تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
 
خرابکاری آمریکا علیه ایران با کمک کشورهای اروپایی؛

همکاری موساد و منافقین در عملیات تخریب دیپلماتیک ایران/ وزارت خارجه افشاگری می‌کند یا به انفعال ادامه می‌دهد؟

Share/Save/Bookmark
همکاری موساد و منافقین در عملیات تخریب دیپلماتیک ایران/ وزارت خارجه افشاگری می‌کند یا به انفعال ادامه می‌دهد؟
 
اخیرا در جهت خرابکاری ارتباط میان ایران و اروپا آنهم با همکاری کشورهای اروپایی و آمریکا شاهد تحرکات امنیتی علیه دیپلمات‌های کشورمان هستیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: امیر حمزه نژاد: چند وقتی است که شاهد تحرکات سیاسی از سوی کشورهای اروپایی علیه کشورمان هستیم. این تحرکات در حالی است که به نظر می رسد پشت سر این موارد سرویس های جاسوسی و گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب حضور دارند.

این تحرکات از سوی کشورهای اروپایی زمانی بیشتر مشکوک به نظر می رسد که ایران در آستانه تنظیم سازوکاری برای مراودات تجاری برجام با اتحادیه اروپاست. مکانیزمی که هم کشورهای اروپایی برای آن اعلام  آمادگی کرده اند و هم در داخل کشورمان تحت عنوان لوایح FATF مجلس و دولت دست به کار شده‌اند تا در زمان مقرر همه چیز آماده باشد.

پس از آمد و رفت بسیار بین ایران و اروپا راهکار تشکیل یک شرکت یا نهاد خاص که نقش اتاق پایاپای بین ایران و اروپا را ایفا کند، نهایی شده است. شکل کلی این اتاق پایاپای به این صورت است که ایران صادرات خود را به مشتری به طرفیت این شرکت انجام می دهد و از آن بستانکار می‌شود در مقابل شرکتی که به ایران صادرات می‌کند از این شرکت بستانکار می شود در عمل داخل ترازنامه شرکت بین طرفین تهاتر رخ می‌دهد.

حالا در این شرایط دیده می شود که تحرکات امنیتی سیاسی اروپایی‌ها علیه ایران آغاز شده است و به یکی دو موضوع نیز ختم نمی شود. به تازگی برخی کشورهای اروپایی با اتهام اقدامات تروریستی به ایران، سیاستی ضد ایرانی را در پیش گرفته‌اند. اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، دستگیری دیپلمات ایرانی در خاک آلمان و اخراج یک دیپلمات دیگر از فرانسه از جمله این اقدامات است. متأسفانه، مذاکرات وزارت خارجه با کشورهای اروپایی برای حفظ برجام سبب شده تهران هیچ‌گونه واکنش عملی به این اقدامات خصمانه نشان ندهد و این‌گونه اتهامات و اقدامات تشدید شود.

اغلب انفعال دیپلماتیک را در این زمینه شاهد هستیم. تا جایی که در جلسه «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران این گلایه‌ها مطرح می شود که چرا وزارت خارجه در مقابل تحرکات بر ضد دیپلماتهای ایرانی کاری نمی کند. اما اخیرا اتفاقی در دانمارک افتاد که پازل مربوط به ایران ستیزی در اروپا را تکمیل کرد.

پلیس دانمارک روز سه‌شنبه بدون ارائه هیچ مستنداتی عوامل منتسب به ایران را به حمله به یک فرد در خاک این کشور متهم کرد. وزارت خارجه دانمارک هم روز سه‌شنبه در همین ارتباط سفیر این کشور را از تهران فراخواند. «آندره ساموئل‌سن»، وزیر خارجه دانمارک در یک کنفرانس خبری گفت معتقد است حکومت ایران عامل این حمله بوده و به همین دلیل سفیر دانمارک را از تهران برای مشورت فرا می‌خواند.

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران بامداد پنجشنبه ادعاهای دانمارکعلیه ایران را «عملیات پرچم دروغین» از سوی سازمان جاسوسی موساد توصیف کرد.

وی در صفحه توئیترش نوشت: «اقدام منحرف و خیره‌سرانه موساد در کاشت پرچم‌های دروغین (آدرس‌دهی‌ غلط) تنها عزم ما برای تعامل سازنده با دنیا را تقویت می‌کند.»

حسام الدین آشنا «مشاور رییس جمهور» نیز در حساب توئیتری خود نوشت: بعد از شکست طرح «الف» (7 آبان) کیس‌سازی برای همراه کردن اروپا با تحریم غیرقانونی آمریکا با بهانه تروریسم کلید خورد.

وزیر خارجه کشورمان در توئیت خود نوشت: «اعتراف موساد و تبریک زود هنگام پمپئو دم خروس را نشان داد.خلاص کردن عربستان از فشار بین المللی قتل خاشقجی هدف دیگر این توطئه است؛ غافل از آنکه دست ایران پر است و موساد کیس سوخته را حراج کرده است.»

در همین حال، یک منبع به خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفت موگرینی برای حمایت از دانمارک، در پرتو اتهامات این کشور علیه ایران با «آندره ساموئل‌سن»، وزیر خارجه دانمارک گفت‌وگو کرده است. 

اما «مایا کوتسیانیچ» سخنگوی «فدریکا موگرینی»، علی‌رغم این ادعاها بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تأکید کرد. 

این مقام اروپایی روز چهارشنبه گفت: «حمایت این اتحادیه از برجام به قوت خود باقی است اما دیگر مسائل با ایران از جمله اتهام قتل در اتحادیه اروپا به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.» 

همزمان یادداشتی از «حسن روحانی» رئیس جمهور کشورمان در فایننشال‌تایمز جهت حمایت از مذاکرات ایران و اروپا و تعیین سازوکاری برای تجارت فی مابین منتشر شد.

در یادداشت روحانی در این رسانه کهنه کار انگلیسی که در حوزه اقتصادی روزنامه مهمی است، آمده: « از کشورهای اروپایی می‌خواهم برای مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا با ایران همکاری کنند.جهان با مجموعه‌ای از چالش‌ها، اعم از مسائل اقتصادی، بحران‌های اجتماعی، معضل پناه‌جویان، بیگانه‌هراسی، تروریسم و افراط‌گرایی رو به رو است. اروپا، از این مشکلات مصون نمانده و تقریباً هر روز با آنها دست و پنجه نرم کرده است.»

چندی پیش هم برخی از رسانه ها از ترس کشورهای اروپایی در راه اندازی مقر موسسه رابط تجاری ایران و اروپا خبر داده بودند.

به نظر می رسد که در این زمینه دست موساد، سازمان سیا با منافقین در دست هم قرار گرفته تا به هر شکل در کار مذاکرات ایران و اروپا خلل ایجاد کنند. در این رابطه آنچه مهم است افشاگری درباره چنین اقدامات خراب کارانه ای است. دیپلمات های کشورمان اما در تیررس چنین سناریو خصمانه‌ای قرار گرفته‌اند.

متاسفانه انفعال دیپلماتیک وزارت خارجه ایران درباره دیپلمات های کشورمان بخصوص موضوع « اسدالله اسدی» سبب گستاخی هر چه بیشتر اروپایی ها در این زمینه شده است. آمریکایی‌ها هم سعی می کنند از این نمد برای خود کلاهی بسازند. در هر صورت به نظر می رسد راه اساسی برای چنین اقدامات خرابکارانه‌ای افشاگری است و نه سکوت و انفعال دیپلماتیک.

موضوع قابل تامل در این روند همکاری کشورهای اروپایی با موساد و آمریکای ترامپ برای این خرابکاری است. این پازل قطعا با همکاری این کشورها تکمیل نمی شود و تا به امروز دیده می شود که این همکاری تام و تمام بوده است. از این رو بایستی دستگاه دیپلماسی کشورمان با قاطعیت در این زمینه برخورد کند تا مذاکرات و تلاش‌های خود را در برابر این نقشه شوم اروپایی آمریکایی بر باد رفته نبیند.


م
کد مطلب: 404098
مرجع : جهان