیز با محور دولت برگزار می‌‌شود.
رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: دولت برای قانونمند شدن باید لایحه دهد و مجلس تصویب کند اما این کار توسط دولت انجام نشده است و هر سال برای شورایاری‌ها یک مصوبه از دولت گرفته می‌شود.
شورای عالی استان‌ها متنی برای انتخابات شورایاری‌ها آماده کرده است و قرار است این متن به دولت و  مجلس ارسال شود تا انتخابات شورایاری‌ها بر پایه قانون اجرا شود.
الویری رئیس شورای عالی استان‌ها در این باره به خبرنگار فارس، گفت: این متن آماده شده است. امسال انتخابات را با مصوبه هیأت وزیران برگزار خواهیم کرد. 

وی ادامه داد: اما متنی را تهیه کرده‌ایم که به مجلس ارسال می‌کنیم تا انتخابات شورایاری‌ها با مصوبه مجلس برگزار شود اما این دوره از انتخابات در 4 مرداد با نامه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار خواهد شد. 
بر اساس این گزارش، قرار است این دوره از انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیک در تهران برگزار شود، برخی افراد معتقد هستند که برای برگزاری انتخابات به این روش زیرساخت‌های لازم فراهم نیست. 
عضو اصلاح طلب شورای چهارم: انتخابات الکترونیک کار انحرافی است
اسماعیل دوستی عضو اصلاح‌طلب شورای چهارم و عضو ناظر ستاد انتخابات چهارمین دوره شورایاری‌ها در این باره به خبرنگار فارس، گفت: برای انجام این کار پول زیادی لازم است البته مشارکت شهروندان هم به قدری نیست که بخواهند از این روش استفاده کنند، شهرداری در حال حاضر وضعیت مالی خوبی ندارد و بهتر است این انتخابات به روش سنتی برگزار شود. به نظر بنده برگزاری انتخابات به این روش یک کار انحرافی است.

برگزارکنندگان چهارمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در خصوص نحوه برگزاری انتخابات و اینکه قرار است این دوره از انتخابات فقط در مدارس برگزار شود و همچنین سیاسی برخورد کردن  با انتخابات شورایاری‌ها انتقاداتی دارند و معتقدند که حزب اتحاد ملت به دنبال به دست آوردن کرسی‌های شورایاری‌ها است. 
مرتضی طلایی رئیس ستاد چهارمین انتخابات شورایاری‌ها در این باره به فارس، گفت: باید شفاف‌سازی‌های لازم در خصوص برگزاری انتخابات به روش الکترونیک صورت گیرد و همچنین توضیح دهند چرا انتخابات فقط در مدارس برگزار می‌شود و همچنین چرا قرار است شهرداری تهران مجری انتخابات شورایاری‌ها باشد این در حالی است که با این کار استقلال شورایاری‌ها زیر سؤال می‌رود.
انتخاباتی برای توسعه حزب
برخی از مجلسی‌ها هم معتقد هستند که برگزاری این دوره از انتخابات شورایاری‌ها توسعه حزب است. احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون شوراهای مجلس در این باره گفت: استفساریه‌ای از طریق شورای عالی استان‌ها در مورد جایگاه شورایاری‌ها به کمیسیون شورا ارسال شده است و شورای عالی استان از این طریق تلاش داشت با استناد به قانون شوراها محمل قانونی برای حضور شورایاری‌ها ایجاد کند که مورد مخالفت کمیسیون شوراها قرار گرفت. 
به گفته بیگی، اگر چنین قانونی وجود داشت در استان‌های دیگر کشور هم امکان برگزاری انتخابات وجود داشت. برخی به دنبال توسعه حزبی خود درصدد تلاش برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به صورت غیرقانونی هستند.
با وجود اختلاف نظر در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری ها حناچی شهردار تهران گفته که نمی توان در خصوص قانونی بودن یا نبودن انتخابات قطعی صحبت کرد و اگر نظر جمع مبنی بر غیرقانونی بودن باشد انتخابات را برگزار نمی‌کنیم.
پیروز حناچی امروز در مراسم دوچرخه سواری هر هفته اش در این باره گفت:‌ در قانون اساسی انجمن های زیر مجموعه شورای شهر دیده شده است اما با این حال شهرداری تهران و شورای شهر تابع قانون هستند و اگر همه مسئولان ذیربط نظرشان این باشد که این انتخابات برگزار نشود، برگزار نمی کنیم اما در شرایط فعلی و با توجه به مصوبه دولت ما طبق برنامه انتخابات شورایاری ها را برگزار می کنیم.

بر اساس این گزارش، با وجود اینکه رئیس سازمان بازرسی کشور، برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس ، برگزار کننده گان چهارمین دوره انتخابات شورایاری‌ها تأکید بر غیرقانونی بودن این دورهه از انتخابات دارند باز هم اعضای شورا تأکید دارند که این انتخابات قانونی است و برای برگزاری آن از جهانگیری نامه دارند. هنوز معلوم نیست تکلیف این نهاد مردمی که دو سال است توسط مدیریت شهری تعطیل شده چه می‌شود.

م
کد مطلب: 407426
مرجع : فارس