تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹
 

دفع حملات تروریست‌ها در حماه؛ بیش از 140 تروریست کشته شدند

Share/Save/Bookmark
دفع حملات تروریست‌ها در حماه؛ بیش از 140 تروریست کشته شدند
 
ارتش سوریه ضمن دفع حملات تروریستها در شمال استان حماه، موفق شد کنترل سه منطقه را به دست گیرد که پنجشنبه از آن عقب‌نشینی کرده بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مرکز روسی مصالحه بین طرف‌های متخاصم در سوریه تأکید کرد که تروریست‌ها در شمال استان حماه، حملات شدیدی به موضع ارتش سوریه داشتند.

«ویکتور کوپچین» رئیس این مرکز در یک نشست خبری گفت که در شش ژوئیه (16 خرداد) حدود 500 عنصر از ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» (هتش) –که جبهه النصره رکن اصلی تشکیل‌ دهنده آن است- و گروه‌های همپیمان آن، به مواضع ارتش سوریه حمله کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از کوپچین گزارش داد که این حملات در شهرک «الجبین» و ارتفاعات «الملح» در ریف استان حماه صورت گرفت.
تروریست‌ها برای عملیات خود از شش تانک، چهار خودروی زرهی و 20 خودروی مجهز به دوشکا و چندین جنگ‌افزار دیگر استفاده کردند.
به گفته کوپچین، ارتش سوریه در جریان دفع این حملات، موفق شد 140 تروریست را از پای درآورد.

خبرنگار اسپوتنیک که در حماه حضور دارد، اعلام کرد که ارتش سوریه صبح جمعه 17 خرداد اما پاتک خود را به مواضع جبهه النصره آغاز کرد.
نیروهای سوری برای اینکه در برابر حملات النصره، متحمل تلفات اندکی شوند، پنجشنبه مجبور شدند از برخی مناطق در الملح، الجبین و شهرک «کفرهود» عقب‌نشینی کنند، ولی صبح جمعه حملات خود را برای بازپس‌گیری این روستاها آغاز کردند.


یک منبع نظامی نیز اعلام کرد که ارتش سوریه پیشروی به سمت کفرهود و ارتفاعات الملح را آغاز کرد و موفق شد کفرهود را آزاد کند.
درگیری‌ها در این منطقه بسیار شدید گزارش شد و در جریان آن شمار زیادی از عناصر النصره و تروریستهای «جیش العزه» کشته شدند که آمار دقیقی از این تلفات در دست نیست.
به گفته این منبع، عملیات ارتش برای پاکسازی مزارع واقع در حد فاصل ارتفاعات ملح و الجبین ادامه دارد و نیروهای سوری توانستند تمامی مناطقی را آزاد کنند که از آن عقب‌نشینی کرده بودند.
منبع مذکور با اشاره به اینکه ارتش سوریه تجهیزات بسیاری به این منطقه ارسال کرده است، اعلام کرد که جنگنده‌های سوری و روس، مسیرهای امدادرسانی تروریستها را در محورهای «الزکاة، الأربعین، اللطامنة و کفرزیتا» بمباران می‌کنند تا ارتش سوریه برای آغاز پاتک خود آماده شود.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم گزارش داد که در جریان دفع حملات تروریستها به الجبین و ملح، شمار زیادی از آنان کشته شدند.
به گزارش سانا، ارتش سوریه توانست حملات تروریستها در شمال حماه را دفع کرده و مواضع خود را تثبیت و مجددا در آن مستقر شود.

حملات راکتی تروریستها به حماه و محرده
بنا بر این گزارش، تروریستها برای اینکه این شکست را جبران کنند، از شامگاه جمعه، شهر حماه را هدف حملات راکتی خود قرار دادند.
یک منبع در پلیس حماه اعلام کرد که چندین خمپاره به محله‌های «کازو، السمک و الشریعه» اصابت کرده و که در پی آن یک نفر زخمی شده است.
تروریستها همچنین منازل غیر نظامیان را در شهر «محرده» هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند که هیچ آسیبی به ساکنان این شهر وارد نشد.
در واکنش به نقض توافق «سوچی» توسط تروریستها ارتش سوریه از 16 اردیبهشت ماه گذشته عملیات خود را در شمال استان حماه آغاز کرد و دامنه آن به لاذقیه و جنوب ادلب رسید.

بر اساس این توافق، قرار بود ترکیه به عنوان طرف ضامن، کاری کند که تروریستها از منطقه «عاری از سلاح» در شمال سوریه خارج شوند، ولی موفق به انجام این کار نشد.

م
کد مطلب: 406990
مرجع : فارس