تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
 

دولت از کیسه خودش به بیکاران سیل زده کمک کند، نه از کیسه تامین اجتماعی

Share/Save/Bookmark
دولت از کیسه خودش به بیکاران سیل زده کمک کند، نه از کیسه تامین اجتماعی
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه دولت به کارگران بیکار شده سیل زده هیچ کمکی نکرده است گفت: متأسفانه مدت ها است که هنگام وقوع چنین حوادثی دولت از کیسه کارگران (تأمین اجتماعی) خرج می کند و به نام خود تمام می کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره کارگران بیکار شده آسیب دید از سیل گفت: متأسفانه دولت  در زمینه حمایت از کارگران سیل زده باز هم بار حمایت را بر دوش کارگران انداخته است. سازمان تأمین اجتماعی مکلف به پرداخت بیمه بیکاری کارگران سیل زده شده است.  

 وی با انتقاد از این که دولت می بایست بار مسئولیت پرداخت بیمه بیکاری را عهده دار می شد افزود: جامعه کارگری برای همدردی با کارگران آسیب دیده هیچ مشکلی ندارد. اما سازمان تأمین اجتماعی بیمه بیکاری را پرداخت می کند و انتظار داریم دولت هر چه سریع تر کارگاه های آسیب دیده را  بازسازی کند. چرا که بار مالی بیمه بیکاری کارگران سیل دیده بر عهده سازمان تأمین اجتماعی است که این روزها وضعیت خوبی ندارد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد:متأسفانه مدت ها است که هنگام وقوع چنین حوادثی دولت از کیسه کارگران خرج می کند و به نام خود تمام می کند. انگار که دولت دارد حمایت می کند، در هر حالی که دولت هیچ منابعی را به سازمان تزریق نمی کند که هیچ، بلکه بدهی های خود را نیز پرداخت نمی کند. ما هیچ مخالفتی با حمایت کارگران سیل زده از سوی تأمین اجتماعی نداریم،اما  این اعتراض را به دولت داریم که به جای انجام وظایف خود، از جیب سازمان تأمین اجتماعی خرج می کند و منت خود را بر سر کارگران بابت حمایت می گذارد.
خدایی ادامه داد:بیمه بیکاری که به کارگران پرداخت می شود از محل بیمه ای است که پرداخت کرده اند و از محل منابع سازمان تأمین اجتماعی است و دولت هیچ کمکی به کارگران بیکار شده نکرده است. منابع تأمین اجتماعی منابع دولتی نیست. دولت اجازه ندارد مسئولیت را از دوش خودش بردارد و به گردن سازمان تأمین اجتماعی بندازد.

محمدحسن موسیوند (دبیر اجرایی خانه کارگر استان لرستان) از بیکار شدن هزار و 300 کارگر ساختمانی در دو شهرستان پلدختر و معمولان استان لرستان خبر داد.علاوه بر این نیز 4هزار کارگردر سایر صنوف و کارگاه های کوچک و مشاغل آزاد در دو شهر پلدختر و معمولان شغل خود را در سیل از دست داده اند.

م
کد مطلب: 406270
مرجع : تسنیم