تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۵
 

دیوان عدالت: شکایت ۷۲ دانشجو در پرونده بورسیه‌ها وارد دانسته شد

Share/Save/Bookmark
دیوان عدالت اداری طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از مجموع ۳۲۸ شکایت واصله تا پایان سال ۱۳۹۶ تعداد ۷۲ فقره شکایت وارد تشخیص داده شد که وزارت علوم و دانشگاه‌های طرف شکایت باید بر اساس احکام صادره اقدام مقتضی را انجام دهند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:دیوان عدالت اداری طی اطلاعیه‌ای درباره شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه، اعلام کرد: تا پایان سال 1396 تعداد 328 فقره دادخواست با موضوع اعتراض به اقدامات و تصمیمات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از دانشگاه‌های دولتی مبنی بر لغو بورس یا خودداری از جذب پذیرفته‌شدگان بورسیه، به دیوان عدالت اداری تقدیم شده است.
دیوان عدالت افزوده است: دانشجویان شاکی اعلام کرده‌اند علی‌رغم طی کردن فرآیند قانونی، مراحل گزینش، احراز صلاحیت‌های علمی و پذیرفته شدن به‌عنوان دانشجوی بورسیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی  از دانشگاه‌ها بدون دلیل قانونی ضمن لغو بورسیه، فرآیند جذب را متوقف و ابطال  کردند.
در ادامه اطلاعیه دیوان عدالت اداری آمده است: دیوان عدالت در اجرای اصل 173 قانون اساسی و ماده 10 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، که رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم از دستگاه‌های اجرایی را برعهده دیوان عدالت اداری گذاشته است نسبت به رسیدگی به شکایات مزبور از حیث قانونی بودن یا قانونی نبودن تصمیمات اتخاذشده اقدام کرد و پس از ثبت دادخواست‌ها، فرآیند تبادل لوایح و اخذ دفاعیه طرف شکایت انجام شد، در این مرحله شرایط و ضوابط پذیرش بورسیه، تطبیق فرآیند جذب هر یک از دانشجویان از جمله شرط معدل، سن قانونی، اعلام نیاز وزارت علوم به رشته تحصیلی مورد نظر، اعلام نیاز دانشگاه دولتی طرف شکایت و سایر الزامات قانونی مورد نیاز برای پذیرش و اعطای  بورس مورد بررسی قرار گرفت و در مواردی که نیاز به اخذ توضیح از نمایندگان حقوقی وزارت علوم یا دانشگاه‌های طرف شکایت ضرورت داشت به‌صورت حضوری توضیحات آنان اخذ شد.
دیوان عدالت گفته است: از مجموع 328 شکایت واصله تا پایان سال 1396 تعداد 72 فقره شکایت وارد تشخیص داده شد که وزارت علوم و دانشگاه‌های طرف شکایت باید بر اساس احکام صادره اقدام مقتضی را انجام دهند و تعداد 256 فقره شکایت، غیروارد تشخیص داده شد. همچنین  از تعداد 72 مورد شکایت که وارد تشخیص داده شده است 22 فقره شکایت مربوط به دانشگاه‌های تهران و بقیه مربوط به سایر دانشگاه‌های کشور بوده است.
اطلاعیه مزبور می‌افزاید: از مجموع 72 دانشجویی که شکایت آنان وارد تشخیص داده شده است همگی دارای حدنصاب معدل قانونی بوده و عمدتاً دارای معدل بالا و ممتاز هستند.
شایان ذکر است علاوه بر موارد فوق شکایاتی که با موضوع احراز صلاحیت علمی، آموزشی به دیوان تقدیم شده بود با توجه به مصوبه شماره 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه تفسیری آن به‌شماره 760 که اعلام کرده است «چنانچه شکایت از جهت امور و شئون علمی، آموزشی و پژوهشی باشد، موضوع در صلاحیت هیئت یا هیئت‌های تعیین‌شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان مرجع نهائی رسیدگی است» پرونده‌های مزبور با قرار عدم صلاحیت به هیئت‌های مذکور ارجاع شد.
کد مطلب: 403351