تاریخ انتشار : شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
 

زمان رسیدگی به پرونده «نجفی»/ تغییر در ساختار قوه قضائیه از هفته آینده

Share/Save/Bookmark
زمان رسیدگی به پرونده «نجفی»/ تغییر در ساختار قوه قضائیه از هفته آینده
 
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در پرونده شهردار اسبق تهران، دادگاه به وکلای اولیای‌دم و متهم مهلت ۱۰ روزه داده تا پرونده و کیفرخواست را مطالعه کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:غلامحسین اسماعیلی در حاشیه مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل از تغییرات در قوه قضائیه خبر داد و گفت: ساختار جدید قوه قضائیه به تصویب رئیس قوه قضائیه رسیده  و در این تغییرات، برخی از معاونت‌ها و سازمان‌ها با هم ادغام می‌شوند.بطوری که ۴۰ درصد ستادهایی که مستقیم با رئیس قوه قضائیه در ارتباط هستند تغییر کرده است.

وی با اشاره به اینکه نیروهای شاغل در قوه قضائیه به مراجع قضائی منتقل می‌شوند، افزود: مقرر شده در ساختار تفصیلی قوه قضائیه متناسب با کوچک‌سازی ساختار اصلی ۲۰ درصد پست‌های سازمانی نیز حذف می‌شود.


سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده عراقچی و ارجاع آن به دادسرا به دلیل نقص پرونده، گفت: چه در ارتباط با خود افراد مطروحه در پرونده و چه در ارتباط با سایر بخش‌ها از نظر دادگاه، تحقیقات پرونده کامل نبوده و مواردی را هم دادگاه احصا و به دادسرا اعلام کرده تا این تحقیقات تکمیل شود.
وی درباره رسیدگی به پرونده قتل علیرضا شیر محمدعلی گفت: در مدت ۴۸ ساعت به این پرونده  رسیدگی و به دادسرا فرستاده شده است و باید بگوییم رسیدگی به اتمام رسیده و کیفرخواست پرونده صادر و به دادگاه کیفری یک استان ارجاع شده است.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: رسیدگی به این پرونده مانند سایر پرونده‌هایی که دارای بازتاب اجتماعی است به صورت ویژه و فوق العاده رسیدگی می‌شود.

اسماعیلی همچنین در مورد ادغام معاونت‌های اجتماعی و پیشگیری و فرهنگی، گفت: در این ساختار که برخی از معاونت ها در یکدیگر ادغام می شوند، برخی از ادارات کل و مراکزی که تاکنون مستقیماً زیر نظر ریاست قوه قضائیه اداره می‌شدند با همدیگر ادغام یا به معاونت هایی که تناسب داشتند واگذار شده اند.
وی درباره تحولات در قوه قضائیه گفت: از شنبه هفته آینده ما ساختار جدیدی را در قوه قضائیه اجرا خواهیم کرد و شاهد کوچک سازی ستاد خواهیم بود، یعنی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی در هم ادغام می‌شوند و تبدیل به معاونت پیشگیری فرهنگی و امور اجتماعی می شود.
اسماعیلی ادامه داد: مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در معاونت راهبردی ادغام، معاونت راهبردی و فناوری قوه قضائیه اداره کل حفظ حقوق شهروندی در بازرسی ویژه قوه قضائیه ادغام می شود همچین اداره کل امور بین الملل در معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر اقدام می شود و چند مرکز امور نمایندگان در معاونت حقوقی قوه قضائیه ادغام می شود.همچنین مرکز سلامت قوه قضائیه در معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضائیه ادغام خواهد شد و بسیاری از ادارات کل و مراکز دیگر در ساختار جدید به صورت ادغامی و کوچک‌سازی و چابک سازی عملیاتی و اجرایی می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره در خواست نمایندگان در بازدید از زندان ها گفت: تا همین امروز نمایندگان متعددی از زندان های جمهوری اسلامی ایران بازدید داشتند.نمایندگان در استان‌ها و در تهران از زندان ها بازدید کرده و کمیسیون قضایی مجلس و امنیت مجلس از زندان های تهران بازدید داشتند و سایر تقاضاهای نمایندگان در ارتباط با بازدید از زندان ها هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت که زمینه بازدید فراهم خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره تخلف یکی از مدیران قوه قضائیه گفت: من مکرر اعلام کردم که قرار نیست که قبل از آنکه موضوعی به اثبات برسد اسمی از کسی برده شود.

وی ادامه داد: تغییراتی در قوه قضائیه انجام شده جابجایی‌های در بعد از انتصاب ریاست جدید قوه قضائیه در زیر مجموعه این قوه رخ داده و اگر چنانچه در این ارتباط کسی مرتکب جرم تخلف شده باشه حتماً تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت فعلاً جرایم اثبات شده در موضوع مطروحه نداریم اگر اسناد و مدارکی به دست آمد مورد رسیدگی قرار گرفت.

اسماعیلی با بیان اینکه زمان رسیدگی به پرونده نجفی هنوز تعیین نشده است، گفت: آنچه تعیین شده بود یعنی ۱۰ تیر، مهلت ۱۰ روزه‌ای بود که دادگاه به وکلای اولیای‌دم و متهم داده بود تا پرونده و کیفرخواست را مطالعه کنند و اگر نقص و ایرادی دارند اعلام کنند و پس از طی این مرحله، در صورتی که نقصی وجود نداشته باشد، دادگاه زمان محاکمه را مشخص می‌کند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دادگاه تاکنون نقصی در پرونده اعلام کرده یا خیر گفت: تا الان هیات قضایی هیچ نقصی در این پرونده اعلام نکرده است.

اسماعیلی ادامه داد: اولین نشست کاربردی ما با قوه مقننه را در اردیبهشت ماه برگزار کردیم و بر اساس هماهنگی‌های انجام شده قرار است به زودی نشست قوه با دولت نیز برگزار شود.

م
کد مطلب: 407170
مرجع : فارس