تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵
 

اولین برکات تحریم سپاه/ اصلاح‌طلبان یکپارچه علیه آمریکا و دفاع از سپاه!

Share/Save/Bookmark
اولین برکات تحریم سپاه/ اصلاح‌طلبان یکپارچه علیه آمریکا و دفاع از سپاه!
 
حزب کارگزاران سازندگي هم در توييتي اعلام کرد: «سپاه پاسداران بخشي از تاريخ 40ساله ايران است. تروريست‌دانستن نهادي اين‌چنين در‌هم‌تنيده با جامعه ايران، دامن‌زدن به افراط‌گرايي، جنگ‌طلبي و بي‌مسئوليتي درباره قواعد بين‌المللي محسوب مي‌شود و محکوم است».
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  روزنامه اصلاح طلب شرق طی گزارشی نوشت: همان شب که اعلام شد دولت ايالات متحده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را در فهرست گروه‌هاي تروريستي قرار داد، بسياري از چهره‌هاي اصلاح‌طلب و نيز کاربران فضاي مجازي هم‌زمان اقدام دولت ترامپ را محکوم کردند. حزب اتحاد، اعتماد ملي و نداي ايرانيان در بيانيه‌هاي مجزا از ترامپ انتقاد کردند و برخي چهره‌ها هم در حساب‌هاي توييتر خود به اتخاذ موضع عليه ترامپ پرداختند. محور مشترک اين بيانيه‌ها و توييت به اين موضوع اشاره داشت که برخي نگاه‌هاي متفاوت و انتقادها به عملکرد سپاه در دامنه اختلافات داخلي است؛ اما در مقابل دشمن خارجي همه از نيروهاي مسلح حمايت کرده و معتقد بودند که اين اقدام تهديدي عليه تماميت کشور و گسترش افراط‌گري و تروريسم تلقي مي‌شود. از اولين‌هاي معترض در‌اين‌باره عبدالله رمضان‌زاده بود که بلافاصله بعد از اعلام موضوع در رسانه‌ها، در توييتي نوشت: «با وجود همه اختلاف‌نظر‌ها در مسائل داخلي، در مقابل دشمن بي‌منطق خارجي، متحد و يکپارچه از نيرو‌هاي مسلح خود پشتيباني مي‌کنيم».

حرب اتحاد: اقدام دولت ترامپ در راستای گسترش افراط‌گري است
حزب اتحاد ملت هم همان شب به قيد فوريت بيانيه‌اي را در‌این‌باره صادر کرد. در بيانيه اتحاد آمده است: «اقدام ماجراجويانه دولت ترامپ در قرار‌دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در فهرست گروه‌هاي تروريستي، نقض حاکميت ملي و حقوق بين‌الملل و تلاشي جدید براي تشديد بحران در منطقه و جهان است. حزب اتحاد ملت ايران اسلامي اين اقدام بي‌سابقه در عرصه سياست و حقوق بين‌الملل را تهديدي عليه تماميت کشور و گسترش افراط‌‌گري و تروريسم تلقي و آن را شديدا محکوم مي‌کند. دفاع متحد همه نيروهاي سياسي و همه ملت ايران از ارکان و نهادهاي نظام جمهوري اسلامي ايران در اين شرايط وظيفه‌اي ملي، ديني و تاريخي است. ترديدي نيست که حاصل اين اقدام نسنجيده، افزايش همبستگي ملي در ايران و نهايتا انزواي بيشتر دولت زورگو و بي‌منطق ترامپ خواهد بود».

شکوري‌راد: مي‌خواهند جنگي خسارت‌بار  را  بر ايران تحميل کنند
علي شکوري‌راد، دبيرکل اتحاد ملت، هم در حساب توييتر خود نوشت: اقدام دولت آمريکا در تروريستي اعلام‌کردن سپاه هرگز به‌ خاطر مداخلات بي‌رويه آن در سياست داخلي و اقتصاد نيست. نقش‌آفريني سپاه در برابر مداخلات سلطه‌طلبانه آنها در منطقه بهانه آنهاست و هدف‌شان نه سپاه؛ بلکه نظام جمهوري اسلامي ايران است. مي‌خواهند جنگي خسارت‌بار را بر ايران تحميل کنند».

ربيعي:در برابر آمريکا همه پاسداريم
علي ربيعي، از اعضاي سابق دولت، هم نوشت: «در مقابل جنگ‌افروزي دولت آمريکا، ما ايرانيان، همه پاسدار هستيم».

تاجزاده: هدف ترامپ افزايش فشار بر مردم است
مصطفي تاجزاده هم در حساب توييتر خود ضمن بیان برخی انتقادات گفت: «تروريست‌خواندن سپاه را قاطعانه محکوم مي‌کنم؛ زيرا هدف ترامپ مبارزه با تروريسم و دفاع از دموکراسي و صلح نيست؛ بلکه افزايش فشار بر مردم براي بي‌ثبات‌کردن ايران و تشديد درگيري‌ها در منطقه است».

حزب کارگزاران: سپاه پاسداران بخشي از تاريخ 40‌ساله ايران است
حزب کارگزاران سازندگي هم در توييتي اعلام کرد: «سپاه پاسداران بخشي از تاريخ 40ساله ايران است. تروريست‌دانستن نهادي اين‌چنين در‌هم‌تنيده با جامعه ايران، دامن‌زدن به افراط‌گرايي، جنگ‌طلبي و بي‌مسئوليتي درباره قواعد بين‌المللي محسوب مي‌شود و محکوم است».

حزب نداي ايرانيان: بلاهت منبعث از تفکر ترامپيسم ثبت شد
حزب نداي ايرانيان هم در بيانيه‌اي اعلام کرد: «فرزندان اين مرزوبوم در لباس سپاهي، ارتشي و بسيجي در هر زمان که مام ميهن به رشادت و حضورشان نياز داشت، جان پاک خود را نثار مردمان‌شان کرده‌اند و حال که اين سربازان سبزپوش، آماج حملات ناجوانمردانه خارجي قرار گرفته‌اند، دوشادوش ملت بر خود وظيفه مي‌داند در مقابل اين حرکت مذموم رژيم ايالات ‌متحده آمريکا، از نجابت و رشادت سپاهيان پاسدار ايران و انقلاب دفاع کرده و با يادآوري حماسه‌آفريني‌هاي اين عزيزان اعلام نمايد سپاهي که خود، قرباني تروريسم بوده، مطابق اصل 150 قانون اساسي، نيروي نظامي رسمي کشور ماست و آحاد ملت شريف ايران با حمايت از فرزندان خود، فارغ از ديدگاه‌هاي سياسي و بر مبناي وظيفه ملي، حماسه‌اي را رقم خواهد زد که دانش سياسي جهان، اين بلاهت منبعث از تفکر ترامپيسم را به‌عنوان برگي سياه در کتاب‌هاي تاريخ خود درج کند. حماسه‌اي که بدون‌شک حاصل آن برخلاف تحليل‌هاي دشمنان، تقويت وحدت ملي، همدلي و انسجام خواهد بود».

حزب اعتماد ملي: در دام جنگ‌طلبان حاکم بر آمريکا نيفتيم

حزب اعتماد ملي هم در بخشي از بيانيه خود در اين‌باره نوشت: «اقدام دولت آمريکا عليه منافع و حاکميت ملي ايران و برخلاف حقوق بين‌الملل محسوب مي‌شود و نبايد بي‌پاسخ گذاشته شود. مقامات ايران در نخستين واکنش، به‌حق دست به اقدام متقابل زدند و اين کمترين کاري است که انتظار انجام آن را داشتيم. در عين حال بايد متوجه باشيم که در دام جنگ‌طلبان حاکم بر آمريکا و اسرائيل نيفتيم و بهانه رويارويي نظامي را براي آنان فراهم نکنيم. پيگيري حقوقي و حتي طرح دعوي و شکايت، افشاگري سياسي و استفاده از ديپلماسي براي زيرسؤال‌بردن تصميم کاخ سفيد در سطح سازمان‌هاي جهاني، استفاده از توان نيروهاي طرفدار صلح در غرب و حتي در درون آمريکا عليه اقدامات جنگ‌طلبانه ترامپ، بهره‌گيري از فضاي مجازي و ديپلماسي عمومي براي نشان‌دادن ماهيت هيئت حاکمه آمريکا و اقداماتي از اين دست را بايد در کنار اقدامات متقابل در دستور کار قرار داد». در ادامه اين بيانيه آمده است: «هيچ ايراني و هيچ جريان و نيروي سياسي مردمي در ايران نيست که کمترين تعلق خاطري به اين سرزمين و مردم و کشور داشته باشد اما با اين سياست خصمانه آمريکا عليه ايران همراهي کند. اکنون فرصتي است تا دوستان و دشمنان مردم را از يکديگر تمیيز دهيم و خائنان به کشور و مردم را بشناسيم. اختلافاتي که در درون نيروهاي سياسي درباره کارکرد سپاه پاسداران در برخي از حوزه‌ها وجود دارد، يک اختلاف دروني در خانواده انقلاب است که هيچ‌کس حاضر نيست آن را به بيگانگان بکشاند. ما از نيروهاي نظامي کشور از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان بخشي از توان و قدرت ملي و نهاد قانوني کشور دفاع مي‌کنيم و اجازه نخواهيم داد از اين اختلافات درون ‌خانواده، دشمنان سؤاستفاده کنند».

عارف: اين اقدام ناقض قوانين حقوق بين‌الملل است
محمدرضا عارف هم در حساب توييتر خود نوشت: «صداي شکسته‌شدن استخوان‌هاي استعمار و امپرياليسم شنيده مي‌شود. اين اقدام ناقض قوانين حقوق بين‌الملل است. مناديان صلح در جهان بايد نسبت به اين اقدام گستاخانه ترامپ اعتراض خود را نشان دهند». عارف در ادامه توييت خود اعلام کرد: «خوش‌رقصي ترامپ براي رژيم صهيونيستي و بازي خطرناکي که در برابر جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است، نشان از اوج کينه و عداوت دولتمردان کاخ سفيد از ملت ايران دارد. به مانند گذشته در برابر دسيسه‌هاي دولت متخاصم آمريکا از نيروهاي مسلح کشورمان حمايت مي‌کنيم».

آشنا: خطا کرديد
حسام‌الدين آشنا هم در حساب توييتر خود نوشت: «پاسخ ايران: اگر مي‌خواستيد ما را ضعيف و متفرق کنيد؛ خطا کرديد. اگر مي‌خواستيد همه ما را عليه خود متحد کنيد؛ موفق شديد».

انصاري: آمريکا ملت ايران را تروريست اطلاق کرده است
 حجت‌الاسلام مجيد انصاري، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در واکنش به اتفاق اخير چنين موضع‌گيري کرد که «تروريستي‌خواندن سپاه پاسداران براي اولين‌بار است که از سوي دولت آمريکا اتفاق مي‌افتد و دستگاه ديپلماسي و قوه قضائيه ما بايد با قاطعيت عليه اين اقدام دولت آمريکا به‌ويژه شخص ترامپ اعلام جرم کنند».

اين عضو شوراي مرکزي مجمع روحانيون مبارز با ابراز اينکه سپاه پاسداران، نيروي مسلح قانوني ايران است، ياد‌آور شد: «با توجه به مردمي‌بودن سازمان بسيج و اينکه اين سازمان از زيرمجموعه‌هاي سپاه به‌حساب مي‌آيد، در واقع دولت آمريکا، ملت ايران را تروريست اطلاق کرده است. بنابراين از نظر حقوقي، دولت و مجلس ما نيز در اقدام متقابل بايد با نيروهاي نظامي اين کشور در منطقه همانند تروريست‌ها رفتار کنند».

م
کد مطلب: 406240
مرجع : جهان