تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵
 
بعد از مواجهه با انتقادهای گسترده؛

یک نهاد هنری در ایتالیا وجوه دریافتی از عربستان سعودی را مسترد کرد

Share/Save/Bookmark
یک نهاد هنری در ایتالیا وجوه دریافتی از عربستان سعودی را مسترد کرد
 
یک سالن اپرا در ایتالیا بعد از انتقادهای گسترده، پولی که از عربستان سعودی برای همکاری با این کشور دریافت کرده بود را بازگرداند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سالن اپرای «لا اسکالا» ایتالیا، بعد از مواجه شدن با انتقادهای گسترده به دلیل همکاری‌های نزدیک با عربستان سعودی تصمیم گرفته بیش از سه میلیون یورو (۳.۴ میلیون دلار) پولی که از ریاض دریافت کرده را برگرداند. یکی از منتقدین این اقدام، حزب حاکم ایتالیا بود.
به نوشته خبرگزاری «رویترز» طرح ریاض که اعطای یک کرسی در هیأت مدیره این سالن اپرا به وزیر فرهنگ عربستان سعودی را شامل می‌شد خشم گروه‌های حقوق‌بشری و محافلی را در پی داشت که معتقد بودند این اپرا به عنوان یکی از معتبرترین نهادهای فرهنگی ایتالیا بایستی از پذیرفتن پول سعودی‌ها حذر کند.  
«جوزف سالا»، شهردار «میلان» که یکی از اعضای هیأت‌مدیره لا اسکالا هم هست گفته وجه سه میلیون یورویی مورد نظر بخشی از طرح پیشنهادی ۱۵ میلیون یورویی برای همکاری ۵ ساله با وزارت فرهنگ عربستان سعودی بوده که بدون رضایت این اپرا به یکی از حساب‌های امانی‌اش واریز شده است.   
سالا بعد از جلسه‌  هیأت‌مدیره درباره برگرداندن این پول گفت: «به اتفاق آراء تصمیم گرفتیم پول را برگردانیم». وی توضیح داد: «در حال حاضر ادامه دادن این رویه امکان‌پذیر نیست».
«ماتئو سالوینی»، معاون نخست‌وزیر و رهبر حزب لیگ ایتالیا از این سالن اپرا درخواست کرد این پول را پس دهد، در حالی که فرماندار ناحیه «لومباردی» که او نیز عضو این حزب است خواهان برکناری «الکساندر پریرا» مدیر هنری این نهاد شد. به گفته سالا پریرا پس از اتمام دوره مدیریتش در لا اسکالا، در شغل باقی می‌ماند.
ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌‌‌نگار منتقد سعودی در سفارت این کشور در استانبول با انتقادهای گسترده بین‌المللی مواجه شده است.

م
کد مطلب: 406057
مرجع : فارس