تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
 

سفر رئیس‌جمهور چین به روسیه و اعلام «عصر تازه‌» روابط دوجانبه

Share/Save/Bookmark
سفر رئیس‌جمهور چین به روسیه و اعلام «عصر تازه‌» روابط دوجانبه
 
شی جین‌پینگ برای دیدار با پوتین و شرکت در نشست اقتصادی سن‌پترزبورگ وارد روسیه شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین، برای اعلام «عصر جدیدی از دوستی» و تقویت روابط اقتصادی با روسیه، وارد مسکو شد.
به نوشته پایگاه  اینترنتی شبکه «سی‌ان‌ای»، آقای شی در سفر روز چهارشنبه خود به روسیه با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه گفت‌وگو خواهد کرد. روزهای پنج‌شنبه و جمعه نیز در نشستی اقتصادی در شهر «سن‌پترزبورگ» شرکت خواهد کرد.
شی جین‌پینگ، پیش از آغاز سفر خود در پاسخ به سوال خبرنگاری روس گفت: «[چین و روسیه] اعتماد مشترک سیاسی قدرتمندی دارند و از یک‌دیگر درقبال مسائلی که دربرگیرنده منافع اصلی و نگرانی‌های عمده هردو طرف است، حمایت می‌کنند».
«یوری یوشاکوف» مشاور سیاست خارجی پوتین نیز گفت این دیدار «رخدادی حیاتی برای روابط دوجانبه است». او یادآوری کرد روسیه اولین کشوری بود که در سال ۱۹۴۹ چین کمونیستی را به رسمیت شناخت.
یوشاکوف گفت شی و پوتین اعلامیه‌ای را امضا خواهند کرد که طی آن «مشارکت بین‌المللی و همکاری راهبردی بین دو کشور وارد عصر تازه‌ای می‌شود».
یوشاکوف با اشاره به این‌که همکاری‌های میان روسیه و چین در سال ۲۰۱۸ با افزایشی ۲۵ درصدی، به ۱۰۸ میلیارد دلار رسید، گفت: «چین مهم‌ترین شریک اقتصادی روسیه است».
وی افزود دغدغه‌های مشترکی همچون برنامه هسته‌ای کره‌شمالی، بحران ونزوئلا و توافق هسته‌ای ایران » از محورهای اصلی گفت‌وگوی شی و پوتین خواهد بود.
«ژانگ هانهوی» معاون وزیر امور خارجه چین دیدار پوتین و شی را «نقطه‌عطفی چشمگیر در توسعه روابط دوجانبه» نامید.
شی جین‌پینگ دو خرس پاندا نیز با خود به روسیه برده است تا به‌ باغ وحش مسکو هدیه کند.
چین و روسیه موضعی یکسان در برابر آمریکا دارند. پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات تیم اقتصادی پکن و واشنگتن بر سر وضع مالیات بر کالاهای یک‌دیگر، جنگ تجاری میان دو کشور شدت یافت.
از سوی دیگر لغو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بین روسیه و آمریکا توسط دونالد ترامپ، آتش اختلافات واشنگتن، مسکو را بیشتر کرد.
اکنون روسیه و چین که هردو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند و معمولاً به صورت مشابه و هماهنگ رأی صادر می‌کنند، می‌توانند اتحادی قدرتمند در برابر سیاست‌های مداخله‌جویانه دولت آمریکا ایجاد کنند.

م
کد مطلب: 406973
مرجع : فارس