تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۶
 

تاکید « مقتدی صدر و عامری بر ضرورت تسریع تشکیل کابینه جدید عراق

Share/Save/Bookmark
روسای ائتلاف «سائرون» و ائتلاف «الفتح» امروز توافق کردند که کابینه جدید عراق هر چه سریعتر تشکیل شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«مقتدی صدر» رئیس جریان الصدر عراق و رئیس ائتلاف سائرون و «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح امروز ضمن دیدار با یکدیگر در نجف اشرف توافق کردند که کابینه جدید عراق هر چه سریعتر تشکیل شود.
 به گزارش السومریه نیوز، دو طرف اعلام کردند که پایبندی به زمانبندی‌های قانون اساسی و صلاحیت‌هایی که مرجعیت برای شخص نخست وزیر آتی در نظر گرفته، ضرورت دارد.
در همین ارتباط، «عدنان الاسدی» نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق به شبکه روسیا الیوم گفت که «هادی العامری فقط رئیس فراکسیون البناء است، اما نمی‌دانیم مقتدی صدر رئیس فراکسیون الاصلاح و الاعمار است یا سائرون.»
وی افزود: رهبران ائتلاف نامبرده تاکید کردند که رئیس جمهور عراق، رئیس پارلمان و نخست وزیر این کشور باید هر چه زودتر معرفی شوند.
او گفت: دو طرف توافق اولیه کردند که دولت جدید زودتر تشکیل شود و به زودی نیز گام‌های ضروری در این باره برداشته می‌شود.
الاسدی تصریح کرد که رئیس ائتلاف الفتح و رئیس ائتلاف سائرون همچنین بر برگزاری نشست پارلمان در آینده نزدیک تاکید کردند.
پیش از این نیز «مقتدی الصدر» و «هادی العامری»، رهبر ائتلاف انتخاباتی الفتح در نشست خبری مشترک تأکید کرده بودند که برای تشکیل «ائتلاف بزرگتر» در پارلمان عراق به توافق رسیدند(جزئیات بیشتر).
 ائتلاف‌های سائرون و الفتح به رهبری صدر و العامری همچنین اخیرا در یک نشست فوق العاده پارلمان عراق که برای بررسی تحولات بصره برگزار شد، خواستار استعفای هرچه سریع‌تر دولت عراق شده بودند.
 ائتلاف سائرون (به رهبری مقتدی صدر) اعلام کرده بود که پاسخ‌های دولت در جلسه پارلمان درخصوص رویدادهای و ناآرامی‌های بصره قانع کننده نبود و «ما خواهان استعفای دولت هستیم.»
کد مطلب: 403381