تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
 
معاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی خبرداد

راه‌اندازی ۴۲۰۰ تعاونی جدید در سال گذشته

Share/Save/Bookmark
راه‌اندازی ۴۲۰۰ تعاونی جدید در سال گذشته
 
معاون تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بهره‌برداری ۴۲۵ طرح تعاونی با ظرفیت اشتغال ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری خود به مناسبت هفته تعاون خبر داد: در یک سال گذشته ۴۲۰۰ تعاونی جدید ایجاد شده که ۷۳۸۰۰ شغل جدید به همراه داشته است.
وی همچنین از بهره برداری از ۴۲۵ طرح تعاونی خبر داد که موجب ایجاد ۱۵ هزار و ۷۰۰ شغل جدید شده است.
 سیدحمید کلانتری در این نشست به نقش تعاونی ها در حوزه مدیریت منابع آب و کشاورزی اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات روستاها و تعاونی های کشاورزی در بخش منابع آب و خشکسالی است که تعاونی های آب بران روستاها مدیریت منابع آب را برعهده دارند.
وی افزود: همچنین در این بخش تعاونی های کشاورزی، آب، فاضلاب و مدیریت منابع مراتع و جنگل ها را داریم که نقش آنها محدود کردن چرای دام روستائیان در بخش خاصی از مرتع برای دامداران بوده و در نهایت تولید علوفه بهینه شده و همچنین از منابع مرتع برای تولید ماهی و گیاهان دارویی استفاده می شود.
وی با تاکید بر نقش تعاونی ها در کوچک سازی دولت و واگذاری پروژه ها به شرکت های تعاونی افزود: در پنج سال گذشته ۲۲ هزار و ۴۰۰ تعاونی جدید ایجاد شد که رشد ۷۶ درصدی از نظر تعداد تعاونی را داشته ایم. همچنین ۳۵۳ هزار شغل جدید از محل اقتصاد تعاونی ها ایجاد شده است که رشد ۷۹ درصدی را نشان می دهد.
معاون امور تعاون وزارت کار اعلام کرد : در پنج سال گذشته۶ هزار و ۴۰۰ تعاونی جدید کشاورزی، ۴ هزار و ۴۰۰ تعاونی صنعتی، ۲۵۰ تعاونی معدن، ۶۸۰ تعاونی فرش دستباف و ۷ هزار و ۴۵۰ تعاونی خدمات در حوزه های مختلف و ۲۵۶ تعاونی حمل و نقل راه اندازی شده است.
کلانتری ادامه داد: طی یک سال اخیر از شهریور سال گذشته تا شهریور امسال ۴هزار و ۲۰۰ تعاونی جدید ایجاد شد که ۷۳ هزار و ۸۰۰ شغل با خود به همراه داشته است.
وی گفت: همچنین با حضور سرپرست ۴۲۵ طرح تعاونی جدید رونمایی شد که راه اندازی این تعاونی ها ۱۵ هزار و ۵۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد کرد.
وی درباره وام ویژه اشتغال تعاونی های روستایی گفت: در طرح روستا تعاون ۴ هزار و ۸۰۰ تعاونی روستایی ثبت نام کرده اند که تاکنون ۹۱۶ میلیارد تومان از ۴ بانک عامل بخش کشاورزی، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک پرداخت شده و پرداخت ۱۴۰ میلیارد تومان دیگر هم مصوب شده است.
معاون وزیر تعاون با بیان اینکه ۱۱ میلیون نفر در کشور عضو تعاونی ها هستند، گفت: از آنجایی که تعاونی ها را خود اعضا را اداره و کنترل می کنند کمترین فساد در مجموعه تعاونی ها شاهدیم.
کلانتری به نقش تعاونی ها در فقرزدایی از مناطق محروم اشاره کرد و گفت: تعاونی ها با استفاده از پول های خُرد مردم ایجاد شده و علاوه بر ایجاد اشتغال به جمع آوری نقدینگی نیز می پردازند.
به گفته وی با هر تعاونی جدید به طور میانگین ۱۴ تا ۱۵ شغل ایجاد می شود.
وی درباره تعاونی های مسکن گفت: تاکنون ۲ میلیون واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن ساخته شده است و در خصوص تعاونی های مسکن مهر نیز پیش بینی می شود تا پایان امسال پرونده مسکن مهر متعلق به تعاونی ها بسته شود.
کلانتری درباره مصوبه دولت در تخصیص ۲۵ میلیارد تومان به تعاونی های سهام عدالت از محل سود سهام عدالت که از سوی مجلس با مخالفت روبرو شد، گفت: قرار بود این ۲۵ میلیاردتومان به عنوان کارمزد از محل سود مشمولان داده شود که مبلغ ناچیزی است اما با توجه به مخالفت مجلس قاعدتا باید سازمان برنامه و بودجه مبلغی را به عنوان جایگزین به تعاونی های سهام عدالت پرداخت کند.
وی یادآوری کرد: سال قبل سازمان برنامه و بودجه ۳۶ میلیارد تومان به شرکت های تعاونی سهام عدالت از محل بودجه عمومی پرداخت کرده بود.
وی همچنین گفت: ارزش سهام سهامداران شرکت های سهام عدالت در سراسر کشور در مجموع ۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
انتهای پیام/ب
کد مطلب: 403416