تاریخ انتشار : شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۷
 
سردار علیرضا افشار:

مقاومت امروز در لبنان، عراق و سوریه الگوگرفته از بسیج ایران است

Share/Save/Bookmark
مقاومت امروز در لبنان، عراق و سوریه الگوگرفته از بسیج ایران است
 
رئیس هیأت عالی اندیشه ورزی بسیج و سپاه گفت: امروز انتقال فرهنگ بسیجی به دیگر کشورها در دستور کار است به طوری که مقاومت امروز در لبنان، عراق و سوریه، الگوگرفته از بسیج ایران است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سردار علیرضا افشار فرمانده اسبق بسیج مستضعفین و رئیس هیأت عالی اندیشه ورزی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیست و هشتمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «بسیج و جوانان» که صبح امروز در شبستان امام زاده علی اکبر چیذر برگزار شد، اظهار داشت: امام خمینی(ره) دارای یک راهبرد و محور اساسی برای پیشبرد و حفظ انقلاب اسلامی مبنی بر مشارکت نهادینه مردم در عرصه‌های مختلف کشور بود؛ این راهبرد انقلاب اسلامی را در حوادث و رویدادهای مختلف کشور موفق و پیروز کرد.
وی با اشاره به اینکه مهمترین دلیل عدم موفقیت نهضت مشروطه و ملی شدن صنعت نفت، عدم توجه رهبران این جنبش‌ها به نقش و توان مردم بود، تصریح کرد: امام خمینی(ره) از فرصت و نعمت مردم برای مباحث امنیت ملی کشور بهره می‌برد به طوری که ایشان فرمان تشکیل لشکر 20 میلیونی را قبل از آغاز جنگ تحمیلی صادر کردند و با شروع دفاع مقدس نیز از بسیج به عنوان پایه‌ای برای بهره‌گیری از ظرفیت و توان مردم در این عرصه استفاده کردند.
فرمانده اسبق بسیج مستضعفین با بیان اینکه آمریکا با مشاهده وضع نابسامان داخلی کشور ایران، صدام را تشویق به حمله کرد، افزود: در ابتدای انقلاب سپاه و بسیج شکل کاملی نگرفته بود و ارتش نیز به جهت دگرگونی های صورت گرفته، توان لازم جهت دفاع از کشور را نداشت لذا آمریکا صدام را تشویق کرد تا به ایران حمله کند تا با توقف کشور، فضا را برای حاضر شدن مسؤولان پای میز مذاکره فراهم آورد.
افشار با بیان اینکه برای آشنایی با نقش بسیج در دوران دفاع مقدس باید معادله قدرت در آن زمان را بررسی کرد، گفت: براساس نظریات علمی، سلاح های پیشرفته و جمعیت تحت پرچم از عوامل قدرت در نبردهای نظامی محسوب می شوند که در زمان دوران دفاع مقدس شاهد بودیم، عراق پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار داشت و از حمایت ابرقدرت ها برخوردار بود، به‌طوری که در این نبرد دو ابرقدرت آمریکا و شوروی در کنار عراق بودند اما نیروهای مردمی ایران معادلات قدرت دنیا را به هم زدند.
رئیس هیأت عالی اندیشه ورزی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: به زعم بسیاری از کارشناسان، جنگ جهانی سوم با حمله به ایران شکل گرفت و عراق با بهره گیری از اطلاعات سرویس‌های جاسوسی آمریکا و همچنین اطلاعات واصله از منافقین در داخل، معادله قدرت را به نفع خود سعی در نفوذ به ایران داشت اما نیروهای داوطلب و عاشق شهادت ایرانی این معادلات را دگرگون کرد که در این عرصه بسیج دارای نقش اول بود.
افشار ادامه داد: یکی دیگر از جنبه های اثرگذاری بسیج در دوران دفاع مقدس، جمع آوری کمک‌های مردمی در سراسر کشور بود که با وجود مشکلات عدیده اقتصادی، پشتیبانی جنگ را انجام داد.
رئیس هیأت عالی اندیشه ورزی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در عرصه فرهنگی نیز بسیج با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در یادواره های شهدا و تشییع پیکر شهدا تأثیرگذار است، گفت: امروز انتقال فرهنگ بسیجی به دیگر کشورها در دستور کار است به طوری که مقاومت امروز در لبنان، عراق و سوریه الگو گرفته از بسیج ایران است.

م
کد مطلب: 404017
مرجع : فارس